Brooks Cycles Track League 8

Track League , Newcastle-under-Lyme – Wednesday, 16 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

039/EN/005/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

A Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Team Sprint - Results
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

B Class

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Evans Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

B Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Unknown Distance - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 2 - Results
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 3 - Results
1.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

1. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 2 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

2. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 3 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James duncalf Finished 00:00:00:00 0

3. James duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 4 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

3. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 1 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

2. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 2 - Results
1.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

1. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 3 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

2. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 4 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Neil Potter Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Neil Potter Handicap League - Results
1.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Joffie Houlton Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Barber Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth 400m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 400m TT - Results
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

2. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

3. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:20 --- ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Wed 16/06/10 – 18:20
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
A Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Neil Potter Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth 400m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 0km / 0 mile
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
0km / 0 mile
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 16/06/10 – 19:15
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Wed 16/06/10 – 19:15
Youth Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 16/06/10 – 19:15

Event Summary

Event Details

Event URN:

039/EN/005/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 Mile Scratch - Results
1.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

A Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
A Class Team Sprint - Results
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

B Class

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Evans Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

B Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
B Class Unknown Distance - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Birchall Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Shaw Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 2 - Results
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 3 - Results
1.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 1 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 1 - Race 4 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Wynn Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

1. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 2 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

2. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 3 - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James duncalf Finished 00:00:00:00 0

3. James duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 2 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 2 - Race 4 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  James Duncalf Finished 00:00:00:00 0

3. James Duncalf -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 1 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

2. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 2 - Results
1.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

1. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 3 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

2. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Williams Finished 00:00:00:00 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Freewheelers Group 3 - Race 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Freewheelers Group 3 - Race 4 - Results
1.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Holly Mulroy Finished 00:00:00:00 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Neil Potter Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Neil Potter Handicap League - Results
1.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Joffie Houlton Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Easterbrook Loughborough Students CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Barber Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth 400m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 400m TT - Results
1.  Louis Preston Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

2. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Paige Millward Finished 00:00:00:00 0

3. Paige Millward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Sean Mayer Lyme RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:20 --- ---
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£2.00)
Wed 16/06/10 – 18:20
10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
A Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
A Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
B Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 1 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 2 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Freewheelers Group 3 - Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Neil Potter Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth 400m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 0km / 0 mile
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
0km / 0 mile
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 16/06/10 – 19:15
Juniors Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£4.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.50)
Wed 16/06/10 – 19:15
Youth Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 16/06/10 – 19:15

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk