We have a new website Try it now Hide
 
 Login Register for free news, tips & videos
 
 
 
 

Great Britain Cycling Team Home Page

British Cycling coaches selected for 2012-14 UK Sport Elite Coaching Apprenticeship Programme

Share |

Published: 4 January 2013


British Cycling coaches Matt Winston and Tom Stanton have been selected in UK Sport’s fourth intake of emerging high performance coaches, who will make up the diverse 12 strong cohort of the 2012-14 Elite Coaching Apprenticeship Programme (ECAP).

Matt Winston

ECAP is targeted at emerging coaches already working in the high performance system, enabling them to not only have an enhanced impact in the short term, but also to become the elite coaches of the future.

The programme promotes a collaborative approach between the National Governing Bodies (NGB) and UK Sport, providing coaches with a two-year accelerated development opportunity to hone the skills, knowledge and experiences to deliver results consistently within high performance sport.

The programme will combine ‘on the job’ training, with the Apprentice working alongside the Master Coach within the NGB, complemented by a structured workshop programme.

Matt Winston, currently the Great Britain Cycling Team Olympic Development Programme endurance coach, will be supported by Master Coach Dan Hunt, who led Great Britain’s men’s team pursuit squad to gold at the London Olympics.

Great Britain Para-Cycling Team endurance coach Tom Stanton has been with British Cycling since 2010 and is supported by Master Coach Chris Furber, who is lead coach with the Great Britain Para-Cycling Team and has played a crucial role in the team’s success at the Beijing and London Olympics as well as major championships.

A full list of Apprentice coaches, along with their respective Master Coach and Mentor, is detailed below.


Sport - Coach - Master Coach

British Bob Skelton - Chris Type - Andi Schmid

GB Canoeing (Sprint) - Steve Train - Mark Ratcliffe

British Cycling - Matt Winston - Dan Hunt

Disability Swimming - Rob Aubry - Billy Pye

British Diving - Tom Owens - Steve Gladding

British Cycling Para-Cycling - Tom Stanton - Chris Furber

Para-Equestrian - Nina Venables - Michel Assouline

GB Rowing - Neasa Folan - Paul Reedy

Sailing - Jonny McGovern - Matt Howard

Short Track Speed Skating - Paul Worth - Nicky Gooch

Swimming - Andi Manley - Mark Perry

Wheelchair Tennis - Ash Smith - Karen Ross