Hillingdon GP

Closed Circuit , Hayes – Sunday, 09 Jun 2013

Event Details

Event URN:

248016

Start Date:

Sun, 9th Jun 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

National Women's Road Race Series

Entry close date

Tue, 14th May 2013

Info for Riders

Entries still available on the day: Youth - £5 3/4 - £16 Mens GP - £25 Women's GP - £25


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
9/06/13 10:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
9/06/13 10:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
9/06/13 10:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
9/06/13 10:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
9/06/13 10:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
9/06/13 10:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
9/06/13 10:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---
9/06/13 10:00 U8 Boys Youth Only Youth E ---
9/06/13 10:00 U8 Girls Youth Only Youth E ---
9/06/13 10:45 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr
9/06/13 12:00 E/1/2 - 100 km National A Band 2 1st, 2nd, Elite 100km / 62 miles
9/06/13 14:30 Women - 50 km Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 50km / 31 miles

View All

Enter a Race

Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Boys
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Boys
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Girls
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Boys
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Girls
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Boys
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Girls
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Boys
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U8 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 10:00 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£5.00)
Race U8 Girls
Sun 09/06/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£5.00)
Race 3/4
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/13 10:45 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr
Entry: On Day: (£16.00)
Race 3/4
Sun 09/06/13 - 10:45
Duration: 01 hr
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Entry: On Day: (£16.00)
Race E/1/2
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 12:00 National A Band 2 1st, 2nd, Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Race E/1/2
Sun 09/06/13 - 12:00
Classification: National A
Band: Band 2
Rider Cat: 1st, 2nd, Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/06/13 14:30 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Race Women
Sun 09/06/13 - 14:30
Classification: Women Only
Band: Band 3
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£25.00)

Road: Kay wins Hillingdon Grand Prix

Posted 09/06/2013 - British Cycling

Emily Kay wins Hillingdon Grand Prix View Full Report

Preview: Hillingdon Women's GP

Posted 06/06/2013 - British Cycling

The National Women’s Road Series continues with round three at the Hillingdon GP. View Full Report

Confirmed Results

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 3
2 Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished B 2
3 George Clark High Wycombe Cycling Club Finished A 1
4 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
5 Darryl Lusardi Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
6 Oliver Hedger Finished A 0
7 Kieran Woods Charlotteville CC Finished A 0
8 Benjamin Croxford High Wycombe Cycling Club Finished A 0
--- Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
--- Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
--- Mostyn Taylor Crockett Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Show More

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
2 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
3 Kareem Akinnibi VC Londres Finished B 1
4 Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
5 Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
6 Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
7 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished B 0
8 Erin Baker Southdown Velo Finished B 0
--- Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Did not finish B 0

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
3 Oliver Knight Team Milton Keynes Finished C 1
4 Max Merriman Finished C 0
5 George Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
6 Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished C 0

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Becky Surridge Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Alderney Baker Southdown Velo Finished C 2
3 Megan Panton Woolwich CC Finished C 1
4 Danielle Parker Towy Riders Finished C 0
5 Rachel Thompson Finished C 0

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Caelan Miller Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
2 Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished D 2
3 Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
4 Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
--- Innes Harvey VC Londres Did not finish D 0

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
3 Libby Smith Matlock CC Finished D 1
4 Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished D 0

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 3
2 Jake Parker Towy Riders Finished E 2
3 Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
4 Cameron Still Sutton Cycling Club Finished D 0
5 Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
6 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 0

Race U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Bethany Bennett Towy Riders Finished E 3

Race 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Paul Elcock G.S. Henley Finished 3rd 10
2 Leon Fielding Velosport Racing Team Finished 3rd 8
3 Andy Berridge Pearson Cycling Club Finished 3rd 7
4 Mike Deeney CC Luton Finished 3rd 6
5 Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 5
6 Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished 3rd 4
7 Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished 3rd 3
8 Tony Vickers Pearson Cycling Club Finished 3rd 2
9 Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 3rd 1
10 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 1
11 Juan Pablo Riano Perez Edwardes Finished 3rd 0
12 Stuart King LBRCC Finished 3rd 0
13 Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd 0
14 Rory Munslow Finished 4th 0
15 Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished 4th 0
16 Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 0
17 Barry Bonnett Finished 4th 0
18 Toby Blackman Finished 3rd 0
19 Carlos Ruiz Pardo Edwardes Finished 4th 0
20 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
21 James Di Rico High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
22 Ryan Smith VC Meudon Finished 3rd 0
23 Amritpal Virdi Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
24 Jon Shillingford Finished 4th 0
25 James Milligan G.S. Henley Finished 3rd 0
26 James Stewart Bonito Squadra Corse Finished 3rd 0
27 Leo Lerner VO2 Development Team Finished 3rd 0
28 Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
29 Andrew Wright High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
30 Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
31 James Long Bishops Stortford CC Finished 3rd 0
32 Milt Warner Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
33 Niels Bryan-Low Cosaveli Finished 4th 0
34 Seamus Kelly Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
35 Nick Symes Finished 3rd 0
36 Spencer Nash Bishops Stortford CC Finished 4th 0
37 Matthew Osborn Team Quest - The Bike Shop Finished N/A 0
38 Garrath Fulford London Dynamo Finished 4th 0
39 Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
40 Liam Bremer London Phoenix CC Finished 3rd 0
Show More

Race E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Marcin Bialoblocki Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 60
2 Robert Partridge Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 52
3 Ian Wilkinson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 45
4 Graham Briggs Raleigh GAC Finished Elite 40
5 Steve Lampier Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 35
6 Dexter Gardias SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 31
7 Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 27
8 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 23
9 Thomas Stewart Raleigh GAC Finished 1st 20
10 Dante Carpenter Pedal Heaven RT Finished 2nd 17
11 Owen Lake Richardsons-Trek RT Finished Elite 15
12 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 13
13 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 11
14 Matthew Holmes Raleigh GAC Finished Elite 9
15 James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd 7
16 Joshua Hunt Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 6
17 Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 5
18 Jake Martin Kingsnorth International Whlrs Finished Elite 3
19 Richard Mardle Felt Racing Finished 1st 2
20 Tim Elverson Pedal Heaven RT Finished Elite 1
21 Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 1st 0
22 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
23 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 0
24 Lachlan Norris Raleigh GAC Finished 1st 0
25 Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 1st 0
Show More

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 30
2 Clemence Copie High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 25
3 Charline Joiner MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 21
4 Hayley Jones Node 4 Giordana Womens Team Finished 2nd 17
5 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished 2nd 14
6 Sophie Faulkner Solihull CC Finished 2nd 12
7 Coryn Rivera Finished 0
8 Abigail Dentus Team De Ver Finished A 8
9 Flora Gillies Team ASL360 Finished 2nd 7
10 Amy Hill Abergavenny Road Club Finished 1st 6
11 Louise Borthwick Edinburgh RC Finished 2nd 5
12 Nicola Juniper Eagle RC Finished 2nd 4
13 Keira McVitty Team Zenith Finished 2nd 3
14 Annasley Park Abergavenny Road Club Finished 2nd 2
15 Emily Nelson Solihull CC Finished 2nd 1
16 Melissa Brand MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
17 Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 0
18 Adele Martin Hope Factory Racing Finished 2nd 0
19 Vittoria Bussi Zappi's Ladies Team Finished 2nd 0
20 Gillian Taylor Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
21 Cecilia Davis-Hayes VC St Raphael Finished N/A 0
22 Lauren Brown Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
23 Bethany Hayward IKON - Mazda Finished 2nd 0
24 Karen Poole GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
25 Merce Pauos Finished 0
26 Emily Barnes Condor Cycles Finished 2nd 0
27 Hannah Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
28 Kimberley English IKON - Mazda Finished 2nd 0
29 Clare Gillott Elitecycling Finished 3rd 0
30 Saskia Hook Squadra Donne Finished 3rd 0
31 Lydia Boylan Merlin Cycles Finished Elite 0
32 Sarah Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 0
33 Alexie Shaw Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
34 Dani Christmas Team ASL360 Finished 3rd 0
35 Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 0
36 Ella Hopkins Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 0
37 Amy Bradley Finished 0
38 Brit Tate GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
39 Number 7 Finished 0
40 Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
41 Emma Towers Twickenham CC Finished 2nd 0
42 Jessica Stoddart Finished 3rd 0
43 Tanya Griffiths Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 0
44 Kelly Moore MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 3rd 0
45 Rachel Przybylski WyndyMilla Finished 2nd 0
46 Nikki Engelbach Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
47 Rohan Battison MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
48 Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 0
49 Tamina Oliver Merlin Cycles Finished 1st 0
50 Nicola Soden Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Great Britain Cycling Team kit 15/16