Event URN:
248045
Start date:
Wed, 17th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 10th Apr 2013
Event promoted by:
Racing Club Omega
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Racing Club Omega
Download Entry Form
Info for Riders:
Youth riders may enter the whole 5-event series in advance for £16, Senior riders for £32. Otherwise, for individual events, entry is £4 for Youth riders (in advance and on the day) and £8 for Senior riders in advance, £10 on the day per event.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
17 Apr 13 18:00 U10 Girls Youth Only Youth D
17 Apr 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
17 Apr 13 18:00 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 18:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Apr 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Provisional Report and Results

Posted 21/04/2013 - British Cycling

Dave Creeggan wins latest Ray Martin League race.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carl Russell Finished 0
2 Felix Barrow Finished D 2
3 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 1
4 Ciaran Lammiman Portsmouth Cycle Track League Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2
3 Madeline Cooper Chapel Tri-Stars Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 3
2 Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2
3 Luke Hooper Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Farrer I-Team Cyclists' Club Finished E 3
2 Melissa Cooper Chapel Tri-Stars Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
2 Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2
3 Sam Freeman Solent Pirates Finished C 1
4 Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 0
5 Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
6 Connor England Portsmouth North End CC Finished C 0
7 Zac Elliott VC St Raphael Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Becky Surridge Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
3 Abbie Manley Chapel Tri-Stars Finished C 1
4 Ellen Flewitt Finished C 0
5 Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
6 Poppy Pattinson Solent Pirates Finished C 0
7 Amy Perryman Solent Pirates Finished C 0
8 Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Lassiter Swindon RC Finished B 3
2 Nicolas Kimish Finished B 2
3 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 1
4 Erin Baker Southdown Velo Finished B 0
5 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished B 0
6 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
7 Joey Sayner I-Team Cyclists' Club Finished B 0
8 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
9 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
10 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished B 0
11 Luke Kincart Portsmouth North End CC Finished B 0
12 Liam Avis Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Louise Surridge Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
3 Kara Perryman Solent Pirates Finished B 1
4 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Stewart Chapel Tri-Stars Finished N/A 3
2 Harriet Dodd Salisbury Road and Mountain CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Ford Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 10
2 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 4th 8
3 Paul Helyer Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 7
4 Luke Stace I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
5 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 5
6 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 4
7 Michael Warner Hargroves Cycles CC Finished 3rd 3
8 Robert Bolwell VC St Raphael Finished 3rd 2
9 Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
10 Andrew Page Portsmouth North End CC Finished 3rd 1
11 Charlie Cresswell-Hogg Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
12 Peter Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
13 Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
14 Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
15 Connor Innes Southdown Velo Finished 3rd 0
16 Jack Elton-Walters Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
17 Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 0
18 Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 0
19 Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
20 Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 3rd 0
21 Steven Nicholson Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
22 James Cotty Cannondale Racing Finished 3rd 0
23 Mark Balding Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
24 David Seymour Twickenham CC Finished 4th 0
25 Paul Russell Royal Navy & Royal Marines... Finished N/A 0
26 Daniel Stephens JMJ RT Finished 3rd 0
27 Nick Casburn WyndyMilla Finished 3rd 0
28 Oliver Berney Finished 4th 0
29 Scott Barnes Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
30 Gavin Squires Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0