BC West Thames/Hounslow & District Whlrs Circuits

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 22 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

918/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 22nd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Ted Wroxley Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Lee Garner Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Ernest AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  David Farmer Cycleworks.co.uk Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Vaughan Luff Finished 3rd 00:00:00:00 0

16. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Michael Widera www.Sports-Coaching.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Robert Henderson Imperial Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Mike Diggins Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Adam Elderfield Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  David Barnaville Team IG - Sigma Sport Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Andrew Fowkes Thames Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
28.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Oliver Glackin Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Martin Evans Finished 3rd 00:00:00:00 0

31. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Tom Lettice Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
33.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
34.  Scott Merrilees WyndyMilla Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
36.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Gary Dodd Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
39.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Nigel Williams Python Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
42.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 - Results
1.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Leszek Bielecki Finished 4th 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Walters Pearson Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas McLaren East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  John Owen London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Rogan Redfarn Finished 4th 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Paul Harold Finished 3rd 00:00:00:00 0

9. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Jonathan Furniss Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Mark Lawn Finished 4th 00:00:00:00 0

13. Mark Lawn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Patrick Weston North Devon Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
16.  Matt Drake Finished 00:00:00:00 0

16. Matt Drake -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Peter Cornwall Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Sean Cody London Phoenix CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
20.  Number 145 Finished 00:00:00:00 0

20. Number 145 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
22.  Michael Clancy Dulwich Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  David Haggart De Laune CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 22/06/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 50 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 min
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 22/06/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 min

Event Summary

Event Details

Event URN:

918/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 22nd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Ted Wroxley Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Lee Garner Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
8.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Ernest AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
10.  Luke Merrilees WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  David Farmer Cycleworks.co.uk Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Vaughan Luff Finished 3rd 00:00:00:00 0

16. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Michael Widera www.Sports-Coaching.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Robert Henderson Imperial Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Mike Diggins Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Adam Elderfield Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  David Barnaville Team IG - Sigma Sport Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Andrew Fowkes Thames Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
28.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Oliver Glackin Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Martin Evans Finished 3rd 00:00:00:00 0

31. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Tom Lettice Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
33.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
34.  Scott Merrilees WyndyMilla Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
36.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Gary Dodd Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
39.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Nigel Williams Python Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
42.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 - Results
1.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Leszek Bielecki Finished 4th 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Walters Pearson Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas McLaren East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  John Owen London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Rogan Redfarn Finished 4th 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Paul Harold Finished 3rd 00:00:00:00 0

9. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Jonathan Furniss Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Mark Lawn Finished 4th 00:00:00:00 0

13. Mark Lawn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Patrick Weston North Devon Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
16.  Matt Drake Finished 00:00:00:00 0

16. Matt Drake -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Peter Cornwall Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
19.  Sean Cody London Phoenix CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
20.  Number 145 Finished 00:00:00:00 0

20. Number 145 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
21.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
22.  Michael Clancy Dulwich Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  David Haggart De Laune CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 22/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 22/06/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 50 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 min
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 22/06/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 min

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk