ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 27 Sep 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

018/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 27th Sep 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:16:078 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:078
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:16:354 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:354
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 00:00:16:636 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:16:636
4.  Reece Player Dowson Primary Go-Ride Club Finished C 00:00:17:485 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:485

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Mathew Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Paige Milward Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3 - Results
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Cheetham Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Mike Farwell Finished 3rd 00:00:00:00 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Eric Fitton Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Alistair Thomas Eastlands Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 11 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
1.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Reece Player Dowson Primary Go-Ride Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Josh Soden Finished 00:00:00:00 0

2. Josh Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Mathew Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Roy Aitken Finished N/A 00:00:00:00 0

2. Roy Aitken -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Team 13 Finished --- 0

1. Team 13 -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Team 11 Finished 00:00:00:00 0

2. Team 11 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Team 12 Finished 00:00:00:00 0

3. Team 12 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 27/09/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 27/09/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:34 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:44
Event 11 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:45
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:47
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:50 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:50

Event Summary

Event Details

Event URN:

018/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 27th Sep 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:16:078 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:078
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:16:354 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:354
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 00:00:16:636 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:16:636
4.  Reece Player Dowson Primary Go-Ride Club Finished C 00:00:17:485 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:485

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Mathew Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Paige Milward Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3 - Results
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Gary Hartles Warrington RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Cheetham Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Mike Farwell Finished 3rd 00:00:00:00 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Eric Fitton Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Alistair Thomas Eastlands Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 11 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
1.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Reece Player Dowson Primary Go-Ride Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  James Helsby Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Josh Soden Finished 00:00:00:00 0

2. Josh Soden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Mathew Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Alistair Thomas Eastlands Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Roy Aitken Finished N/A 00:00:00:00 0

2. Roy Aitken -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Lush Eastlands Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Team 13 Finished --- 0

1. Team 13 -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Team 11 Finished 00:00:00:00 0

2. Team 11 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Team 12 Finished 00:00:00:00 0

3. Team 12 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 27/09/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 27/09/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:34 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:44
Event 11 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:45
Event 12 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:47
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/09/10 19:50 Regional C None ---
Entry:
Mon 27/09/10 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk