BC West Thames/Kenton RC Circuits

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 11 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

910/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 11th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Turton WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Peter Wager Felt Racing Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Smith Kuota - Road CC Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Adam Morris Army Cycling Union Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  James Lindsay-Fynn Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Herbert Griffin Norwood Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Adam Elderfield Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jo Skelton Unknown 2nd 0

20. Jo Skelton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  James Duguid Unknown 3rd 0

22. James Duguid -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Mark Paul London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Martin Evans Unknown 3rd 0

25. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Cameron Fraser La Fuga.CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Edward Robinson Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Martin Garratt London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
36.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
37.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
38.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Oliver Newlan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tom Killick Pearson Cycling Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Oliver Glackin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Cottingham GS Avanti Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Daniel Cottingham GS Avanti Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Carsten Duke Unknown N/A 4

6. Carsten Duke -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Neil Cooper Unknown 4th 2

8. Neil Cooper -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ralph de Kanter Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Joe Noar London Phoenix CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Tom Krause Unknown 4th 0

11. Tom Krause -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Christopher Hathaway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Simon Dawson Unknown N/A 0

14. Simon Dawson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Thomas McLaren Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Szabolcs Bandli Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Stephen Campbell Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Theo Ward East London Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Rory Campbell London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Paul Harold Unknown 4th 0

21. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Patrick Milford Unknown 0

22. Patrick Milford -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  Alan Nixon Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Troy Kiri GS Henley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Thomas London Willesden Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Marcelo Brodzinski Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Mathilde Pauls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Jim Mackay Unknown N/A 0

29. Jim Mackay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 11/05/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 30 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 11/05/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

910/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 11th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Turton WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Callum Oliver Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Daniel Skinner Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Peter Wager Felt Racing Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Smith Kuota - Road CC Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Adam Morris Army Cycling Union Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  James Lindsay-Fynn Pearson Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Herbert Griffin Norwood Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Adam Elderfield Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jo Skelton Unknown 2nd 0

20. Jo Skelton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  James Duguid Unknown 3rd 0

22. James Duguid -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Mark Paul London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Martin Evans Unknown 3rd 0

25. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Cameron Fraser La Fuga.CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Edward Robinson Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Martin Garratt London Dynamo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
35.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
36.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
37.  Colin Roshier Team Quest - The Bike Shop Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
38.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Hugo Cano-Andrade London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Oliver Newlan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tom Killick Pearson Cycling Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joseph Sharp Archer RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Oliver Glackin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Daniel Cottingham GS Avanti Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Daniel Cottingham GS Avanti Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Carsten Duke Unknown N/A 4

6. Carsten Duke -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Neil Cooper Unknown 4th 2

8. Neil Cooper -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ralph de Kanter Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Joe Noar London Phoenix CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Tom Krause Unknown 4th 0

11. Tom Krause -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Christopher Hathaway Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Simon Dawson Unknown N/A 0

14. Simon Dawson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Thomas McLaren Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Szabolcs Bandli Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Stephen Campbell Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Theo Ward East London Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Rory Campbell London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Paul Harold Unknown 4th 0

21. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Patrick Milford Unknown 0

22. Patrick Milford -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  Alan Nixon Inverse/ Cycling Components RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Troy Kiri GS Henley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Thomas London Willesden Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
26.  Marcelo Brodzinski Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Mathilde Pauls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Jim Mackay Unknown N/A 0

29. Jim Mackay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 11/05/10 – 18:45
Youth Only, Youth
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 11/05/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 30 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/05/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 11/05/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk