Eastern Region Grass Track Championships

Track – Sunday, 05 Aug 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

460/EN/008/2007

Start Date:

Sun, 5th Aug 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

8km Junior & Senior Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Junior & Senior Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hayward Green Arrow CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Solley Mildenhall CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Carter Green Arrow CRT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Keirin - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Keirin - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Keirin - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Keirin - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Time Trial - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Time Trial - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Time Trial - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Time Trial - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

No entries on the day.

The Races

8km Junior & Senior Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:00 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 05/08/07 – 13:00
Regional C+, Band 5
Various
U16 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:01 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee)
Sun 05/08/07 – 13:01
Regional C+, Youth
Various
U12 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:02
Regional C+, Youth
U10 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:03 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:03
Regional C+, Youth
U8 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:04 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:04
Regional C+, Youth
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:05 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:05
Regional C+, Youth
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:06
Regional C+, Youth
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:07 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:07
Regional C+, Youth
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:08
Regional C+, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:09
Regional C+, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:10 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:10
Regional C+, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:11 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:11
Regional C+, Youth
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:12 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:12
Regional C+, Youth
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:13 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:13
Regional C+, Youth
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:14 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:14
Regional C+, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:15
Regional C, MTB IA
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:16 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:16
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

460/EN/008/2007

Start Date:

Sun, 5th Aug 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

8km Junior & Senior Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Junior & Senior Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Hayward Green Arrow CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Solley Mildenhall CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Paul Carter Green Arrow CRT Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Keirin - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Keirin - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Keirin - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Keirin - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Time Trial - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Time Trial - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Time Trial - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Time Trial - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Handicap - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

No entries on the day.

The Races

8km Junior & Senior Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:00 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 05/08/07 – 13:00
Regional C+, Band 5
Various
U16 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:01 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee)
Sun 05/08/07 – 13:01
Regional C+, Youth
Various
U12 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:02
Regional C+, Youth
U10 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:03 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:03
Regional C+, Youth
U8 Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:04 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:04
Regional C+, Youth
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:05 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:05
Regional C+, Youth
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:06
Regional C+, Youth
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:07 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:07
Regional C+, Youth
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:08
Regional C+, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:09
Regional C+, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:10 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:10
Regional C+, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:11 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:11
Regional C+, Youth
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:12 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:12
Regional C+, Youth
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:13 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:13
Regional C+, Youth
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:14 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:14
Regional C+, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:15
Regional C, MTB IA
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/08/07 13:16 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 05/08/07 – 13:16
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk