St Andrews Summer Fair Grass Track Meeting

Track – Sunday, 17 Jun 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

457/EN/008/2007

Start Date:

Sun, 17th Jun 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Devil - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Devil - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Devil - Results
1.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Devil - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Devil - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 2 lap Handicap - Results
1.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 2 lap Handicap - Results
1.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 2 lap Handicap - Results
1.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 2 lap Handicap - Results
1.  Ashley Thompson Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 2 lap Handicap - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Benjamin Magnus Manilla GRN Cycling Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rory Davidson Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Tom Gallacher Redditch Premiers BMX Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

Senior Devil Takes The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil Takes The Hindmost - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Richard Webster Race Day Video Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 5km Scratch - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  David Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 3km Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3km Block Pursuit - Results
1.  Leigh Haigh Jackpot Racing Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior 3km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3km Scratch Race - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

No entries on the day.

The Races

U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee)
Sun 17/06/07 – 13:00
Regional C+, Youth
Various
U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:01 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:01
Regional C+, Youth
U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:02
Regional C+, Youth
U10 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:03 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:03
Regional C+, Youth
U8 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:04 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:04
Regional C+, Youth
U16 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:05 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:05
Regional C+, Youth
U14 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:06
Regional C+, Youth
U12 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:07 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:07
Regional C+, Youth
U10 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:08
Regional C+, Youth
U8 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:09
Regional C+, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:10 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:10
Regional C+, Youth
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:11 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:11
Regional C+, Youth
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:12 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:12
Regional C+, Youth
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:13 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:13
Regional C+, Youth
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:14 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:14
Regional C+, Youth
U16 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:15 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:15
Regional C+, Youth
U14 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:16 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:16
Regional C+, Youth
U12 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:17 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:17
Regional C+, Youth
U10 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:18 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:18
Regional C+, Youth
U8 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:19 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:19
Regional C+, Youth
Senior Devil Takes The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:20 Regional C+ Band 5 --- Various / 3km / 2 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 17/06/07 – 13:20
Regional C+, Band 5
Various / 3km / 2 miles
Senior 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:21 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:21
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
Senior 3km Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:22 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:22
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Senior 3km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:23 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:23
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

457/EN/008/2007

Start Date:

Sun, 17th Jun 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Devil - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Devil - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Devil - Results
1.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Devil - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Devil - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 2 lap Handicap - Results
1.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joseph Magnus Green Arrow CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 2 lap Handicap - Results
1.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 2 lap Handicap - Results
1.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 2 lap Handicap - Results
1.  Ashley Thompson Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 2 lap Handicap - Results
1.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Robinson Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Benjamin Magnus Manilla GRN Cycling Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Sprint - Results
1.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rory Davidson Welwyn Wheelers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Green Arrow CRT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Tom Gallacher Redditch Premiers BMX Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Benjamin Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sophie Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 1 lap Time Trial - Results
1.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Isabel Scott Welwyn Wheelers CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

Senior Devil Takes The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil Takes The Hindmost - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Richard Webster Race Day Video Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 5km Scratch - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  David Scott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 3km Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3km Block Pursuit - Results
1.  Leigh Haigh Jackpot Racing Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior 3km Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3km Scratch Race - Results
1.  Leigh Haigh Victoria Cycling Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Neil Lewis Southborough & District Whls Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Pete Whelan Plomesgate CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Philips Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

No entries on the day.

The Races

U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee)
Sun 17/06/07 – 13:00
Regional C+, Youth
Various
U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:01 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:01
Regional C+, Youth
U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:02
Regional C+, Youth
U10 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:03 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:03
Regional C+, Youth
U8 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:04 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:04
Regional C+, Youth
U16 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:05 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:05
Regional C+, Youth
U14 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:06
Regional C+, Youth
U12 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:07 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:07
Regional C+, Youth
U10 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:08
Regional C+, Youth
U8 - 2 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:09
Regional C+, Youth
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:10 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:10
Regional C+, Youth
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:11 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:11
Regional C+, Youth
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:12 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:12
Regional C+, Youth
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:13 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:13
Regional C+, Youth
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:14 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:14
Regional C+, Youth
U16 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:15 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:15
Regional C+, Youth
U14 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:16 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:16
Regional C+, Youth
U12 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:17 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:17
Regional C+, Youth
U10 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:18 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:18
Regional C+, Youth
U8 - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:19 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:19
Regional C+, Youth
Senior Devil Takes The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:20 Regional C+ Band 5 --- Various / 3km / 2 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 17/06/07 – 13:20
Regional C+, Band 5
Various / 3km / 2 miles
Senior 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:21 Regional C+ Band 5 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:21
Regional C+, Band 5
5km / 3 miles
Senior 3km Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:22 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:22
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Senior 3km Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/07 13:23 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 17/06/07 – 13:23
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk