Brooks Cycles Track League 2

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 06 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

033/EN/005/2010

Start Date:

Thu, 6th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sam Pattison Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joe Pattison Beacon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sam Pattison Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Georgina Clewlow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bradley Hill Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bradley Hill Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Dylan Brownson Unknown 0

1. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Edward Hutson Unknown 0

2. Edward Hutson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ambrose Morris Unknown 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Andrew Williams Unknown 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ambrose Morris Unknown 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Emilia Brownson Unknown 0

3. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Emilia Brownson Unknown 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Dylan Brownson Unknown 0

3. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 8 lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Unknown 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Handicap League - Results
1.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jack Fearon Unknown 0

2. Jack Fearon -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joffie Houlton Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap - Results
1.  George Edwards Spokes BPC Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Christian Braybrooke Maxxis 4 Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joe Pattison JCA-Equipe Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Course des Primes - Results
1.  Neil Cummins Unknown 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Sarah Byrne Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adrian Adgar J&R BICYCLES Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sean Mayer Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Christian Braybrooke Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Samuel Birchall Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 06/05/10 – 18:20
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:21 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:21
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:22 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:22
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:23 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:23
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:24 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:24
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:25 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:25
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:26 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:26
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:27 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:27
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:28 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:28
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:15 Regional C None ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 06/05/10 – 19:15
Regional C, None
A Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:16 Regional C None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 06/05/10 – 19:16
Regional C, None
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:17 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 06/05/10 – 19:17
Regional C, None
Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:18 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:18
Regional C, None
Youth Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:19 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:19
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:20
Regional C, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:21 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:21
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:22 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:22
Regional C, None
B Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:23 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:23
Regional C, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:24 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:24
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:25 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:25
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:26 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:26
Regional C, None
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:27 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:27
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

033/EN/005/2010

Start Date:

Thu, 6th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sam Pattison Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Joe Pattison Beacon Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sam Pattison Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Georgina Clewlow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bradley Hill Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bradley Hill Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Brandon McMillan Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Dylan Brownson Unknown 0

1. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Edward Hutson Unknown 0

2. Edward Hutson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ambrose Morris Unknown 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Andrew Williams Unknown 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ambrose Morris Unknown 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Emilia Brownson Unknown 0

3. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Emilia Brownson Unknown 0

2. Emilia Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Dylan Brownson Unknown 0

3. Dylan Brownson -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 8 lap Scratch - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Unknown 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Handicap League - Results
1.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jack Fearon Unknown 0

2. Jack Fearon -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joffie Houlton Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap - Results
1.  George Edwards Spokes BPC Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Christian Braybrooke Maxxis 4 Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joe Pattison JCA-Equipe Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

B Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Course des Primes - Results
1.  Neil Cummins Unknown 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Sarah Byrne Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Adrian Adgar J&R BICYCLES Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Edwards Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sean Mayer Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Christian Braybrooke Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Samuel Birchall Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Thu 06/05/10 – 18:20
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:21 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:21
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:22 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:22
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:23 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:23
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:24 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:24
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:25 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:25
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:26 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:26
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:27 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:27
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 18:28 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 18:28
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:15 Regional C None ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Thu 06/05/10 – 19:15
Regional C, None
A Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:16 Regional C None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Thu 06/05/10 – 19:16
Regional C, None
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:17 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Thu 06/05/10 – 19:17
Regional C, None
Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:18 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:18
Regional C, None
Youth Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:19 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:19
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:20
Regional C, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:21 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:21
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:22 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:22
Regional C, None
B Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:23 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:23
Regional C, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:24 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:24
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:25 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:25
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:26 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:26
Regional C, None
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 06/05/10 19:27 Regional C None ---
Entry:
Thu 06/05/10 – 19:27
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk