Event URN:
342149
Start date:
Sun, 9th Nov 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
St Helena School
Sheepen Road, Colchester, Essex, CO3 3LE
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 3rd Nov 2014
Event promoted by:
VC Revolution ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr David Hales
davidhales007@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Priority to Eastern Cyclo-Cross League members. Entry opens to non league members on 25 October. Entry on the day subject to places remaining available. (NB: Under 10 and Under 12 entry on the day only).

Junior entry fee £10.00 on day.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 10:00 Under 10s Go-Cross None Under 12
9 Nov 14 10:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
9 Nov 14 01:00 U14 Boys Category B CX Band 4 Youth U14
9 Nov 14 01:00 U14 Girls Category B CX Band 4 Youth U14

View All

Course will be totally different to the Amis Velo.  Be Prepared??? 

Event Location:

Sheepen Road,
Colchester,
Essex,
CO3 3LE

Race: Under 10s

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 10:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12s

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 10:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: Veteran Men 50+

View Entrants

Online entry closed 5 months 29 days 16 hours  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 12:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Veteran Men 40-49

View Entrants

Online entry closed 5 months 29 days 16 hours  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 13:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49 40 mins

Race: Senior & Junior Men

View Entrants

Online entry closed 5 months 29 days 16 hours  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 14:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior 01 hr

Race: Junior Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 01:00 Category B CX Band 4 Junior ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 5 months 29 days 16 hours  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Nov 14 11:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Holmes strengthens Eastern League lead

Posted 09/11/2014 - David Hales

Written by: Snowdon Sports League leader Matt Holmes (Arctic Tacx) won round 10 of the Elmy Cycles Eastern League staged by VC Revolution at St Helena School in Colchester on Sunday... [more]


Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
2 Caelan Miller East London Velo Finished Under 12 0
3 Freddie Cooke Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
4 Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
6 Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
7 James Marsland Finished 0
8 Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
9 Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
10 Alfie Aldridge Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
11 Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
12 Mack Mooney Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
13 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
14 Charlie Johnson Ipswich CSC Finished Under 12 0
15 Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
16 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
17 Tristan Swindells Iceni Velo Finished Under 12 0
18 George Gill Chelmer CC Finished Under 12 0
19 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
20 Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
21 Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
22 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
23 Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
24 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
25 Amelia Hopper Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
26 Jake Timothy Ipswich CSC Finished Under 12 0
27 Kristian Mitchell Ipswich CSC Finished Under 12 0
28 Thomas Carson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Ives Sutton Cycling Club Finished Youth U14 20
2 Fred Gill Chelmer CC Finished Youth U14 16
3 Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 12
4 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Youth U14 9
5 Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 7
6 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 5
7 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 4
8 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Youth U14 3
9 Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 2
10 Samuel Bardill Cycling Club Hackney Finished Youth U14 1
11 Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 0
12 Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished Youth U14 0
13 Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Youth U14 0
14 Josh Borrett Finished Youth U14 0
15 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Youth U14 0
16 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 0
17 Charlie Simpson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Hurst Colchester Rovers CC Finished Youth U16 6
2 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished Youth U16 4
3 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth U16 3
4 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 2
5 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth U16 1
6 George Crocombe Hadleigh MTB Club Finished Youth U16 0
7 Robert Staines Hadleigh MTB Club Finished Youth U16 0
8 Cameron Hall Finished Youth U16 0
Matthew Baker Gt Yarmouth CC Did not finish Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 6
2 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth U16 4
3 Cecilia Hime St Ives CC Finished Youth U16 3
4 Connie Hayes Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 2
Holly Hoy St Ives CC Did not finish Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 20
2 Richard Muchmore Finished Vet 50+ 0
3 Ian Robson Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 12
4 Andrew Hill Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 9
5 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
6 Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 5
7 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ 4
8 Peter Golding West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 3
9 Patrick Hayes Victoria/Ciclos Uno.com/CC Finished Vet 50+ 2
10 Steve Woods Cambridge CC Finished N/A 0
11 Paul Speller Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ 0
12 Patrick Stokes Finished Vet 50+ 0
13 Peter Barton Chelmer CC Finished N/A 0
14 Tony Wilkins Wolsey RC Finished N/A 0
15 Garry Houghton Finished N/A 0
16 Geoff Bores Ford Cycling Club Finished N/A 0
17 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 0
18 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 0
19 Steve James North Road CC Finished N/A 0
20 Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 0
21 Kevin Godber Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
22 Duncan Chenery Finished N/A 0
23 Neil Irons Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
24 Simon Carson Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
25 Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished Vet 50+ 0
26 Jason Warre Lee Valley Velo Finished N/A 0
27 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
28 Terence Whalley Ford Cycling Club Finished N/A 0
29 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
30 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 0
31 Gary Morgans Finished N/A 0
32 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 0
33 Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
34 David Martin Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
35 Neil Bradley Finished N/A 0
36 David Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
37 Martin Gill Chelmer CC Finished N/A 0
Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish Vet 50+ 0
Russell Tribley Chelmer CC Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished Senior 6
2 Katie Scotter Iceni Velo Finished N/A 0
3 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 3
4 Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 2
5 Elaine Tribley Chelmer CC Finished Veteran 1
6 Rebecca Hammond Maldon & District CC Finished Senior 0
7 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
8 Hester Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
9 Sarah Pateman Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roger Maidment East London Velo Finished Vet 40-49 20
2 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 16
3 Tim Granshaw Handsling Racing Finished Vet 40-49 12
4 John Swindells Iceni Velo Finished Vet 40-49 9
5 Mike Mooney Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 7
6 Gavin Williams Maldon & District CC Finished Vet 40-49 5
7 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 4
8 Philip Peacock St Ives CC Finished Vet 40-49 3
9 Michael Bowen West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
10 John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 1
11 Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
12 Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 0
13 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
14 Gary Aldridge Verulam CC Finished N/A 0
15 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 0
16 Ivan Burch Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
17 Nicholas Cook Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
18 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 0
19 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
20 Graham Freer Hackney GT Finished Vet 40-49 0
21 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
22 David Hadsley Here Come The Belgians Finished N/A 0
23 John McDowall North Road CC Finished N/A 0
24 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
25 Ian Fraser VC Revolution Finished Vet 40-49 0
26 John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 0
27 David West Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 0
28 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
29 Andy Crowther VC Revolution Finished Vet 40-49 0
30 Jim Clayton Colchester Rovers CC Finished N/A 0
31 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
32 Richard Alexander Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
33 David Fraser Finished N/A 0
34 Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
35 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
36 Michael Hoy St Ives CC Finished Vet 40-49 0
37 Kevin Barker Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
38 Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
39 Robert Wood Colchester Rovers CC Finished N/A 0
40 Tony Marriott Hertfordshire Wheelers Finished N/A 0
41 Ant Bell Finished 0
42 David Triggs Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
43 Ian Braybrook Finished N/A 0
44 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 0
45 Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
46 Alex Stepney Colchester Rovers CC Finished N/A 0
47 Ian Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished N/A 0
48 Jon Wadie Finished N/A 0
49 Ian Johnson Ipswich CSC Finished N/A 0
50 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
51 Luke Stone Finished Vet 40-49 0
52 Antony White Colchester Rovers CC Finished N/A 0
53 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
54 Kevin Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
55 Gary Boyd Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 0
Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Vet 40-49 0
John Oakley VC Revolution Did not finish Vet 40-49 0
0 Keith Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
0 Jason Taylor Colchester Rovers CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior & Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 20
2 Stephen James Renvale RT Finished Senior 16
3 Matthew Webber Hackney GT Finished Vet 40-49 12
4 Andrew Waterman ViCiOUS VELO Finished Senior 9
5 Benjamin Lewis Hackney GT Finished Vet 40-49 7
6 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior 5
7 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 4
8 Tom Fitzpatrick Terra Safety Shoes Finished Senior 3
9 Graham Collins Manningtree Bicycle Club Finished Senior 2
10 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished Senior 1
11 Christopher Ball Hackney GT Finished N/A 0
12 Tim O'Rourke Twickenham CC Finished Senior 0
13 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
14 David Warwick Fast Test Racing Team Finished Senior 0
15 David Staff Finished Vet 40-49 0
16 Andrew Whelan XRT - Elmy Cycles Finished Senior 0
17 Adam Chamberlin Hadleigh Cycling Club Finished Senior 0
18 Adam Stone Velosport Racing Team Finished Senior 0
19 Richard Hall Dartford Whls Finished N/A 0
20 Roy Rowland Diss & District CC Finished Senior 0
21 Michael Pemberton Finished N/A 0
22 William Warre Lee Valley Velo Finished Junior 0
23 Oliver Jones Ipswich Bicycle Club Finished Junior 0
24 Lewis Hardcastle Finished Junior 0
25 Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
26 Adam Pegram Finished Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 6
2 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 4
3 William Warre Lee Valley Velo Finished Junior 3
4 Oliver Jones Ipswich Bicycle Club Finished Junior 2
5 Lewis Hardcastle Finished Junior 1
6 Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0