Eastern Region Track Championships

Track , Welwyn Garden City – Sunday, 20 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

632/EN/008/2010

Start Date:

Sun, 20th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

10 mile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 mile - Results
1.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel King Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Vince Divine Finchley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Omnium - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Victoria Barnes Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Caroline Harding Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Susan Rogers Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprint - Results
1.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

U10/U8 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10/U8 Boys Omnium - Results
1.  Simon Bird Bristol RC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Edward Ballam West Suffolk Wheelers Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Sjolin West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  George Bateman Green Arrow CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Edward Goater Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Individual Pursuit - Results
1.  Murat Ozdenya Flitch Bikes Finished 3rd 00:03:32:810 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:32:810
2.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:03:33:410 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:33:410
3.  Simon Bateson East London Velo Finished 2nd 00:03:34:110 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:34:110
4.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 00:03:37:990 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:990
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:03:43:470 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:470
6.  Adam French East London Velo Finished 2nd 00:03:43:690 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:690

Reports

Report: Eastern Region Track Champs

Posted 25/06/2010 - British Cycling

Trevor Burke dominated the Senior events in this years Track Championship at Welwyn

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Includes Eastern Counties CA Championship. No entries on the day.

The Races

10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 16km / 10 miles
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
16km / 10 miles
Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C None ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C, None
Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
U10/U8 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 12:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 20/06/10 – 12:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

632/EN/008/2010

Start Date:

Sun, 20th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

10 mile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 mile - Results
1.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel King Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Vince Divine Finchley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Omnium - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Victoria Barnes Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Caroline Harding Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Susan Rogers Cult Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sprint - Results
1.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

U10/U8 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10/U8 Boys Omnium - Results
1.  Simon Bird Bristol RC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Plumley Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Edward Ballam West Suffolk Wheelers Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Sjolin West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lucy Harper Maldon & District CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Leveton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  George Bateman Green Arrow CRT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Edward Goater Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Individual Pursuit - Results
1.  Murat Ozdenya Flitch Bikes Finished 3rd 00:03:32:810 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:32:810
2.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:03:33:410 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:33:410
3.  Simon Bateson East London Velo Finished 2nd 00:03:34:110 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:34:110
4.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 00:03:37:990 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:990
5.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:03:43:470 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:470
6.  Adam French East London Velo Finished 2nd 00:03:43:690 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:690

Reports

Report: Eastern Region Track Champs

Posted 25/06/2010 - British Cycling

Trevor Burke dominated the Senior events in this years Track Championship at Welwyn

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Includes Eastern Counties CA Championship. No entries on the day.

The Races

10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 16km / 10 miles
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
16km / 10 miles
Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C None ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C, None
Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
U10/U8 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sun 20/06/10 – 00:00
Youth Only, Youth
Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/06/10 12:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 20/06/10 – 12:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk