Palmer Park Youth OmnIum Meeting

Track , Reading – Saturday, 05 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

048/EN/007/2010

Start Date:

Sat, 5th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Omnium - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
9.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  Ben Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Hannah Towle Bournemouth Arrow Finished D 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Amy Smith VC Jubilee Finished C --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
9.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Marcus Burnett Icknield Road Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Thomas Finch VC Deal Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
14.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Niklas Pusey Finished C 00:00:00:00 0

15. Niklas Pusey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
16.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
17.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
18.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
19.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
20.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
21.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
22.  Jack Towle Bournemouth Arrow Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
23.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
24.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
26.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Edward Bird Glendene CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ryan Owens Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
17.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
20.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
23.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Zoe Lewis VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Omnium - Results
1.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Jennifer Oliver Finished 00:00:00:00 0

7. Jennifer Oliver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

048/EN/007/2010

Start Date:

Sat, 5th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U10 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Omnium - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
9.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  Ben Pullen Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Hannah Towle Bournemouth Arrow Finished D 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Amy Smith VC Jubilee Finished C --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
9.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Marcus Burnett Icknield Road Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Thomas Finch VC Deal Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
14.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Niklas Pusey Finished C 00:00:00:00 0

15. Niklas Pusey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
16.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
17.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
18.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
19.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
20.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
21.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
22.  Jack Towle Bournemouth Arrow Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
23.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
24.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
26.  Rebecca Hurst Poole Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Rachel Ansell Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Edward Bird Glendene CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ryan Owens Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
12.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
13.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
17.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
18.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Samuel Gilzean Icknield Road Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
20.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
21.  Joshua Ansell Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
22.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
23.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Emily Barnes Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Zoe Lewis VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Omnium - Results
1.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Jennifer Oliver Finished 00:00:00:00 0

7. Jennifer Oliver -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/10 10:00 Youth Only Youth ---
Sat 05/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk