Imperial Winter Series Hillingdon 2009/2010

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 06 Feb 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

844/EN/007/2010

Start Date:

Sat, 6th Feb 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Matthew Ellis Berkhamsted Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eleanor Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Simon Passey RST/Cycle Division Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rob Mackenzie Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Cam Swarbrick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Thomas Bowering Swindon RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie (Eleanor) Walton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Zachary Potter Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Delila - Sky Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
9999.  Lucinda Slack Unknown 0

9999. Lucinda Slack -

Points: 0 | Status: Unknown

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Edward Rose Progression Fitness Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jacek Reder Unknown 3rd 8

2. Jacek Reder -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Eric DeGolier Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jonathan Shubert Verulam CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Roland Chuter Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew O'Callaghan Exiles Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Jai Watson Dulwich Paragon CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Mark Northover Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Jonathan Pybus Pedal Power Loughborough Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Ian Redding Time RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Mark Chan Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Chris Long Team Velo Sportif (TVS) CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Neil Macleod London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Ralph Keeler Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mike Jubb Verulam CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Adam Ellis Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Simon North Summit MTB Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Phillip Burgess Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Adam Tranter Mike Vaughan Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Sam Connolley Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Gareth Welch Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Piers Curle Unknown N/A 0

30. Piers Curle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Mike Joseph Unknown 0

31. Mike Joseph -

Points: 0 | Status: Unknown
32.  Peter Jones Pearson Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Gordon Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Mark O'Brien Archer RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Stuart Stow Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Andrew Stronge London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Adam Buckland Banjo Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  David Webborn London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Nick Franzini London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Christopher Wright Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Joshua Vicino Unknown Junior 0

45. Joshua Vicino -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: Junior
46.  Nigel Burns St Ives CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Matthew Sheppard Worcester St Johns CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Matthew Sheppard Worcester St Johns CC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Michael Miach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Miach Twickenham CC Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Rose Progression Fitness Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Rose Progression Fitness Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Peter Morris Unknown N/A 0

5. Peter Morris -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Dominic Southworth Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  William Slack London Dynamo Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Roger Richards Dulwich Paragon CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Marc Boston Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Clare Unknown 4th 1

10. Andrew Clare -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  William McGuinness Rollapaluza CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Natalie Hill Unknown A 0

15. Natalie Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Donald Woodman Pro Vision Cycle Clothing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  James Foy Team Trident Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Andrew Pearson Huddersfield Star Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Vitali Jokst Unknown 4th 0

20. Vitali Jokst -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Simon Pemberton London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ralph de Kanter Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Richard Goodwin Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Stuart Papworth Horsham Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Clive Green London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Daniel Gillow Unknown 4th 0

27. Daniel Gillow -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  Paul Lincoln Unknown N/A 0

28. Paul Lincoln -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Elise Quarrington Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  James Curry Charlotteville CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jo Skelton Unknown 2nd 30

1. Jo Skelton -

Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Toby Meadows KWC Heist Zuiderkempen VZW Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John Heaton-Armstrong Cycles Dauphin Racing Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Cotterell ASFRA Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Cameron Austin London Dynamo Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Philip Holloway Southend Wheelers Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Martin Garratt London Dynamo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Alex Pantelides Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Daniel McCulloch Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Daniel Tilley VO2 Development Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Paul Sewell Bigfoot CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Thomas Bell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Phill Sykes Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
20.  Richard Mason Cycles Dauphin Racing Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
21.  Henry Furniss WyndyMilla Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Lee Tunnicliffe Cycles Dauphin Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Christian Cormack London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Will Kemp VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
28.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Stephen Bradbury AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
30.  Tom Spreckley Cycles Dauphin Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Drew Holmes VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Adelo Christides Unknown 0

32. Adelo Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
33.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
34.  Mark Edwards Hillingdon Triathletes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Michael Widera www.Sports-Coaching.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Lubomir Belak Unknown 3rd 0

37. Lubomir Belak -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Richard Collins Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Unidentified Merckx bike Unknown 0

39. Unidentified Merckx bike -

Points: 0 | Status: Unknown
40.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Samuel Grant Vertex-LifeCycles CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Paul Callaghan Bigfoot CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Stewart Ward Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Dante Carpenter Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Simon Henley Alpha Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
48.  Alex Higham WyndyMilla Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
49.  Jamie Caldwell St Ives CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
50.  Jason Edwards VC Meudon Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
51.  David Swan Unknown A 0

51. David Swan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
52.  James Jones Beeline Bicycles RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 13:00 Regional B Band 5 --- 50mins + 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/02/10 – 13:00

3

Regional B, Band 5
50mins + 5 laps
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40mins + 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 06/02/10 – 13:00

4

Regional C+, Band 5
40mins + 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 14:00 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/02/10 – 14:00
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

844/EN/007/2010

Start Date:

Sat, 6th Feb 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  James Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Matthew Ellis Berkhamsted Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Eleanor Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Simon Passey RST/Cycle Division Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rob Mackenzie Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Cam Swarbrick Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Thomas Bowering Swindon RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie (Eleanor) Walton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Zachary Potter Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Delila - Sky Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
9999.  Lucinda Slack Unknown 0

9999. Lucinda Slack -

Points: 0 | Status: Unknown

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Edward Rose Progression Fitness Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jacek Reder Unknown 3rd 8

2. Jacek Reder -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Eric DeGolier Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jonathan Shubert Verulam CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Roland Chuter Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew O'Callaghan Exiles Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Jai Watson Dulwich Paragon CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Mark Northover Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Jonathan Pybus Pedal Power Loughborough Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Ian Redding Time RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Mark Chan Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Chris Long Team Velo Sportif (TVS) CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Neil Macleod London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Ralph Keeler Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mike Jubb Verulam CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Adam Ellis Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Simon North Summit MTB Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Phillip Burgess Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Adam Tranter Mike Vaughan Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Sam Connolley Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Gareth Welch Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Piers Curle Unknown N/A 0

30. Piers Curle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Mike Joseph Unknown 0

31. Mike Joseph -

Points: 0 | Status: Unknown
32.  Peter Jones Pearson Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Gordon Kenneway London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Mark O'Brien Archer RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Stuart Stow Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Andrew Stronge London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Adam Buckland Banjo Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  David Webborn London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Nick Franzini London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Christopher Wright Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Paul Stedman Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Joshua Vicino Unknown Junior 0

45. Joshua Vicino -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: Junior
46.  Nigel Burns St Ives CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Matthew Sheppard Worcester St Johns CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Matthew Sheppard Worcester St Johns CC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Michael Miach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Miach Twickenham CC Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Rose Progression Fitness Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Richard Rose Progression Fitness Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Gearing London Dynamo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Peter Morris Unknown N/A 0

5. Peter Morris -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Dominic Southworth Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  William Slack London Dynamo Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Roger Richards Dulwich Paragon CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Marc Boston Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Clare Unknown 4th 1

10. Andrew Clare -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  William McGuinness Rollapaluza CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Natalie Hill Unknown A 0

15. Natalie Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Donald Woodman Pro Vision Cycle Clothing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  James Foy Team Trident Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Andrew Pearson Huddersfield Star Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Vitali Jokst Unknown 4th 0

20. Vitali Jokst -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Simon Pemberton London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Ralph de Kanter Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Richard Goodwin Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Stuart Papworth Horsham Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Clive Green London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Daniel Gillow Unknown 4th 0

27. Daniel Gillow -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  Paul Lincoln Unknown N/A 0

28. Paul Lincoln -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Elise Quarrington Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  James Curry Charlotteville CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jo Skelton Unknown 2nd 30

1. Jo Skelton -

Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Toby Meadows KWC Heist Zuiderkempen VZW Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  John Heaton-Armstrong Cycles Dauphin Racing Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Cotterell ASFRA Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Stuart Spies London Dynamo Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Cameron Austin London Dynamo Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Kieran Frend Pendragon Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Philip Holloway Southend Wheelers Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Martin Garratt London Dynamo Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Alex Pantelides Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Daniel McCulloch Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Daniel Tilley VO2 Development Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Paul Sewell Bigfoot CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Thomas Bell Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Phill Sykes Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
20.  Richard Mason Cycles Dauphin Racing Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
21.  Henry Furniss WyndyMilla Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Lee Tunnicliffe Cycles Dauphin Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Christian Cormack London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Will Kemp VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
28.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Stephen Bradbury AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
30.  Tom Spreckley Cycles Dauphin Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Drew Holmes VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Adelo Christides Unknown 0

32. Adelo Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
33.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
34.  Mark Edwards Hillingdon Triathletes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Michael Widera www.Sports-Coaching.com Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Lubomir Belak Unknown 3rd 0

37. Lubomir Belak -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Richard Collins Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Unidentified Merckx bike Unknown 0

39. Unidentified Merckx bike -

Points: 0 | Status: Unknown
40.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Samuel Grant Vertex-LifeCycles CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Paul Callaghan Bigfoot CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Stewart Ward Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Dante Carpenter Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Simon Henley Alpha Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
48.  Alex Higham WyndyMilla Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
49.  Jamie Caldwell St Ives CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
50.  Jason Edwards VC Meudon Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
51.  David Swan Unknown A 0

51. David Swan -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
52.  James Jones Beeline Bicycles RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.50)
Sat 06/02/10 – 12:30
Youth Only, Youth
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 13:00 Regional B Band 5 --- 50mins + 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/02/10 – 13:00

3

Regional B, Band 5
50mins + 5 laps
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40mins + 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 06/02/10 – 13:00

4

Regional C+, Band 5
40mins + 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/10 14:00 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 06/02/10 – 14:00
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk