Yarborough 5 - Gerry Thurlow Youth Race

Closed Circuit , Lincolnshire – Sunday, 21 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

752/EN/006/2009

Start Date:

Sun, 21st Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 15 lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 15 lap Scratch - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Petty VC Lincoln Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 6 lap Scratch - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Jacob Gray Derby Mercury RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Stephen Petty VC Lincoln Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Jacob Gray Alpha Road Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Fensom Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U16 Girls - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 10 lap Handicap - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 10 lap Handicap - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Jacob Gray Derby Mercury RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Maximum 45 riders in Regional C event

The Races

U16 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U16 Girls - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:05 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:05
Youth Only, Youth
various
U10 Girls - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:07 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:07
Youth Only, Youth
various
U16 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:02
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:03
Youth Only, Youth
U8 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:04
Youth Only, Youth
U16 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:05
Youth Only, Youth
U14 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:06
Youth Only, Youth
U10 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:07
Youth Only, Youth
U16 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 13:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:02
Youth Only, Youth
U16 Girls - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:04
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:05
Youth Only, Youth
U10 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:06
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:07
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

752/EN/006/2009

Start Date:

Sun, 21st Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 15 lap Scratch - Results
1.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 15 lap Scratch - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 15 lap Scratch - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Petty VC Lincoln Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 6 lap Scratch - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Jacob Gray Derby Mercury RC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Stephen Petty VC Lincoln Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 1 lap Sprint - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Jacob Gray Alpha Road Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Girls - 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 1 lap Sprint - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Benjamin Green VC Lincoln Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Oliver Fensom Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 10 lap Handicap - Results
1.  Elliot Dudley SF Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U16 Girls - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 10 lap Handicap - Results
1.  Elizabeth Wallis Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 10 lap Handicap - Results
1.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  James Armstrong VC Lincoln Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  James Luscombe Ashfield RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Broughton VC Lincoln Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Wass VC Lincoln Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Jacob Gray Derby Mercury RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Luscombe Ashfield RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Alex Armstrong Unknown 0

6. Alex Armstrong -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Maximum 45 riders in Regional C event

The Races

U16 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U16 Girls - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:05 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:05
Youth Only, Youth
various
U10 Girls - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 10:07 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 10:07
Youth Only, Youth
various
U16 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:02
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:03
Youth Only, Youth
U8 Boys - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:04
Youth Only, Youth
U16 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:05
Youth Only, Youth
U14 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:06
Youth Only, Youth
U10 Girls - 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 12:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 12:07
Youth Only, Youth
U16 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:00 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sun 21/06/09 – 13:00
Youth Only, Youth
various
U14 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:01
Youth Only, Youth
U12 Boys - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:02
Youth Only, Youth
U16 Girls - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - 10 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:04
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:05
Youth Only, Youth
U10 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:06
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 21/06/09 13:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 21/06/09 – 13:07
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk