ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 11 Jan 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

995/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 11th Jan 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Hull V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Perth United Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joe Turner Unknown 0

3. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Adam Hartley Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Hill CC London Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Tottle Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christopher Manning Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Andrew Orrell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Joe Turner Unknown 0

6. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  James Mather Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Luc Hall Unknown 0

7. Luc Hall -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lewis Hartley Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Hull V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Eric Fitton Unknown N/A 0

3. Eric Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 11/01/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 11/01/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:34 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:45
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:46
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:47

Event Summary

Event Details

Event URN:

995/EN/003/2010

Start Date:

Mon, 11th Jan 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Flying 200m TT - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Taylor Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Declan Hutchinson Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Hull V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Perth United Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joe Turner Unknown 0

3. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Adam Hartley Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Sean McGovern Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Hill CC London Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joe Hill Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Tottle Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christopher Manning Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Andrew Orrell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Lawless Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Alistair Thomas Eastlands Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Joe Turner Unknown 0

6. Joe Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  James Mather Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Luc Hall Unknown 0

7. Luc Hall -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lewis Hartley Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Lush Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Hull V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Eric Fitton Unknown N/A 0

3. Eric Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Closing date for entries is one week prior, although there are entries on the line

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:30 Regional C None ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Mon 11/01/10 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:31 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:32 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:33 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 11/01/10 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:34 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:35 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:36 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:37 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:40 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:40
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:41 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:41
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:42 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:43
Event 11 - Youth Group 1 - 9 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:44
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:45 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:45
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:46 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:46
Event 13 - Senior 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/01/10 19:47 Regional C None ---
Entry:
Mon 11/01/10 – 19:47

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk