ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 08 Mar 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

006/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 8th Mar 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mathew Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kieran Yates Unknown 0

3. Kieran Yates -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  William Thomas Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Fabio Close Stirling Bike Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joe Turner Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Braybrooke Rock to Roll CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ian Moore Unknown 4th 0

2. Ian Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mathew Lush Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1 - Results
1.  Ian Moore Unknown 4th 0

1. Ian Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Atkinson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 08/03/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 08/03/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:34 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 08/03/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:42
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:45
Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:46
Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:47

Event Summary

Event Details

Event URN:

006/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 8th Mar 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mathew Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Kieran Yates Unknown 0

3. Kieran Yates -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  William Thomas Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Fabio Close Stirling Bike Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 7 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joe Turner Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Braybrooke Rock to Roll CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Connor McGillick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ian Moore Unknown 4th 0

2. Ian Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mathew Lush Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Sean Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Atkinson Salt Ayre Cog Set Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1 - Results
1.  Ian Moore Unknown 4th 0

1. Ian Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Atkinson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2 - Results
1.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Eric Fitton Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 08/03/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 08/03/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:34 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 08/03/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:40
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:42
Event 9 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 9 lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:45
Event 13 - Senior 30 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:46
Event 13 - Senior 50 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/03/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 08/03/10 – 19:47

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk