Revolution 33

Track , Manchester – Saturday, 29 Oct 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

239355

Start Date:

Sat, 29th Oct 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Devil Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Devil Scratch Race - Results
1.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite 00:06:59:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:06:59:279
2.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Russell Downing Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Leif Lampeter Finished --- 0

16. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

20. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  David O'Loughlin Finished --- 0

21. David O'Loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Charles Prendergast Finished --- 0

22. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished

Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:07:10:411 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:10:411
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louise Borthwick Edinburgh RC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dannielle Khan Solihull CC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Paige Milward Lyme RC Did not finish B --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:881 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:881
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:11:104 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:104
2.  Thierry Jollet Finished --- 0

2. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Michael D'Almeida Finished 00:00:11:099 0

1. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:099
2.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:10:755 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:755
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race - Results
1.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A 00:05:56:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:56:950
2.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Luc Hall VC Londres Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:02:02:757 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:02:757
2.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dannielle Khan Solihull CC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1 - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:671 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:671
2.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2 - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:11:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:041
2.  Michael D'Almeida Finished --- 0

2. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Endurance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Endurance Points Race - Results
1.  Russell Downing Team Sky Finished Elite 00:18:08:701 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:18:08:701
2.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  David O'Loughlin Finished --- 0

3. David O'Loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

4. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Leif Lampeter Finished --- 0

11. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0

14. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Charles Prendergast Finished --- 0

17. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:01:39:337 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:39:337
2.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:945
2.  Thierry Jollet Finished --- 0

2. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael D'Almeida Finished --- 0

4. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Australian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Australian Pursuit - Results
1.  Jens Mouris Finished 1st 00:03:34:444 0

1. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:34:444
2.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charles Prendergast Finished --- 0

7. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Leif Lampeter Finished --- 0

8. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished

Event 13 - Revolution Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Revolution Sprint Final - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:708 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:708
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 1k Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 1k Madison Time Trial - Results
1.  Leif Lampeter Finished 00:00:58:980 0

1. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:58:980
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 00:00:58:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:980
2.  Rapha Condor Sharp Finished 00:00:59:185 0

2. Rapha Condor Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:59:185
3.  Sky Procycling Finished 00:00:59:816 0

3. Sky Procycling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:59:816
4.  Team UK Youth Finished 00:01:00:325 0

4. Team UK Youth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:325
5.  Maxgear Racing Finished 00:01:00:571 0

5. Maxgear Racing -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:571
6.  Chep UK Finished 00:01:00:682 0

6. Chep UK -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:682
7.  Cunga Bikes Finished 00:01:01:256 0

7. Cunga Bikes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:01:256
8.  Rouleur Magazine Finished 00:01:02:546 0

8. Rouleur Magazine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:02:546

Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:06:45:854 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:45:854
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Dannielle Khan Solihull CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Revolution Sprint Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - Revolution Sprint Keirin - Results
1.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:10:932 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:932
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael D'Almeida Finished --- 0

4. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished
5.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thierry Jollet Finished --- 0

6. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:58:909 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:58:909
2.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  William Thomas All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jake Kelly All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 18 - Endurance Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 - Endurance Scratch Race - Results
1.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 00:12:00:055 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:12:00:055
2.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Leif Lampeter Finished --- 0

6. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  David O'loughlin Finished --- 0

7. David O'loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

8. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Charles Prendergast Finished --- 0

12. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0

15. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Russell Downing Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Christopher Latham Carnac-Planet X Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Event 19 - Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 19 - Team Sprint - Results
1.  Michael D'Almeida Finished 00:00:31:949 0

1. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:31:949
1.  Thierry Jollet Finished 00:00:31:949 0

1. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:31:949
2.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:31:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:31:971
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:31:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:31:971

Reports

It's evolution for Revolution as popular series returns for ninth season

Posted 01/11/2011 - British Cycling

It's evolution for Revolution as popular series returns for ninth season

View Full Report

About the Event

The Races

Event 1 - Devil Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:00 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:00
Regional C, None
Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:01 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:01
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:02 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:02
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:03 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:03
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:04 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:04
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:05 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:05
Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:06 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:06
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:07 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:07
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:08 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:08
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:09 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:09
Event 8 - Endurance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:10 Regional C None --- 15km / 9 miles
Sat 29/10/11 – 19:10
Regional C, None
15km / 9 miles
Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:11 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:11
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:12 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:12
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 11 - Australian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:13 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:13
Event 13 - Revolution Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:14 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:14
Event 14 - 1k Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:15 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:15
Regional C, None
1km / 1 mile
Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:16 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:16
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 16 - Revolution Sprint Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:17 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:17
Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:18 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:18
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 18 - Endurance Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:18 Regional C None --- 10km / 6 miles
Sat 29/10/11 – 19:18
Regional C, None
10km / 6 miles
Event 19 - Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:19 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:19
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

239355

Start Date:

Sat, 29th Oct 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Devil Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Devil Scratch Race - Results
1.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite 00:06:59:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:06:59:279
2.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Russell Downing Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Leif Lampeter Finished --- 0

16. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

20. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  David O'Loughlin Finished --- 0

21. David O'Loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Charles Prendergast Finished --- 0

22. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished

Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:07:10:411 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:10:411
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Louise Borthwick Edinburgh RC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dannielle Khan Solihull CC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Paige Milward Lyme RC Did not finish B --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:881 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:881
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:11:104 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:104
2.  Thierry Jollet Finished --- 0

2. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Michael D'Almeida Finished 00:00:11:099 0

1. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:11:099
2.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:10:755 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:755
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race - Results
1.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A 00:05:56:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:56:950
2.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Luc Hall VC Londres Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:02:02:757 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:02:757
2.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dannielle Khan Solihull CC Did not finish A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1 - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:671 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:671
2.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2 - Results
1.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 00:00:11:041 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:11:041
2.  Michael D'Almeida Finished --- 0

2. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Endurance Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Endurance Points Race - Results
1.  Russell Downing Team Sky Finished Elite 00:18:08:701 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:18:08:701
2.  Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  David O'Loughlin Finished --- 0

3. David O'Loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

4. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Leif Lampeter Finished --- 0

11. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0

14. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Charles Prendergast Finished --- 0

17. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Christopher Latham Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:01:39:337 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:39:337
2.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:10:945 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:945
2.  Thierry Jollet Finished --- 0

2. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael D'Almeida Finished --- 0

4. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Australian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Australian Pursuit - Results
1.  Jens Mouris Finished 1st 00:03:34:444 0

1. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:34:444
2.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charles Prendergast Finished --- 0

7. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Leif Lampeter Finished --- 0

8. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished

Event 13 - Revolution Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Revolution Sprint Final - Results
1.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:10:708 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:10:708
2.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 1k Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 1k Madison Time Trial - Results
1.  Leif Lampeter Finished 00:00:58:980 0

1. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:58:980
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 00:00:58:980 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:58:980
2.  Rapha Condor Sharp Finished 00:00:59:185 0

2. Rapha Condor Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:59:185
3.  Sky Procycling Finished 00:00:59:816 0

3. Sky Procycling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:59:816
4.  Team UK Youth Finished 00:01:00:325 0

4. Team UK Youth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:325
5.  Maxgear Racing Finished 00:01:00:571 0

5. Maxgear Racing -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:571
6.  Chep UK Finished 00:01:00:682 0

6. Chep UK -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:00:682
7.  Cunga Bikes Finished 00:01:01:256 0

7. Cunga Bikes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:01:256
8.  Rouleur Magazine Finished 00:01:02:546 0

8. Rouleur Magazine -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:02:546

Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Finished A 00:06:45:854 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:45:854
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Melissa Lowther Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Rebecca Hunt Cardiff Ajax CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Abby-Mae Parkinson RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Dannielle Khan Solihull CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Lauren O'Brien Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Imogen Farlie Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Louise Borthwick Edinburgh RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Grace Garner RST/Cycle Division Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Revolution Sprint Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - Revolution Sprint Keirin - Results
1.  Craig MacLean MBE Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:10:932 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:10:932
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael D'Almeida Finished --- 0

4. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished
5.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thierry Jollet Finished --- 0

6. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Philip Hindes MBE Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:58:909 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:58:909
2.  Jacob Ragan Teamwallis Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Hoyle Team Terminator Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob Scott Carnac-Planet X Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Christopher Lawless VCUK Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  William Thomas All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jake Kelly All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Tristan Robbins Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Shaw Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Charlie Tanfield TS Racing - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jake Womersley Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Peter Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Zachery May Cardiff JIF Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Callum Ferguson Halesowen A & CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 18 - Endurance Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 - Endurance Scratch Race - Results
1.  Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 00:12:00:055 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:12:00:055
2.  Steven Burke MBE Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Murray Team IG - Sigma Sport Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Lowsley-Williams Team UK Youth (UCI Team) Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Leif Lampeter Finished --- 0

6. Leif Lampeter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  David O'loughlin Finished --- 0

7. David O'loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jens Mouris Finished 1st --- 0

8. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Chris Opie Pendragon Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Charles Prendergast Finished --- 0

12. Charles Prendergast -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Sam Lowe Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Dowsett Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Adam Yates VCUK Finished N/A --- 0

15. Adam Yates - VCUK

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Thomas Moses 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Alistair Slater Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Russell Downing Team Sky Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Adam Duggleby MBE Science In Sport.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Christopher Latham Carnac-Planet X Did not finish 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Event 19 - Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 19 - Team Sprint - Results
1.  Michael D'Almeida Finished 00:00:31:949 0

1. Michael D'Almeida -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:31:949
1.  Thierry Jollet Finished 00:00:31:949 0

1. Thierry Jollet -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:31:949
2.  David Daniell Motorpoint Cycling Finished 3rd 00:00:31:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:31:971
2.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:31:971 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:31:971

Reports

It's evolution for Revolution as popular series returns for ninth season

Posted 01/11/2011 - British Cycling

It's evolution for Revolution as popular series returns for ninth season

View Full Report

About the Event

The Races

Event 1 - Devil Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:00 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:00
Regional C, None
Event 2 - DHL Future Stars Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:01 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:01
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:02 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:02
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:03 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:03
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:04 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:04
Event 3 - Revolution Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:05 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:05
Event 4 - DHL Future Stars Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:06 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:06
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 6 - DHL Future Stars Girls 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:07 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:07
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:08 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:08
Event 7 - Revolution Sprint Semi-Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:09 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:09
Event 8 - Endurance Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:10 Regional C None --- 15km / 9 miles
Sat 29/10/11 – 19:10
Regional C, None
15km / 9 miles
Event 9 - DHL Future Stars Boys 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:11 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:11
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 10 - Revolution Sprint Losers 6 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:12 Regional C None --- 2km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:12
Regional C, None
2km / 1 mile
Event 11 - Australian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:13 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:13
Event 13 - Revolution Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:14 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:14
Event 14 - 1k Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:15 Regional C None --- 1km / 1 mile
Sat 29/10/11 – 19:15
Regional C, None
1km / 1 mile
Event 15 - DHL Future Stars Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:16 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:16
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 16 - Revolution Sprint Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:17 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:17
Event 17 - DHL Future Stars Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:18 Regional C None --- 5km / 3 miles
Sat 29/10/11 – 19:18
Regional C, None
5km / 3 miles
Event 18 - Endurance Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:18 Regional C None --- 10km / 6 miles
Sat 29/10/11 – 19:18
Regional C, None
10km / 6 miles
Event 19 - Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/10/11 19:19 Regional C None ---
Sat 29/10/11 – 19:19
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk