Science in Sport Criterium League 15

Closed Circuit , Preston – Thursday, 15 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

041/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 15th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  William Holmes Finished 00:00:00:00 0

7. William Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Stewart Southport CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Stephen Swift Cleveleys RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Sean Canavan Southport CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Sadie Stewart Mossley CRT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Coupe Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Dean Clayton Velo Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Shane O'Neill G.S. Surosa Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Calum Nicholson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Holmes Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jason Tonge Lancashire RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Matthew Jones VCUK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/W - Results
1.  Ryan Forster Team Aspire Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Jared Minnican Lakes RC Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  James Barnes St Helens CRC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jerrod Hartley Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James McGillick G.S. Surosa Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Anderson Ashburn Wealth Finished 4th --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Whitehurst Wills Bros Racing Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Bamford Lancashire RC Finished 4th --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Eckersall Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert Rutherford West Pennine RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Kalis Finished 4th --- 0

14. Kevin Kalis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 15/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 15/07/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

041/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 15th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  William Holmes Finished 00:00:00:00 0

7. William Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Stewart Southport CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Stephen Swift Cleveleys RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Sean Canavan Southport CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Sadie Stewart Mossley CRT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Crampton Wills Wheels Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Conan Mayman Raleigh Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Coupe Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Dean Clayton Velo Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Shane O'Neill G.S. Surosa Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Bott Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Calum Nicholson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Sam Boast Cycle Sport Pendle Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Martin Lyon Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Holmes Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jason Tonge Lancashire RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Matthew Jones VCUK Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/W - Results
1.  Ryan Forster Team Aspire Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Jared Minnican Lakes RC Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  James Barnes St Helens CRC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jerrod Hartley Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Claydon Sportcity Velo Finished 3rd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James McGillick G.S. Surosa Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Anderson Ashburn Wealth Finished 4th --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Steven Whitehurst Wills Bros Racing Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Bamford Lancashire RC Finished 4th --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Eckersall Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Christian Liverpool Century RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Robert Rutherford West Pennine RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Kalis Finished 4th --- 0

14. Kevin Kalis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 15/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 15/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 15/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 15/07/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk