BC National Youth Circuit Race Championships

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 25 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

739/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 25th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
3.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
4.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Farrow Eagle RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: E
2.  Orla Devlin Hillingdon Slipstreamers Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Alastair Bointon Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Davis Pay Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: D
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Annalie Beach Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Lorna Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Hannah Gunn Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Worton Stockton Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Germain Burton Team De Ver Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robbie Westwood Aberdeen Wheelers cycling club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Harry Franklin VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Owen Thomas Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Taylor Preece Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jessica O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Lauren O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  India Penrice Cambridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Manley Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Manon Morgans Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Hannah Layland VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Laura Allen Unknown A 0

15. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sam Lowe Burnham BMX Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Rossi Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Harry Tanfield Bournemouth Arrow Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Adam Martin Hetton Hawks Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Jonathan Dibben DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  George Moore CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Sam Matthews Team Bunneys Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Tom Lackenby I-Ride.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
36.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Joshua Teasdale Westbrook Cycles - Team Scott Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
41.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
44.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Fraser Turgoose Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
47.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
48.  Stuart McCluskey VC Glasgow South Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
49.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
50.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
51.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
52.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
53.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
54.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
55.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
56.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
57.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
58.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
59.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:00 Youth Only Youth --- 5 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
5 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:30 Youth Only Youth --- 6 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
6 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:30 Youth Only Youth --- 6 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 11:00 Youth Only Youth --- 10 laps
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
10 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 11:45 Youth Only Youth --- 10 laps
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 11:45
Youth Only, Youth
10 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 15 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 14:00 Youth Only Youth --- 15 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 14:00
Youth Only, Youth
15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 15:00 Youth Only Youth --- 20 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 15:00
Youth Only, Youth
20 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 16:15 Youth Only Youth --- 25 laps
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 16:15
Youth Only, Youth
25 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

739/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 25th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
3.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
4.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Matthew Farrow Eagle RC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: E
2.  Orla Devlin Hillingdon Slipstreamers Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Mein Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Alastair Bointon Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Davis Pay Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jessica Roberts Towy Riders Unknown D 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: D
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
3.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Annalie Beach Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Lorna Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Hannah Gunn Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Worton Stockton Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Germain Burton Team De Ver Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Robbie Westwood Aberdeen Wheelers cycling club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Jacob Kelly Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Harry Franklin VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Owen Thomas Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Taylor Preece Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Jack Sadler Wheelbase Castelli MGD Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jessica O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Lauren O'Brien Wakefield Junior Triathlon Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  India Penrice Cambridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Manley Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Manon Morgans Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Elinor Barker MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Hannah Layland VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Laura Allen Unknown A 0

15. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Sam Lowe Burnham BMX Club Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Rossi Team Corridori Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Harry Tanfield Bournemouth Arrow Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Adam Martin Hetton Hawks Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Jonathan Dibben DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Greg Brown Glasgow Nightingale CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Edward Bird East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  George Moore CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Sam Matthews Team Bunneys Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Tom Lackenby I-Ride.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Charlie Heffernan VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Tom Neale Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
36.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Joshua Teasdale Westbrook Cycles - Team Scott Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
41.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
44.  Jim Lewis Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
45.  Fraser Turgoose Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
47.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
48.  Stuart McCluskey VC Glasgow South Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
49.  Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
50.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
51.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
52.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
53.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
54.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
55.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
56.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
57.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
58.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
59.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9999.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:00 Youth Only Youth --- 5 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
5 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:30 Youth Only Youth --- 6 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
6 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 10:30 Youth Only Youth --- 6 laps
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 10:30
Youth Only, Youth
6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 11:00 Youth Only Youth --- 10 laps
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 11:00
Youth Only, Youth
10 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 11:45 Youth Only Youth --- 10 laps
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 11:45
Youth Only, Youth
10 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 15 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 14:00 Youth Only Youth --- 15 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 14:00
Youth Only, Youth
15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 15:00 Youth Only Youth --- 20 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 15:00
Youth Only, Youth
20 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/09 16:15 Youth Only Youth --- 25 laps
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee)
Sat 25/07/09 – 16:15
Youth Only, Youth
25 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk