Event URN:
244982
Start date:
Sat, 15th Dec 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Waddow Hall
Waddington, Clitheroe, BB7 3LD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cycle Sport Pendle ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Mark Turner
Rosedale
Hawthorne Road
Burnley
Lancashire
BB11 2JR
07597360666
sparkie.turner5@gmail.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 10:00 Women's Go-Cross Go-Cross None Junior, Senior,...
15 Dec 12 11:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
15 Dec 12 12:30 Under 12 Go-Cross None Under 12
15 Dec 12 13:00 Under 10 Go-Cross None Under 12

View All

Event Location:

Waddington,
Clitheroe,
BB7 3LD

Race: Women's Go-Cross

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 10:00 Go-Cross None Junior, Senior, Vete... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 11:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 12:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 13:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 14:00 Category B CX Band 4 Junior ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 14:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 14:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Dec 12 14:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 16/12/2012 - British Cycling

Giles Drake secures a seventh North West League win.. [more]


Confirmed Results

Race name: Women's Go-Cross

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Rimmington Team PB Performance Finished Senior 00:36:26:000 0
2 Jane Nolan Finished Veteran 0
3 Alison Mitchelmore Finished 0
4 Pauline Griffin Finished 0
5 Emma Osenton Finished N/A 0
6 Amy Baron-Hall VC Velocake Finished N/A 0
7 Jill Eccleston Finished 0
8 Beate Kubitz Finished 0
9 Ali Mills Finished 0
10 Claire Pusey Finished 0
11 Nicola Hawthorn Finished 0
12 Stephanie Angell Finished N/A 0
13 Alison Crutchley Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
14 Autumn Barlow Finished 0
15 Kirsti Grayson Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
16 Lorna Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
17 Shelley French Finished 0
18 Tracey Ashworth Finished 0
19 Helen Welsh Finished N/A 0
20 Nikki Cook Finished 0
21 Jacqui Edmondson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
2 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
3 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
4 Robert Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
5 Nicole Clarke Port Sunlight Whls CC Finished Under 12 0
6 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
7 Alfie Payne Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
8 Ben Wilcock Finished Under 12 0
9 Thomas Wood Finished 0
10 Robert Rowson Finished 0
11 William Thackery Finished 0
12 Shannon Hawthorn Finished Under 12 0
13 Harry Angell Furness Future Flyers Finished Under 12 0
14 Joe Cambridge Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
2 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
3 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 0
4 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
5 James Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
6 Nick Bradshaw Finished 0
7 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished Under 12 0
8 Andrew Clarke Port Sunlight Whls CC Finished Under 12 0
9 Christopher Brown Finished 0
10 Spencer Unsworth Finished 0
11 Ella Dorrington Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
12 Jasper Smith Finished 0
13 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
14 Felix Boardwell Finished 0
15 Daniel Vincent Finished 0
16 Patrick Pyers Finished 0
17 Tomasso Campana Keighley Just-Ride CC Finished Under 12 0
18 Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
19 George Sayle Finished 0
20 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
21 Emma McNulty St Helens CRC Finished Under 12 0
22 Saul Ashton Finished 0
23 Isobel Ware St Helens CRC Finished Under 12 0
24 Alex McNulty St Helens CRC Finished Under 12 0
25 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
26 Maddox Howe Finished 0
27 Tilden Windsor Finished 0
28 Joseph Astingstall Finished 0
29 Amelia Ware Finished 0
30 Darcie Brown Finished 0
31 Libby Rutter Finished 0
32 Ben O'Halloran Finished 0
33 Bryony Wimbles Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished Junior 6
2 Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished Junior 4
3 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Junior 3
4 Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished Junior 2
5 Matthew Calow Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Giles Drake Team Elite Finished Senior 20
2 Neal Crampton Crosstrax Finished Senior 16
3 Matthew Lawton Macclesfield Wheelers Finished N/A 12
4 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 9
5 Paul Bethell Team Elite Finished N/A 7
6 Adrian Lawrence Finished Vet 40-49 5
7 Scott Wilson Manchester Whlrs Club Finished Senior 4
8 Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 3
9 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 2
10 Seth Smith Finished Vet 40-49 1
11 Mick Style Manchester Whlrs Club Finished Vet 40-49 0
12 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 0
13 Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 0
14 Alex McNicol Velo Club Moulin Finished Senior 0
15 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
16 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 0
17 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 0
18 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished Junior 0
19 Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished Junior 0
20 Graeme Bird Finished N/A 0
21 Anthony Morris Finished Senior 0
22 David Headon Horwich CC Finished Vet 40-49 0
23 Stephen Cooke Harry Middleton Cycling Club Finished Senior 0
24 Daniel Wells Finished Senior 0
25 Chris Thomas Warrington RC Finished Senior 0
26 Andrew Thomson Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 40-49 0
27 Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Junior 0
28 Dean Harwood Tameside Cyclesports Finished 0
29 Andy Brown Finished 0
30 Nicholas Dinsdale Clitheroe Bike Club Finished Vet 50+ 0
31 Steven Wood Finished Vet 40-49 0
32 Paul Davies High Peak Cycles RT Finished Senior 0
33 Gregory McNally High Peak Cycles RT Finished N/A 0
34 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 0
35 David Thorp Manchester BMX Club Finished Vet 40-49 0
36 Jacob Peatfield Cycle Sport Pendle Finished Junior 0
37 Alex Jones Clwb Rasio Mona Finished Senior 0
38 Denis Mason Horwich CC Finished N/A 0
39 Chris Gambles Horwich CC Finished 0
40 Mathew Bates Finished Senior 0
41 Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 40-49 0
42 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
43 Gus French Here Come The Belgians Finished Vet 50+ 0
44 Christopher Belsham Finished Senior 0
45 Ian Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Vet 40-49 0
46 Edward Hibbert Finished N/A 0
47 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Senior 0
48 Carl Nelson Here Come The Belgians Finished N/A 0
49 Mike Wilcock Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
50 Steve Bone VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished 0
51 Richard Gate Finished 0
52 Greg May Finished 0
53 Darren O'Toole Glossop Kinder Velo Finished N/A 0
54 David Ryder Finished N/A 0
55 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 0
56 Andrew Unsworth Finished Senior 0
57 Paul Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
58 Stephen Artingstall Finished N/A 0
59 Simon Cave Harrogate Nova CC Finished Senior 0
60 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
61 Martin Rogers Birkenhead North End CC Finished Vet 50+ 0
62 Stewart Dwyer St Helens CRC Finished N/A 0
63 Andy Berry Finished 0
64 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 0
65 Alan Cook Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 50+ 0
66 Chris Wilson Finished 0
67 Craig Sefton Horwich CC Finished N/A 0
68 Kevin McCann Liverpool Century RC Finished Senior 0
69 Michael Ogden Manchester Whlrs Club Finished N/A 0
70 Adrian Watts Rossendale RC Finished N/A 0
71 Giles Perkins North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
72 Charles Gray Manchester Whlrs Club Finished Veteran 0
73 Stanley Boyd St Helens CRC Finished N/A 0
74 Andrew Butter Finished 0
75 Michael OShea Rossendale RC Finished N/A 0
76 Brian Clayton Finished Vet 50+ 0
77 Steve Simpson Finished Senior 0
78 Geraint Parry Liverpool Century RC Finished Senior 0
79 John Gillmore East Liverpool Whls Finished N/A 0
80 W Smith Finished 0
81 Roy Flanagan Finished N/A 0
82 Jeremy Eastham Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
83 Alan Shuttleworth Altrincham RC Finished N/A 0
84 Christopher Tomlin Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
85 Larry Walls Finished 0
86 Rebecca Rimmington Team PB Performance Finished Senior 0
87 Geoffrey Garnham Finished Vet 40-49 0
88 Ray Blow Finished 0
89 Matthew Calow Finished 0
90 Paul Woodrow St Helens CRC Finished Senior 0
91 Emma Osenton Finished N/A 0
92 Dave Martin Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
93 Mary White Horwich CC Finished N/A 0
94 Sarah Clarke Finished N/A 0
95 Jon Myhill Clitheroe Bike Club Finished N/A 0
96 David Halman Altrincham RC Finished N/A 0
97 Ben Falla Glossop Kinder Velo Finished Senior 0
98 Paul O'Halloran Finished N/A 0
99 Adam Sant St Helens CRC Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 20
2 Paul Bethell Team Elite Finished N/A 16
3 Adrian Lawrence Finished Vet 40-49 12
4 Seth Smith Finished Vet 40-49 9
5 Mick Style Manchester Whlrs Club Finished Vet 40-49 7
6 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 5
7 Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 4
8 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 3
9 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 2
10 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished Vet 50+ 20
2 Nicholas Dinsdale Clitheroe Bike Club Finished Vet 50+ 16
3 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 12
4 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
5 Gus French Here Come The Belgians Finished Vet 50+ 7
6 Stephen Artingstall Finished N/A 0
7 Martin Rogers Birkenhead North End CC Finished Vet 50+ 4
8 Stewart Dwyer St Helens CRC Finished N/A 3
9 Alan Cook Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 50+ 2
10 Michael Ogden Manchester Whlrs Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Senior 6
2 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Senior 4
3 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 0
4 Rebecca Rimmington Team PB Performance Finished Senior 2
5 Emma Osenton Finished N/A 0
6 Mary White Horwich CC Finished N/A 0
7 Sarah Clarke Finished N/A 0