Revolution 29

Track , Manchester – Saturday, 23 Oct 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232526

Start Date:

Sat, 23rd Oct 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Revolution Sprint 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint 200m Time Trial - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:10:065 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:065
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:10:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:263
3.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:10:363 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:363
4.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:480
5.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:10:488 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:488
6.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:516 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:516
7.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:10:552 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:552
8.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:10:869 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:869

Revolution Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Motor Paced Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Motor Paced Scratch - Results
1.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:07:29:426 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:29:426
1.  Chris Newton Finished Elite --- 0

1. Chris Newton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

13. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
17.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
19.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
20.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
--- Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Did not finish Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 5km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 5km Points Race - Results
1.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:06:00:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:00:564
2.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Latham TQ3 Riders Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
17.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 5km Scratch - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
17.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
23.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

1km Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1km Madison Time Trial - Results
1.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:56:316 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:56:316
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:56:316 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:56:316
2.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:58:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:010
2.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:58:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:010
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:59:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:59:082
3.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:59:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:082
4.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:59:638 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:638
4.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:59:638 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:59:638
5.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:59:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:679
6.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:01:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:348
6.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:01:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:348
7.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:01:01:673 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:01:673
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:01:01:673 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:01:673
8.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:01:01:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:821
8.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:01:01:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:01:821
9.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:01:01:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:922
9.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:01:01:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:922

Revolution Sprint Semi Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Semi Final 1 - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:10:544 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:544
2.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Semi Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Semi Final 2 - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:10:672 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:672
2.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Losers 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Losers 6 lap Dash - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:11:648 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:648
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Final - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 6 lap Dash - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:01:41:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:41:517
2.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
23.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
24.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

15km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
15km Points Race - Results
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:17:57:395 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:17:57:395
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

5. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
14.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
15.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
16.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
17.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
19.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0

19. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
22.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 5km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 5km Points Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:06:47:716 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:47:716
2.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
18.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
22.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
24.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 5km Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:06:18:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:18:277
2.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keirin - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:11:413 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:11:413
2.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 6 lap Dash - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:01:53:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:53:459
2.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
15.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
16.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
22.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
23.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

10km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10km Scratch Race - Results
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:11:55:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:11:55:239
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

3. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0

11. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
15.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
16.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
17.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
19.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
20.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
22.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Team Sprint - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
1.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:842
2.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:45:842
2.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:45:842

Reports

Report: Revolution 29

Posted 22/11/2010 - British Cycling

Full report from 2010 Revolution Track series opener where Chris Hoy and Ed Clancy starred.

View Full Report

About the Event

The Races

Revolution Sprint 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:00 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:00
Revolution Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:10 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:10
Revolution Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:11 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:11
Revolution Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:12 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:12
Revolution Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:13 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:13
Motor Paced Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:20 Regional C None --- 24 laps
Sat 23/10/10 – 19:20
Regional C, None
24 laps
DHL Future Stars Boys 5km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:30 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 19:30
Regional C, None
5km / 3 miles
DHL Future Stars Girls 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:40 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 19:40
Regional C, None
5km / 3 miles
1km Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:50 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 23/10/10 – 19:50
Regional C, None
1km / 1 mile
Revolution Sprint Semi Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:00 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:00
Revolution Sprint Semi Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:01 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:01
Revolution Sprint Losers 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:10 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:10
Revolution Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:30 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:30
Regional C, None
DHL Future Stars Boys 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:40 Regional C None --- 6 laps
Sat 23/10/10 – 20:40
Regional C, None
6 laps
15km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:50 Regional C None --- 15km / 9 miles
Sat 23/10/10 – 20:50
Regional C, None
15km / 9 miles
DHL Future Stars Girls 5km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:00 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 21:00
Regional C, None
5km / 3 miles
DHL Future Stars Boys 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:10 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 21:10
Regional C, None
5km / 3 miles
Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:20 Regional C None --- 8 laps
Sat 23/10/10 – 21:20
Regional C, None
8 laps
DHL Future Stars Girls 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:30 Regional C None --- 6 laps
Sat 23/10/10 – 21:30
Regional C, None
6 laps
10km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:40 Regional C None --- 10km / 6 miles
Sat 23/10/10 – 21:40
Regional C, None
10km / 6 miles
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:50 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 21:50
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

232526

Start Date:

Sat, 23rd Oct 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Revolution Sprint 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint 200m Time Trial - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:10:065 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:065
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:10:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:263
3.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:10:363 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:363
4.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:480
5.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:10:488 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:488
6.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:10:516 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:516
7.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:10:552 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:552
8.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:10:869 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:869

Revolution Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Motor Paced Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Motor Paced Scratch - Results
1.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:07:29:426 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:29:426
1.  Chris Newton Finished Elite --- 0

1. Chris Newton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

13. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
17.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
19.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
20.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
--- Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Did not finish Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 5km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 5km Points Race - Results
1.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:06:00:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:00:564
2.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Latham TQ3 Riders Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
17.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 5km Scratch - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
17.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
23.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

1km Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1km Madison Time Trial - Results
1.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:56:316 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:56:316
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:56:316 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:56:316
2.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:58:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:010
2.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:58:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:010
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:59:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:59:082
3.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:59:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:082
4.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:59:638 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:638
4.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:59:638 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:59:638
5.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:59:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:59:679
6.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:01:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:348
6.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:01:00:348 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:00:348
7.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:01:01:673 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:01:673
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:01:01:673 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:01:673
8.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:01:01:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:821
8.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:01:01:821 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:01:821
9.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:01:01:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:922
9.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:01:01:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:01:922

Revolution Sprint Semi Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Semi Final 1 - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:10:544 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:544
2.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Semi Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Semi Final 2 - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:10:672 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:672
2.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Losers 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Losers 6 lap Dash - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:11:648 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:648
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Mitchell Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Revolution Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Revolution Sprint Final - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 6 lap Dash - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:01:41:517 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:41:517
2.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
23.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
24.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

15km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
15km Points Race - Results
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:17:57:395 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:17:57:395
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

5. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
14.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
15.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
16.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
17.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
19.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0

19. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
22.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 5km Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 5km Points Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:06:47:716 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:47:716
2.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
18.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
22.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
24.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Boys 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Boys 5km Scratch - Results
1.  Sam Lowe Raleigh Racing Team Finished 2nd 00:06:18:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:18:277
2.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Berryman Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Christopher Lawless VCUK Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Harry Tanfield TS Racing - OTR Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Cracknell Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  James Locker Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Kristian Woolf Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keirin - Results
1.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:11:413 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:11:413
2.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

DHL Future Stars Girls 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
DHL Future Stars Girls 6 lap Dash - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:01:53:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:53:459
2.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Alice Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Sarah Crowley Cardiff Ajax CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  Grace Garner Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
15.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
16.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
20.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
22.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
23.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

10km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10km Scratch Race - Results
1.  Edward Clancy OBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:11:55:239 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:11:55:239
2.  Luke Rowe 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Irvine Finished 00:00:00:00 0

3. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Steven Burke MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Felix English Pearson Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Mould 100% ME Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0

11. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Magnier MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Alex Dowsett Trek - Livestrong U23 Team Pre... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
15.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
16.  Russell Hampton Sprocket Pro Cycling Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
17.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
18.  Andrew Tennant Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
19.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
20.  Daniel Mclay Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
21.  Dean Downing JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
22.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Team Sprint - Results
1.  Matthew Crampton Science In Sport.com Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
1.  Jason Kenny CBE Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:500
2.  Ross Edgar Sky Track Cycling Finished 3rd 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:842
2.  Chris Hoy KBE Sky Track Cycling Finished N/A 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:45:842
2.  Chris Pritchard Science In Sport.com Finished N/A 00:00:45:842 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:45:842

Reports

Report: Revolution 29

Posted 22/11/2010 - British Cycling

Full report from 2010 Revolution Track series opener where Chris Hoy and Ed Clancy starred.

View Full Report

About the Event

The Races

Revolution Sprint 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:00 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:00
Revolution Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:10 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:10
Revolution Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:11 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:11
Revolution Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:12 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:12
Revolution Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:13 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 19:13
Motor Paced Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:20 Regional C None --- 24 laps
Sat 23/10/10 – 19:20
Regional C, None
24 laps
DHL Future Stars Boys 5km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:30 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 19:30
Regional C, None
5km / 3 miles
DHL Future Stars Girls 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:40 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 19:40
Regional C, None
5km / 3 miles
1km Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 19:50 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 23/10/10 – 19:50
Regional C, None
1km / 1 mile
Revolution Sprint Semi Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:00 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:00
Revolution Sprint Semi Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:01 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:01
Revolution Sprint Losers 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:10 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:10
Revolution Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:30 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 20:30
Regional C, None
DHL Future Stars Boys 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:40 Regional C None --- 6 laps
Sat 23/10/10 – 20:40
Regional C, None
6 laps
15km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 20:50 Regional C None --- 15km / 9 miles
Sat 23/10/10 – 20:50
Regional C, None
15km / 9 miles
DHL Future Stars Girls 5km Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:00 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 21:00
Regional C, None
5km / 3 miles
DHL Future Stars Boys 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:10 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 23/10/10 – 21:10
Regional C, None
5km / 3 miles
Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:20 Regional C None --- 8 laps
Sat 23/10/10 – 21:20
Regional C, None
8 laps
DHL Future Stars Girls 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:30 Regional C None --- 6 laps
Sat 23/10/10 – 21:30
Regional C, None
6 laps
10km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:40 Regional C None --- 10km / 6 miles
Sat 23/10/10 – 21:40
Regional C, None
10km / 6 miles
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/10/10 21:50 Regional C None ---
Sat 23/10/10 – 21:50
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk