Reading Track Youth Omnium Meeting

Track , Reading – Saturday, 23 Jun 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

393/EN/007/2007

Start Date:

Sat, 23rd Jun 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Ryan Howlett I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Neil McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Rebecca Gosling VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Broom Wagon Racing Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  William Macke Mid Devon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Ben Moorby Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Euan Cattermole VC Londres Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Kimberley English VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Bates Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Gareth Hewett Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Andrew Bird East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
17.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Christopher Brant Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Simon Bird East London Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Zachary Mason Unknown 0

8. Zachary Mason -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Registration and gear check from 08:45. Registration closes 09:45. Refreshments available with teas, coffees, cakes, sandwiches plus BBQ. For full program and results please provide your e-mail address.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:01 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:01
Regional C+, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:02 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:02
Regional C+, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:03 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:03
Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:04 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:04

U12

Regional C+, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:05 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:05

U10

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:06 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:06

U8

Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

393/EN/007/2007

Start Date:

Sat, 23rd Jun 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Ryan Howlett I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Neil McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Rebecca Gosling VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Broom Wagon Racing Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  William Macke Mid Devon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Ben Moorby Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Euan Cattermole VC Londres Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Kimberley English VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Bates Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Gareth Hewett Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Sara Gent Sussex Nomads CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Andrew Bird East London Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
17.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  David Ellis Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Christopher Brant Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Ethan Goddard Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Simon Bird East London Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Zachary Mason Unknown 0

8. Zachary Mason -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Registration and gear check from 08:45. Registration closes 09:45. Refreshments available with teas, coffees, cakes, sandwiches plus BBQ. For full program and results please provide your e-mail address.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:01 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:01
Regional C+, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:02 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:02
Regional C+, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:03 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:03
Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:04 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:04

U12

Regional C+, Youth
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:05 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:05

U10

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/07 10:06 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 23/06/07 – 10:06

U8

Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk