CDNW Open Meet

Track , Manchester – Sunday, 13 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

074/EN/003/2010

Start Date:

Sun, 13th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Senior Men's 60 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 60 lap Points - Results
1.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's 80 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 80 lap Scratch - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Devil - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Youth Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Omnium - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Jacob Scott Holme Valley Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

8. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Crowther Perth United Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Max Bradwell Manchester Wheelers Club Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  James Berryman Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Joshua Penrice Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Omnium - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Clare Gore Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Ailsa Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Handicap Ladder Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Ladder Final - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's 40 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 40 lap Scratch - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Madison - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

4. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Scott Holme Valley Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Madison - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Clare Gore Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Youth B's can ride the Youth A event with Dispensation. Field sizes are limited to 24 in the Youth categories. The Handicap ladder is an addition to the event, riders must be taking part in the other events to be included in the handicap races.

The Races

Senior Men's 60 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
15km / 9 miles
Senior Men's 80 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Senior Men's Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
Youth Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
Youth Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
Handicap Ladder Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Senior Men's 40 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
U16 Boys Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Youth Only, Youth
Women - Points/Scratch/Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Women Only Band 5 ---
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 13/06/10 – 13:00
Women Only, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

074/EN/003/2010

Start Date:

Sun, 13th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Senior Men's 60 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 60 lap Points - Results
1.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's 80 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 80 lap Scratch - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Devil - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Youth Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Omnium - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Jacob Scott Holme Valley Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

8. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Crowther Perth United Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Max Bradwell Manchester Wheelers Club Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
14.  James Berryman Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
15.  Joshua Penrice Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Omnium - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Clare Gore Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Ailsa Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Handicap Ladder Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Ladder Final - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior Men's 40 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's 40 lap Scratch - Results
1.  Simon Yates VCUK Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Chris Bush VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Yates VCUK Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Simon Winston VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Madison - Results
1.  Christopher Latham Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Lawless Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Berryman Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

4. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Scott Holme Valley Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Madison - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Katie Noakes Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Clare Gore Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Youth B's can ride the Youth A event with Dispensation. Field sizes are limited to 24 in the Youth categories. The Handicap ladder is an addition to the event, riders must be taking part in the other events to be included in the handicap races.

The Races

Senior Men's 60 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
15km / 9 miles
Senior Men's 80 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Senior Men's Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Regional C+, Band 5
Youth Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
Youth Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
Handicap Ladder Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Senior Men's 40 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
U16 Boys Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 13/06/10 – 13:00
Youth Only, Youth
Women - Points/Scratch/Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 13/06/10 13:00 Women Only Band 5 ---
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 13/06/10 – 13:00
Women Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk