BC West Thames/West Drayton MBC Circuits

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 20 Apr 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

906/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 20th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Harry Strudley Bespoke Cycling Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ross King Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Delila - Sky Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Lee Garner Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Dante Carpenter VO2 Development Team Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Simon Whiten Mosquito Bikes Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Peter Hardcastle Brother NRG Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Conrad Calitz London Dynamo Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Richard Walden Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Haggart De Laune CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Prior Oxonian CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Christopher Hathaway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Carsten Duke Unknown N/A 1

9. Carsten Duke -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Maliniak Unknown 4th 1

10. Mark Maliniak -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 20/04/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 15 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 20/04/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

906/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 20th Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9999.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Harry Strudley Bespoke Cycling Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ross King Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Delila - Sky Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Lee Garner Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Dante Carpenter VO2 Development Team Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Simon Whiten Mosquito Bikes Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Peter Hardcastle Brother NRG Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Conrad Calitz London Dynamo Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Richard Walden Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Haggart De Laune CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Prior Oxonian CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Christopher Hathaway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Carsten Duke Unknown N/A 1

9. Carsten Duke -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Maliniak Unknown 4th 1

10. Mark Maliniak -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 20/04/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 20/04/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 15 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/04/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 20/04/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk