Leisure Lakes Bikes Circuit Series 1 of 4

Closed Circuit , Cheltenham – Friday, 18 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

304/EN/009/2010

Start Date:

Fri, 18th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cheltenham Racecourse, Evesham Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL50 4SH
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Kavanagh Finished 00:00:00:00 0

2. Lewis Kavanagh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Osborn Finished 00:00:00:00 0

2. Bethany Osborn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Johannes Selz Finished 00:00:00:00 0

3. Johannes Selz -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  James Plant Wyre Forest CRC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  David Meyer Cheltenham & County CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Bill Cult Racing Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Jeremy Addis Velo Club Montpellier Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Thelwell Cult Racing Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  David Curtis-Whitfield Avonlea-Treasure RT Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Rupert Denny Team Nemesis GB Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Neil Biggs Velo Club Montpellier Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Joe Page Team Echelon Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Vince Page Team Echelon Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Carnall Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Naomi Anderson Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Melissa Wadams Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Leisure Lakes Bikes Circuit Series

Posted 21/06/2010 - British Cycling

Leisure Lakes Bikes Circuit Series off to flying start Cheltenham racecourse on Friday evening

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Advance entry for all four meetings (18 Jun, 25 Jun, 2 Jul, 9 Jul) is £30 (Youth £15)

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 18/06/10 – 19:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:30 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:30
Women Only, Band 4
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

304/EN/009/2010

Start Date:

Fri, 18th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cheltenham Racecourse, Evesham Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL50 4SH
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Kavanagh Finished 00:00:00:00 0

2. Lewis Kavanagh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Osborn Finished 00:00:00:00 0

2. Bethany Osborn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Etienne Georgi Mid Devon CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Johannes Selz Finished 00:00:00:00 0

3. Johannes Selz -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  James Plant Wyre Forest CRC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  David Meyer Cheltenham & County CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Bill Cult Racing Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Jeremy Addis Velo Club Montpellier Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Thelwell Cult Racing Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  David Curtis-Whitfield Avonlea-Treasure RT Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Rupert Denny Team Nemesis GB Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Neil Biggs Velo Club Montpellier Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Joe Page Team Echelon Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Vince Page Team Echelon Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Carnall Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Naomi Anderson Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Melissa Wadams Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Leisure Lakes Bikes Circuit Series

Posted 21/06/2010 - British Cycling

Leisure Lakes Bikes Circuit Series off to flying start Cheltenham racecourse on Friday evening

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Advance entry for all four meetings (18 Jun, 25 Jun, 2 Jul, 9 Jul) is £30 (Youth £15)

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:00
Youth Only, Youth
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 18/06/10 – 19:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/06/10 19:30 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry:
Fri 18/06/10 – 19:30
Women Only, Band 4
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk