BC National Junior and Youth Track Championships

Track , Newport – Sunday, 19 Aug 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

396/WA/012/2007

Start Date:

Sun, 19th Aug 2007

Finish date:

Fri, 24th Aug 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2000m Pursuit - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Atkins Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Thomas Walker Border City Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

6. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

8. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ewen McDonald Army Cycling Union Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Patrick Galbraith Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Magnus Davidson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Calum McLean Stirling Bike Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Jonathan Dibben Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Benjamin Dunn Velosport GCM Landscape Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Aaron Murray Unknown 3rd 0

25. Aaron Murray -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Jack Waller Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Richard Forrest CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Jack Salt Unknown 3rd 0

35. Jack Salt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Owain Doull MBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
38.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
44.  David Brearley City RC (Hull) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Tom Gallacher Unknown B 0

45. Tom Gallacher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
46.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Sprint - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joanne Wilman Clwb Beicio Egni Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Barnes Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Harriet Owen Unknown B 0

6. Harriet Owen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Sprint - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Luc Jones Unknown A 0

5. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  James Driscoll San Fairy Ann CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Junior Women - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - 2000m Pursuit - Results
1.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Corrine Hall MBE Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Emily Hogge Unknown N/A 0

9. Emily Hogge -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Scratch Race - Results
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Katie Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Sarah Reynolds Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Eileen Roe Dunfermline CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jessica Allen Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
18.  Emma Patterson Burnham BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Lara Wann Hitchin Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Penny Rowson Unknown A 0

20. Penny Rowson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Scratch Race - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

5. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Peter Dibben Rhyl Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Owain Doull MBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  George Atkins Unknown 3rd 0

14. George Atkins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Jonathan Dibben Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Jordan Hargreaves Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 2000m Pursuit - Results
1.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Lucy Garner Unknown B 0

10. Lucy Garner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Laura Allen Unknown B 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Hayley Edwards Paramount CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Manon Morgans Unknown B 0

15. Manon Morgans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Laura Demery Bush Healthcare CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Women - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rebecca James Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Scratch Race - Results
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Douglas Dewey Cambridge Triathlon Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Sam Freeman Team KLR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

U16 Boys - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Points Race - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

5. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Atkins Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

10. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Sprint - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Skinner The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jamie Bremner Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men - 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Benjamin Plain Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Sam Freeman Team KLR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Calum Nicholson Probikekit.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Kieron McMahon City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Christopher Bradbury Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Iain Cook Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  James Suter Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Scratch - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Laura Allen Unknown B 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lucy Garner Unknown B 0

14. Lucy Garner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Hannah Barnes Unknown B 0

15. Hannah Barnes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Jessica Anderson Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Hayley Edwards Paramount CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Manon Morgans Unknown B 0

22. Manon Morgans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jack Grant Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Cameron Howard Dunstable BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Joel Partington Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
13.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  William Street Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Kimberley English VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Emily Haycox Unknown D 0

5. Emily Haycox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Megan Barker Unknown D 0

7. Megan Barker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Amy Hinchly Unknown D 0

8. Amy Hinchly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Junior Mens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Keirin - Results
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Timothy Rowson DCM - GB Vorselaar Cycling Tea... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Points Race - Results
1.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Daniel Mclay Unknown A 0

8. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Timothy Kennaugh Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Kayleigh Brogan Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men - Kilometre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Kilometre Time Trial - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Kevin Stewart Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Bradbury Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Points Race - Results
1.  Jessica Allen Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Katie Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Sarah Byrne GS Strada Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
18.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Anderson Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 500m Time Trial - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Skinner The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

6. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Oliva Southborough & District Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

12. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Jamie Bremner Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Richard Forrest CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Ewen McDonald Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Zak Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Omnium - Results
1.  Hannah Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Hannah Manley Cardiff Ajax CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Elinor Barker MBE Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Manon Morgans Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sarah Crowley Newport Community Cycling Prog... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Bethany Crumpton Redditch Road & Path CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Omnium - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Papworth Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  John Paul Squadra RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Luke Boulton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Kyle Yates The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
26.  Tom Grant VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
28.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
29.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
30.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
32.  Dan Whelan Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
33.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

About the Event

Info for Riders

For programme of events and entry form see www.britishcycling.org.uk

The Races

U16 Boys - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:00 Regional C+ Youth --- Various
Sun 19/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
Various
U16 Girls - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Sun 19/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
Junior Men - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:02 Regional C+ MTB IA --- Various
Sun 19/08/07 – 00:02
Regional C+, MTB IA
Various
Junior Women - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:03 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 19/08/07 – 00:03
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Women - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 20/08/07 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Mon 20/08/07 – 00:00
Regional C+, Band 3
U16 Boys - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 20/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Mon 20/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
U16 Girls - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:00 Regional C+ Youth --- 2km / 1 mile
Tue 21/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
2km / 1 mile
Junior Women - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Tue 21/08/07 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Junior Men - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:02 Regional C+ Band 3 ---
Tue 21/08/07 – 00:02
Regional C+, Band 3
U16 Boys - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Tue 21/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
U16 Boys - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 22/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
Junior Men - 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:01 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Wed 22/08/07 – 00:01
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
U16 Girls - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:02 Regional C+ Youth ---
Wed 22/08/07 – 00:02
Regional C+, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:00 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
Junior Mens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:02 Regional C+ MTB IA ---
Thu 23/08/07 – 00:02
Regional C+, MTB IA
U16 Girls - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Thu 23/08/07 – 00:04
Regional C+, Band 3
Junior Women - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:05 Regional C+ MTB IA ---
Thu 23/08/07 – 00:05
Regional C+, MTB IA
Junior Men - Kilometre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 24/08/07 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Junior Women - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:01 Regional C+ Band 3 ---
Fri 24/08/07 – 00:01
Regional C+, Band 3
U16 Girls - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:02 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:02
Regional C+, Youth
U16 Boys - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
U14 Girls - Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:04 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:04
Regional C+, Youth
U14 Boys - Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:05 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:05
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

396/WA/012/2007

Start Date:

Sun, 19th Aug 2007

Finish date:

Fri, 24th Aug 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2000m Pursuit - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Atkins Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Thomas Walker Border City Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

6. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

8. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ewen McDonald Army Cycling Union Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Patrick Galbraith Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Magnus Davidson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Calum McLean Stirling Bike Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Jonathan Dibben Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Benjamin Dunn Velosport GCM Landscape Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Aaron Murray Unknown 3rd 0

25. Aaron Murray -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Jack Waller Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Richard Forrest CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Jack Salt Unknown 3rd 0

35. Jack Salt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Owain Doull MBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
38.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
44.  David Brearley City RC (Hull) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Tom Gallacher Unknown B 0

45. Tom Gallacher -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
46.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Sprint - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joanne Wilman Clwb Beicio Egni Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Barnes Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Harriet Owen Unknown B 0

6. Harriet Owen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Sprint - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Luc Jones Unknown A 0

5. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  James Driscoll San Fairy Ann CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Junior Women - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - 2000m Pursuit - Results
1.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Corrine Hall MBE Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Emily Hogge Unknown N/A 0

9. Emily Hogge -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Scratch Race - Results
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Katie Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Sarah Reynolds Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Eileen Roe Dunfermline CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jessica Allen Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
18.  Emma Patterson Burnham BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Lara Wann Hitchin Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Penny Rowson Unknown A 0

20. Penny Rowson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Scratch Race - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

5. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Peter Dibben Rhyl Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Owain Doull MBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  George Atkins Unknown 3rd 0

14. George Atkins -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Jonathan Dibben Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Jordan Hargreaves Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls - 2000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 2000m Pursuit - Results
1.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Lucy Garner Unknown B 0

10. Lucy Garner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Laura Allen Unknown B 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Hayley Edwards Paramount CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Manon Morgans Unknown B 0

15. Manon Morgans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Laura Demery Bush Healthcare CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Women - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rebecca James Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Scratch Race - Results
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Douglas Dewey Cambridge Triathlon Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Sam Freeman Team KLR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

U16 Boys - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Points Race - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Whorrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Timothy Kennaugh Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

5. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alexander King Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Atkins Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

10. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Sprint - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Callum Skinner The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jamie Bremner Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men - 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Benjamin Plain Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Sam Freeman Team KLR Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
19.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Calum Nicholson Probikekit.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Kieron McMahon City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Christopher Bradbury Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Iain Cook Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
27.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  James Suter Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Scratch - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Laura Allen Unknown B 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Lucy Garner Unknown B 0

14. Lucy Garner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Hannah Barnes Unknown B 0

15. Hannah Barnes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Jessica Anderson Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Hayley Edwards Paramount CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Manon Morgans Unknown B 0

22. Manon Morgans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Jack Grant Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Cameron Howard Dunstable BMX Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Bradley Minns Alans BMX GT Heritage Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Joel Partington Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
13.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
14.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
15.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  William Street Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Kimberley English VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Emily Haycox Unknown D 0

5. Emily Haycox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Megan Barker Unknown D 0

7. Megan Barker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Amy Hinchly Unknown D 0

8. Amy Hinchly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Junior Mens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Keirin - Results
1.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Timothy Rowson DCM - GB Vorselaar Cycling Tea... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Points Race - Results
1.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adam Blythe Science In Sport - Trek Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Luke Rowe Recycling.co.uk Race Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Mark Christian Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Rhys Lloyd Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Daniel Mclay Unknown A 0

8. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Toby Meadows Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Tomas Skubala J.E. James RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Timothy Kennaugh Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Dominic Jelfs MJS Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Kayleigh Brogan Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Helen Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men - Kilometre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Kilometre Time Trial - Results
1.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Toby Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Kevin Stewart Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Bradbury Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Thomas Hibberd Sandwell Lions CSC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Points Race - Results
1.  Jessica Allen Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Katie Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Sarah Byrne GS Strada Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Alex Greenfield Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
18.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Laura Kenny CBE VC Londres Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ella Sadler-Andrews Leisure Lakes Bikes.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Gabriella Shaw Wills Bros Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sophie Terry VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Ruby Miller Maindy Flyers Youth CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Rachael Strange CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Anderson Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 500m Time Trial - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Kian Emadi Tunstall Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Skinner The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Rhys Matcham Unknown 3rd 0

6. Rhys Matcham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Felix English Team Kontour Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Lewis Oliva Southborough & District Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Peter Dibben Unknown 2nd 0

12. Peter Dibben -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Jamie Bremner Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Richard Forrest CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Ewen McDonald Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Nathan Colman West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Zak Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Omnium - Results
1.  Hannah Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Hannah Manley Cardiff Ajax CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Elinor Barker MBE Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Manon Morgans Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Sarah Crowley Newport Community Cycling Prog... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Bethany Crumpton Redditch Road & Path CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Omnium - Results
1.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Papworth Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  John Paul Squadra RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Luke Boulton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Kyle Yates The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
26.  Tom Grant VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
28.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
29.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
30.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
32.  Dan Whelan Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
33.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

About the Event

Info for Riders

For programme of events and entry form see www.britishcycling.org.uk

The Races

U16 Boys - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:00 Regional C+ Youth --- Various
Sun 19/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
Various
U16 Girls - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Sun 19/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
Junior Men - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:02 Regional C+ MTB IA --- Various
Sun 19/08/07 – 00:02
Regional C+, MTB IA
Various
Junior Women - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/07 00:03 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 19/08/07 – 00:03
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Women - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 20/08/07 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Mon 20/08/07 – 00:00
Regional C+, Band 3
U16 Boys - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 20/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Mon 20/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
U16 Girls - 2000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:00 Regional C+ Youth --- 2km / 1 mile
Tue 21/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
2km / 1 mile
Junior Women - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Tue 21/08/07 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Junior Men - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:02 Regional C+ Band 3 ---
Tue 21/08/07 – 00:02
Regional C+, Band 3
U16 Boys - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Tue 21/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
U16 Boys - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 22/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
Junior Men - 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:01 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Wed 22/08/07 – 00:01
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
U16 Girls - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/08/07 00:02 Regional C+ Youth ---
Wed 22/08/07 – 00:02
Regional C+, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:00 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:01 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:01
Regional C+, Youth
Junior Mens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:02 Regional C+ MTB IA ---
Thu 23/08/07 – 00:02
Regional C+, MTB IA
U16 Girls - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Thu 23/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Thu 23/08/07 – 00:04
Regional C+, Band 3
Junior Women - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/07 00:05 Regional C+ MTB IA ---
Thu 23/08/07 – 00:05
Regional C+, MTB IA
Junior Men - Kilometre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 24/08/07 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Junior Women - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:01 Regional C+ Band 3 ---
Fri 24/08/07 – 00:01
Regional C+, Band 3
U16 Girls - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:02 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:02
Regional C+, Youth
U16 Boys - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:03 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:03
Regional C+, Youth
U14 Girls - Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:04 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:04
Regional C+, Youth
U14 Boys - Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/08/07 00:05 Regional C+ Youth ---
Fri 24/08/07 – 00:05
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk