White Rose Youth League - Late Owl 1

Closed Circuit , Bradford – Saturday, 18 Sep 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

080/EN/004/2010

Start Date:

Sat, 18th Sep 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  David Lewis North Midlands Youth Squad Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Sergio Baxter Finished 00:00:00:00 0

6. Sergio Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  George Southby Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
9.  Alexander Grice East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
11.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
12.  Thomas Kirkham PH-MAS Cycling Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Jake Hodgson Finished 00:00:00:00 0

13. Jake Hodgson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
15.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
16.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Elysia Wardle East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Ava Oxley-Szilagyi www.cyclocrossrider.com Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Annie Shaw Finished 00:00:00:00 0

5. Annie Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Joely Wardle Finished E 00:00:00:00 2

6. Joely Wardle -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Benjamin Dickinson Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
9.  Mario Baxter Finished 00:00:00:00 0

9. Mario Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Lewis Hirst Finished 00:00:00:00 0

11. Lewis Hirst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Dawson Sowerby Brothers CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Jones Finished 00:00:00:00 0

3. Sarah Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Hermione Cullaigh Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Lauren Tromans East Bradford CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Gabriel Cullaigh Holme Valley Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Conor Palliser Finished 00:00:00:00 0

7. Conor Palliser -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Hall East Bradford CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

080/EN/004/2010

Start Date:

Sat, 18th Sep 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  David Lewis North Midlands Youth Squad Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Sergio Baxter Finished 00:00:00:00 0

6. Sergio Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  George Southby Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
9.  Alexander Grice East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
11.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
12.  Thomas Kirkham PH-MAS Cycling Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Jake Hodgson Finished 00:00:00:00 0

13. Jake Hodgson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
15.  Thomas Ford Holme Valley Whls Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
16.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Felicity Gledhill Holme Valley Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Elysia Wardle East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Ava Oxley-Szilagyi www.cyclocrossrider.com Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Annie Shaw Finished 00:00:00:00 0

5. Annie Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Joely Wardle Finished E 00:00:00:00 2

6. Joely Wardle -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Benjamin Dickinson Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
9.  Mario Baxter Finished 00:00:00:00 0

9. Mario Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Lewis Hirst Finished 00:00:00:00 0

11. Lewis Hirst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Dawson Sowerby Brothers CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Jones Finished 00:00:00:00 0

3. Sarah Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Hermione Cullaigh Holme Valley Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Lauren Tromans East Bradford CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Annalie Beach Wakefield Triathlon Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sean McGovern Eastlands Velo Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Gabriel Cullaigh Holme Valley Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jacob Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Conor Palliser Finished 00:00:00:00 0

7. Conor Palliser -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Hall East Bradford CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 14:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk