Sussex Track League 5

Track League , Brighton – Wednesday, 19 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

421/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 19th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Event 10 U12 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U12 Handicap 1 Lap - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Edward O\'Brien Towy Riders Finished 00:00:00:00 0

3. Edward O\'Brien - Towy Riders

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap - Results
1.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps - Results
1.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Burnett Mosquito Bikes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Tim Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Charlie Booth Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Martin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

4. Martin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Clark Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Daniel Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

6. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12c Seniors A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12c Seniors A Dash 3 Laps - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 13 U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U10/U8 Block Handicap - Results
1.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Noah Lewis Finished 00:00:00:00 0

2. Noah Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Andrews Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 14 U12 Points 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 U12 Points 5 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Edward O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

6. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 16 U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U14 Points - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 16 U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U16 Points - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 17 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Seniors Distance - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 2 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  George Abbott-Stacey Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 3 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Wyre Forest CRC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 4 U12 Scratch 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U12 Scratch 2 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Douglas McCauley The Racers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O\'Brien Finished --- 0

4. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps - Results
1.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Clark Finished N/A 00:00:00:00 0

4. Daniel Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Tim Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U14 Scratch - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 7 U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U16 Scratch - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 8 Seniors A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 Seniors A Keirin - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap - Results
1.  Noah Lewis Finished --- 0

1. Noah Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Lewis Finished 00:00:00:00 0

4. Isaac Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  George Abbott-Stacey Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Primes - Results
1.  Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

U16 / U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 / U14 Points - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Points - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished --- 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Edward O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

6. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 1 Seniors Scratch 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 Seniors Scratch 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League Week Six

Posted 23/05/2010 - British Cycling

Latest instalment of popular south coast track league

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 10 U12 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12c Seniors A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 13 U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 14 U12 Points 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 16 U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 17 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 3 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 4 U12 Scratch 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 7 U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 7 U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 Seniors A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
U16 / U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C+ None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C+, None
Under 12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 Seniors Scratch 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

421/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 19th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Results

Confirmed Results

Event 10 U12 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U12 Handicap 1 Lap - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Edward O\'Brien Towy Riders Finished 00:00:00:00 0

3. Edward O\'Brien - Towy Riders

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap - Results
1.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps - Results
1.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Burnett Mosquito Bikes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Tim Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Charlie Booth Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Martin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

4. Martin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Clark Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Daniel Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

6. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 12c Seniors A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12c Seniors A Dash 3 Laps - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 13 U10/U8 Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U10/U8 Block Handicap - Results
1.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Noah Lewis Finished 00:00:00:00 0

2. Noah Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Andrews Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 14 U12 Points 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 U12 Points 5 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Edward O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

6. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 16 U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U14 Points - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 16 U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U16 Points - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 17 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Seniors Distance - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 2 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  George Abbott-Stacey Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 3 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Wyre Forest CRC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 4 U12 Scratch 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U12 Scratch 2 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Douglas McCauley The Racers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O\'Brien Finished --- 0

4. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps - Results
1.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Clark Finished N/A 00:00:00:00 0

4. Daniel Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Tim Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Mergler Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U14 Scratch - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 7 U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U16 Scratch - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 8 Seniors A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 Seniors A Keirin - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Elliot Tabraham-Dowers VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap - Results
1.  Noah Lewis Finished --- 0

1. Noah Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Lewis Finished 00:00:00:00 0

4. Isaac Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  George Abbott-Stacey Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Primes - Results
1.  Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

U16 / U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 / U14 Points - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Points - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O\'Brien Finished --- 0

2. Benjamin O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Edward O\'Brien Finished 00:00:00:00 0

6. Edward O\'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 1 Seniors Scratch 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 Seniors Scratch 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League Week Six

Posted 23/05/2010 - British Cycling

Latest instalment of popular south coast track league

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 10 U12 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 11 U16/U14 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12a Seniors B2 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12b Seniors B1 Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 12c Seniors A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 13 U10/U8 Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 14 U12 Points 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 Seniors Block Handicap 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 16 U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 17 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 3 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 4 U12 Scratch 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 5 Seniors B2 Keirin 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 6 Seniors B1 Keirin 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Event 7 U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 7 U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 Seniors A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 U10/U8 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
U16 / U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C+ None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C+, None
Under 12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 Seniors Scratch 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 19/05/10 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk