BC National Trophy Series Round 5

Cyclo-Cross , Bradford – Sunday, 14 Dec 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

339673

Start Date:

Sun, 14th Dec 2014

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND

View map

Series:

National Trophy 2014-15

Entry close date

Tue, 2nd Dec 2014

Results

Confirmed Results

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:44:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:20:000
2.  Ian Taylor Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:45:000
3.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:23:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:23:000
4.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:45:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:38:000
5.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:32:000
6.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:36:000
7.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:46:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:000
8.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:47:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:000
9.  David Hopper Cestria Cycles RT Finished Vet 40-49 00:48:20:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:20:000
10.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:48:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:26:000
11.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:31:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:31:000
12.  Noel Clough Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:36:000
13.  Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:53:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:53:000
14.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:48:53:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:53:000
15.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 00:49:04:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:04:000
16.  Adrian Lawrence Team Elite Finished Vet 40-49 00:49:11:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:11:000
17.  Kenny Johnson SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:49:27:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:27:000
18.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:50:33:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:33:000
19.  Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:50:42:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:42:000
20.  Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 40-49 00:50:43:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:43:000
21.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:51:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:00:000
22.  Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 00:51:20:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:20:000
23.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 00:51:37:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:37:000
24.  John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 00:51:47:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:47:000
25.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:51:48:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:48:000
26.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:51:55:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:55:000
27.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:51:57:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:57:000
28.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:03:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:03:000
29.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:13:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:13:000
30.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:52:35:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:35:000
31.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:43:000
32.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:49:000
33.  Nicholas Dorsey Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:24:000
34.  Jason Marriott Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:53:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:53:000
35.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 00:54:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:04:000
36.  David Jennaway Finished Vet 40-49 00:54:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:18:000
37.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:54:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:42:000
38.  Andrew Turner Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Richard Atkinson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Dermot Mckee Finished Vet 40-49 --- 0

44. Dermot Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Timothy Bull Ilkley Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
48.  Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Steven Smales www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Steve Simpson Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  David Thorp Mossley CRT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  David Shaw PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Adrian Killworth Welland Valley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:46:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:41:000
2.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:46:58:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:58:000
3.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:47:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:12:000
4.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:47:53:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:53:000
5.  Ian Wright Finished Vet 50+ 00:50:21:000 46

5. Ian Wright -

Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:21:000
6.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:51:02:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:02:000
7.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ 00:51:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:21:000
8.  Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 00:51:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:44:000
9.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:51:45:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:45:000
10.  Wayne Nicholson York Cycleworks Race Team Finished Vet 50+ 00:51:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:49:000
11.  Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 50+ 00:51:51:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:51:000
12.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:51:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:55:000
13.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 00:52:17:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:17:000
14.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished N/A 00:52:28:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:28:000
15.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:52:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:43:000
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:52:54:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:54:000
17.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ 00:52:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:56:000
18.  Matt Wilson Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:53:41:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:53:41:000
19.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50+ 00:54:22:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:54:22:000
20.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:54:36:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:54:36:000
21.  David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:55:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:08:000
22.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:55:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:19:000
23.  Martin Worner Teesdale CRC Finished Vet 50+ 00:55:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:31:000
24.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  John Gilling Finished N/A --- 0

32. John Gilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Neil McLaughlin Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  John Elwell Finished Vet 50+ --- 0

37. John Elwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  David Hamilton Unit 6 Crossfit Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  John Boothman Finished N/A --- 0

40. John Boothman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Ben Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth U14 00:35:30:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:30:000
2.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U14 00:37:09:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:09:000
3.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:37:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:30:000
4.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U14 00:37:59:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:000
5.  Jake Norton SF Racing Finished Youth U14 00:38:46:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:46:000
6.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:39:24:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:24:000
7.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U14 00:40:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:05:000
8.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U14 00:40:21:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:21:000
9.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 00:40:41:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:41:000
10.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:40:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:52:000
11.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Youth U14 00:41:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:21:000
12.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:41:38:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:38:000
13.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Youth U14 00:42:06:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:06:000
14.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U14 00:43:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:04:000
15.  Morgan Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:43:20:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:20:000
16.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U14 00:43:27:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:27:000
17.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U14 00:43:32:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:32:000
18.  Archie Lewis Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth U14 00:43:46:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:46:000
19.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:44:06:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:06:000
20.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:45:08:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:08:000
21.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U14 00:45:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:14:000
22.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth U14 00:45:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:28:000
23.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:47:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:47:30:000
24.  Jack Husselbee Belper BC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Charles Paige Green Jersey RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Nathan Page East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Scott Wolfenden Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:30:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:14:000
2.  Elena Smith Matlock CC Finished Youth U14 00:30:29:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:29:000
3.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:32:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:29:000
4.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth U14 00:32:56:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:56:000
5.  Josie Nelson Solihull CC Finished Youth U14 00:34:18:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:000
6.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:36:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:000
7.  Amelie Wayte Matlock CC Finished Youth U14 00:37:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:03:000
8.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished Youth U14 00:37:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:34:000
9.  Emily Bridson Casp Racing Finished Youth U14 00:37:25:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:25:000
10.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:08:000
11.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:39:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:21:000
12.  Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U14 00:40:17:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:17:000
13.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished Youth U14 00:41:44:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:000
14.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth U16 00:27:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:00:000
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth U16 00:28:51:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:51:000
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished Youth U16 00:28:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:58:000
4.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:17:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:17:000
5.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:29:39:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:39:000
6.  Cameron Orr SF Racing Finished Youth U16 00:29:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:000
7.  Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Youth U16 00:30:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:10:000
8.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth U16 00:30:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:34:000
9.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:30:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:40:000
10.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished Youth U16 00:31:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:13:000
11.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:33:000
12.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth U16 00:32:00:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:00:000
13.  Harry Lewis SF Racing Finished N/A 00:32:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:05:000
14.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 00:32:15:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:15:000
15.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:21:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:21:000
16.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:33:10:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
17.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth U16 00:33:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:000
18.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:33:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:32:000
19.  Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:34:01:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:000
20.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:05:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:000
21.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished Youth U16 00:34:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:000
22.  Harry Rose Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:34:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:000
23.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:34:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:000
24.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth U16 00:34:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:000
25.  Tom Martin Furness Flyers Finished Youth U16 00:34:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:000
26.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:35:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:000
27.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:35:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:000
28.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished Youth U16 00:35:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:24:000
29.  Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:28:000
30.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth U16 00:35:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:44:000
31.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth U16 00:35:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:000
32.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth U16 00:36:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:000
33.  Gus Gardner Boneshakers Race Team Finished Youth U16 00:36:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:40:000
34.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:36:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:000
35.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth U16 00:36:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:59:000
36.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:37:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:000
37.  Jacob Feetham BBM Revolution Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
39.  Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
40.  Mason Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
41.  Joe Howcroft Otley CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
42.  Benjamin Wait Clifton CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
43.  Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Harry Hunt Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
45.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 00:26:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:05:000
2.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:26:19:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:19:000
3.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:26:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:28:000
4.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:27:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:35:000
5.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:29:01:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:01:000
6.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:29:33:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:33:000
7.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth U16 00:30:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:000
8.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:33:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
9.  Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished N/A 00:33:48:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:48:000
10.  Amy Selibas Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:05:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:000

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Mark McGuire Team Bicycles Finished Junior 00:44:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:01:000
2.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Junior 00:44:59:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:59:000
3.  Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:45:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:36:000
4.  Arthur Green Matlock CC Finished Junior 00:45:45:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:45:000
5.  Frazer Clacherty Nutcracker Racing Finished Junior 00:46:48:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:48:000
6.  William Gascoyne Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:46:54:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:000
7.  Tom Seaman Nutcracker Racing Finished N/A 00:47:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:27:000
8.  Joshua Waters SF Racing Finished Junior 00:47:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:35:000
9.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:47:58:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:58:000
10.  Robert Scott PH-MAS Cycling Finished Junior 00:48:28:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:28:000
11.  Tim James Bourne Whls CC Finished Junior 00:48:48:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:48:000
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:48:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:54:000
13.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished Junior 00:49:34:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:34:000
14.  Matthew Worton SCOTT Racing Finished N/A 00:49:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:59:000
15.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Junior 00:50:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:000
16.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished Junior 00:51:11:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:11:000
17.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Junior 00:51:22:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:22:000
18.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished Junior 00:51:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:42:000
19.  Anthony Neave Stourbridge CC Finished Junior 00:52:18:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:18:000
20.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:52:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:38:000
21.  Dylan Flesher Harrogate Nova CC Finished Junior 00:53:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:10:000
22.  Calum Magowan Peebles CC Finished Junior 00:54:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:48:000
23.  Joseph Peatfield Horwich CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Jack Griffiths Furness Flyers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Barnes Team Corley Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
26.  Joe Williams PH-MAS Cycling Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
27.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
28.  George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Ben Dransfield Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Evie Richards T-Mo Racing Finished Junior 00:42:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:54:000
2.  Amira Mellor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:42:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:000
3.  Merce Pacios Pujadó Beeline Bicycles RT Finished Senior 00:43:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:45:000
4.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 00:43:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:46:000
5.  Adela Carter Hope Factory Racing Finished Senior 00:44:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:41:000
6.  Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:45:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:18:000
7.  Sarah Murray www.cyclocrossrider.com Finished Senior 00:46:01:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:01:000
8.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:46:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:04:000
9.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Senior 00:47:35:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:35:000
10.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Junior 00:48:18:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:000
11.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 00:48:38:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:38:000
12.  Ella Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior 00:48:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:52:000
13.  Rachel Fenton Trek Bicycle Coventry Finished Senior 00:49:11:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:11:000
14.  Abigail Van Twisk Herne Hill Youth CC Finished Junior 00:49:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:000
15.  Rebecca Preece Contessa Scott Syncros Finished Senior 00:49:57:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:57:000
16.  Martha Gill PH-MAS Cycling Finished Junior 00:51:17:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:17:000
17.  Hannah Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:54:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:29:000
18.  Emily Barnes Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:54:47:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:47:000
19.  Jessica Willett Squadra Donne Finished Junior 00:55:21:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:000
20.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:49:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:04:000
2.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:49:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:25:000
3.  Alison Kinloch PH-MAS Cycling Finished Veteran 00:49:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:58:000
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:51:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:02:000
5.  Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished Veteran 00:51:33:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:33:000
6.  Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 00:52:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:30:000
7.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 00:54:31:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:54:31:000
8.  Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 00:57:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:49:000
9.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Veteran 00:58:17:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:17:000
10.  Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 00:58:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:52:000
11.  Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:59:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:59:46:000

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:47:000
2.  Grant Ferguson Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Senior 01:00:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:49:000
3.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 01:01:02:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:02:000
4.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:01:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:30:000
5.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:32:000
6.  Alex Paton Pedal Heaven RT Finished Senior 01:01:47:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:47:000
7.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:02:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:03:000
8.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:11:000
9.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:02:20:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:02:20:000
10.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Senior 01:04:23:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:23:000
11.  Steven Roach Ride Coventry Finished Senior 01:05:20:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:20:000
12.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:06:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:12:000
13.  Jack Ravenscroft Team Thomsons Cycles Finished Senior 01:06:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:38:000
14.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:06:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:57:000
15.  Billy Harding Silverback OMX Pro Team Finished Senior 01:07:04:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:04:000
16.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Senior 01:07:11:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:11:000
17.  Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished Senior 01:07:30:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
18.  David Montgomery Finished Senior 01:07:37:000 0

18. David Montgomery -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:37:000
19.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Michael Butler BowlPhish Racing Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Thomas Payton Islabikes Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Simon Maudsley Vertex-LifeCycles CC Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ryan Henry Numplumz Mountainbikers Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Andrew Naylor Fossa Racing Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Scott Wilson Manchester Wheelers Club Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Ben Hallworth Ilkley Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Tim O'regan Finished --- 0

34. Tim O'regan -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Mike Wardle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Matthew Downes MG Cycling Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Matthew Hoyle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Kristian Spreckley Manchester Wheelers Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Reports

Ian Field and Evie Richards win in round five of National Trophy Series

Posted 18/12/2014 - British Cycling

Ian Field and Evie Richards take victory in round five of the National Trophy in Bradford

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day ( except Under 12s - entry on the day only). Organiser: Fred Rothwell, 07949 710696, fredrothwell@hotmail.co.uk Please note revised timetable for the youth races

The Races

Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:00 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 12:00
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:01 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 12:01
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:45 Go-Cross None --- 15 mins
Sun 14/12/14 – 12:45
Go-Cross, None
15 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:21 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:21
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:22 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:22
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 14/12/14 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

339673

Start Date:

Sun, 14th Dec 2014

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Peel Park, Bolton Road, Bradford, West Yorkshire, BD3 0ND

View map

Series:

National Trophy 2014-15

Entry close date

Tue, 2nd Dec 2014

Results

Confirmed Results

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Darren Atkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:44:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:20:000
2.  Ian Taylor Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:44:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:45:000
3.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:45:23:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:23:000
4.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 40-49 00:45:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:38:000
5.  Crispin Doyle Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:32:000
6.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:36:000
7.  Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:46:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:000
8.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:47:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:000
9.  David Hopper Cestria Cycles RT Finished Vet 40-49 00:48:20:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:20:000
10.  Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:48:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:26:000
11.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:31:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:31:000
12.  Noel Clough Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 00:48:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:36:000
13.  Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:53:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:53:000
14.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:48:53:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:53:000
15.  Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 00:49:04:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:04:000
16.  Adrian Lawrence Team Elite Finished Vet 40-49 00:49:11:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:11:000
17.  Kenny Johnson SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:49:27:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:27:000
18.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 40-49 00:50:33:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:33:000
19.  Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:50:42:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:42:000
20.  Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 40-49 00:50:43:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:43:000
21.  Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:51:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:00:000
22.  Gareth Scott Bicicielo Finished Vet 40-49 00:51:20:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:20:000
23.  Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 00:51:37:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:37:000
24.  John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 00:51:47:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:47:000
25.  Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:51:48:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:48:000
26.  John Shaw Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 40-49 00:51:55:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:55:000
27.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:51:57:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:57:000
28.  Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:03:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:03:000
29.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:13:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:13:000
30.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:52:35:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:35:000
31.  Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:43:000
32.  John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:49:000
33.  Nicholas Dorsey Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:24:000
34.  Jason Marriott Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:53:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:53:000
35.  Joseph Heywood Horwich CC Finished Vet 40-49 00:54:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:04:000
36.  David Jennaway Finished Vet 40-49 00:54:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:18:000
37.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:54:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:42:000
38.  Andrew Turner Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Richard Atkinson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Dermot Mckee Finished Vet 40-49 --- 0

44. Dermot Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Timothy Bull Ilkley Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
48.  Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Steven Smales www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Andy Sykes Team Quest - The Bike Shop Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Steve Simpson Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  David Thorp Mossley CRT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  David Shaw PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Adrian Killworth Welland Valley CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50+ Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:46:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:41:000
2.  Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:46:58:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:46:58:000
3.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:47:12:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:12:000
4.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 00:47:53:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:47:53:000
5.  Ian Wright Finished Vet 50+ 00:50:21:000 46

5. Ian Wright -

Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:50:21:000
6.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 00:51:02:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:02:000
7.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Vet 50+ 00:51:21:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:21:000
8.  Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 00:51:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:44:000
9.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 50+ 00:51:45:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:45:000
10.  Wayne Nicholson York Cycleworks Race Team Finished Vet 50+ 00:51:49:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:49:000
11.  Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 50+ 00:51:51:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:51:000
12.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:51:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:51:55:000
13.  Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 00:52:17:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:17:000
14.  Mark Ferguson High Peak Cycles RT Finished N/A 00:52:28:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:28:000
15.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:52:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:43:000
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50+ 00:52:54:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:54:000
17.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ 00:52:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:52:56:000
18.  Matt Wilson Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 00:53:41:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:53:41:000
19.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50+ 00:54:22:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:54:22:000
20.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50+ 00:54:36:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:54:36:000
21.  David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:55:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:08:000
22.  Gary Hipwell Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:55:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:19:000
23.  Martin Worner Teesdale CRC Finished Vet 50+ 00:55:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+ | Time: 00:55:31:000
24.  Charles Warren Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
25.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
27.  David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
28.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
29.  John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
30.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
31.  Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
32.  John Gilling Finished N/A --- 0

32. John Gilling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Neil McLaughlin Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
34.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
35.  Jan Shearsmith Manchester Wheelers Club Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
36.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
37.  John Elwell Finished Vet 50+ --- 0

37. John Elwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
38.  Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
39.  David Hamilton Unit 6 Crossfit Finished Vet 50+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
40.  John Boothman Finished N/A --- 0

40. John Boothman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Ben Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth U14 00:35:30:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:30:000
2.  Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth U14 00:37:09:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:09:000
3.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:37:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:30:000
4.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished Youth U14 00:37:59:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:000
5.  Jake Norton SF Racing Finished Youth U14 00:38:46:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:46:000
6.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 00:39:24:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:24:000
7.  Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth U14 00:40:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:05:000
8.  Noah Charlton BowlPhish Racing Finished Youth U14 00:40:21:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:21:000
9.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 00:40:41:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:41:000
10.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U14 00:40:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:52:000
11.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Youth U14 00:41:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:21:000
12.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:41:38:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:38:000
13.  Timothy Elsmore-Martin SF Racing Finished Youth U14 00:42:06:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:06:000
14.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Youth U14 00:43:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:04:000
15.  Morgan Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:43:20:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:20:000
16.  Reuben Orr SF Racing Finished Youth U14 00:43:27:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:27:000
17.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Youth U14 00:43:32:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:32:000
18.  Archie Lewis Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth U14 00:43:46:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:46:000
19.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:44:06:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:06:000
20.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:45:08:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:08:000
21.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Youth U14 00:45:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:14:000
22.  Tyler Koch Mossley CRT Finished Youth U14 00:45:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:28:000
23.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:47:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:47:30:000
24.  Jack Husselbee Belper BC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Charles Paige Green Jersey RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Alexander Harper Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Nathan Page East Bradford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Scott Wolfenden Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 00:30:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:14:000
2.  Elena Smith Matlock CC Finished Youth U14 00:30:29:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:29:000
3.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:32:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:29:000
4.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth U14 00:32:56:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:56:000
5.  Josie Nelson Solihull CC Finished Youth U14 00:34:18:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:000
6.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 00:36:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:000
7.  Amelie Wayte Matlock CC Finished Youth U14 00:37:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:03:000
8.  Lucy Naylor Cycle Sport Pendle Finished Youth U14 00:37:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:34:000
9.  Emily Bridson Casp Racing Finished Youth U14 00:37:25:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:25:000
10.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:08:000
11.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:39:21:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:21:000
12.  Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U14 00:40:17:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:17:000
13.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished Youth U14 00:41:44:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:000
14.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Daniel Tulett Specialized Racing Finished Youth U16 00:27:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:00:000
2.  Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth U16 00:28:51:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:51:000
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished Youth U16 00:28:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:58:000
4.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:29:17:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:17:000
5.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:29:39:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:39:000
6.  Cameron Orr SF Racing Finished Youth U16 00:29:53:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:000
7.  Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Youth U16 00:30:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:10:000
8.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth U16 00:30:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:34:000
9.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:30:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:40:000
10.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished Youth U16 00:31:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:13:000
11.  Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth U16 00:31:33:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:33:000
12.  Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth U16 00:32:00:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:00:000
13.  Harry Lewis SF Racing Finished N/A 00:32:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:05:000
14.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 00:32:15:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:15:000
15.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:21:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:21:000
16.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:33:10:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
17.  Matthew Ellis SF Racing Finished Youth U16 00:33:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:000
18.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:33:32:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:32:000
19.  Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 00:34:01:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:000
20.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:05:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:000
21.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished Youth U16 00:34:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:11:000
22.  Harry Rose Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:34:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:000
23.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:34:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:000
24.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth U16 00:34:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:000
25.  Tom Martin Furness Flyers Finished Youth U16 00:34:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:55:000
26.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U16 00:35:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:000
27.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:35:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:000
28.  Tyla Loftus Furness Flyers Finished Youth U16 00:35:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:24:000
29.  Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:28:000
30.  Oliver Snodden SF Racing Finished Youth U16 00:35:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:44:000
31.  Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth U16 00:35:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:000
32.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth U16 00:36:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:000
33.  Gus Gardner Boneshakers Race Team Finished Youth U16 00:36:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:40:000
34.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:36:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:000
35.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth U16 00:36:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:59:000
36.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:37:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:000
37.  Jacob Feetham BBM Revolution Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
39.  Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
40.  Mason Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
41.  Joe Howcroft Otley CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
42.  Benjamin Wait Clifton CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
43.  Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Harry Hunt Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
45.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 00:26:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:05:000
2.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:26:19:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:19:000
3.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:26:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:28:000
4.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:27:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:35:000
5.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:29:01:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:01:000
6.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:29:33:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:33:000
7.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth U16 00:30:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:000
8.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:33:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:10:000
9.  Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished N/A 00:33:48:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:48:000
10.  Amy Selibas Lichfield City CC Finished Youth U16 00:34:05:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:000

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Mark McGuire Team Bicycles Finished Junior 00:44:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:01:000
2.  Thomas Craig SCOTT Racing Finished Junior 00:44:59:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:59:000
3.  Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:45:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:36:000
4.  Arthur Green Matlock CC Finished Junior 00:45:45:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:45:000
5.  Frazer Clacherty Nutcracker Racing Finished Junior 00:46:48:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:48:000
6.  William Gascoyne Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:46:54:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:54:000
7.  Tom Seaman Nutcracker Racing Finished N/A 00:47:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:27:000
8.  Joshua Waters SF Racing Finished Junior 00:47:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:35:000
9.  Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:47:58:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:58:000
10.  Robert Scott PH-MAS Cycling Finished Junior 00:48:28:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:28:000
11.  Tim James Bourne Whls CC Finished Junior 00:48:48:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:48:000
12.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:48:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:54:000
13.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished Junior 00:49:34:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:34:000
14.  Matthew Worton SCOTT Racing Finished N/A 00:49:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:59:000
15.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Junior 00:50:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:000
16.  Charlie McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished Junior 00:51:11:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:11:000
17.  Cameron Biddle Solihull CC Finished Junior 00:51:22:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:22:000
18.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished Junior 00:51:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:42:000
19.  Anthony Neave Stourbridge CC Finished Junior 00:52:18:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:18:000
20.  Greg Taylor Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:52:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:38:000
21.  Dylan Flesher Harrogate Nova CC Finished Junior 00:53:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:10:000
22.  Calum Magowan Peebles CC Finished Junior 00:54:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:48:000
23.  Joseph Peatfield Horwich CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
24.  Jack Griffiths Furness Flyers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Barnes Team Corley Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
26.  Joe Williams PH-MAS Cycling Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
27.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
28.  George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
29.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
30.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
31.  Alexander Hutchinson Pedalsport Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Ben Dransfield Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Evie Richards T-Mo Racing Finished Junior 00:42:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:54:000
2.  Amira Mellor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:42:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:59:000
3.  Merce Pacios Pujadó Beeline Bicycles RT Finished Senior 00:43:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:45:000
4.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 00:43:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:46:000
5.  Adela Carter Hope Factory Racing Finished Senior 00:44:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:41:000
6.  Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:45:18:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:18:000
7.  Sarah Murray www.cyclocrossrider.com Finished Senior 00:46:01:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:01:000
8.  Isla Rowntree Islabikes Finished Veteran 00:46:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:46:04:000
9.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Senior 00:47:35:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:35:000
10.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Junior 00:48:18:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:000
11.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 00:48:38:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:38:000
12.  Ella Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior 00:48:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:52:000
13.  Rachel Fenton Trek Bicycle Coventry Finished Senior 00:49:11:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:11:000
14.  Abigail Van Twisk Herne Hill Youth CC Finished Junior 00:49:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:000
15.  Rebecca Preece Contessa Scott Syncros Finished Senior 00:49:57:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:57:000
16.  Martha Gill PH-MAS Cycling Finished Junior 00:51:17:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:17:000
17.  Hannah Saville Norton Wheelers Finished Junior 00:54:29:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:29:000
18.  Emily Barnes Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 00:54:47:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:47:000
19.  Jessica Willett Squadra Donne Finished Junior 00:55:21:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:000
20.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's Trophy - Results
1.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 00:49:04:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:04:000
2.  Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 00:49:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:25:000
3.  Alison Kinloch PH-MAS Cycling Finished Veteran 00:49:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:49:58:000
4.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 00:51:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:02:000
5.  Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished Veteran 00:51:33:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:51:33:000
6.  Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 00:52:30:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:52:30:000
7.  Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 00:54:31:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:54:31:000
8.  Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 00:57:49:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:49:000
9.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Veteran 00:58:17:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:17:000
10.  Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 00:58:52:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:52:000
11.  Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:59:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:59:46:000

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 00:59:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:47:000
2.  Grant Ferguson Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Senior 01:00:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:49:000
3.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 01:01:02:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:02:000
4.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:01:30:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:30:000
5.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:01:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:32:000
6.  Alex Paton Pedal Heaven RT Finished Senior 01:01:47:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:47:000
7.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Senior 01:02:03:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:03:000
8.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 01:02:11:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:11:000
9.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:02:20:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:02:20:000
10.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Senior 01:04:23:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:23:000
11.  Steven Roach Ride Coventry Finished Senior 01:05:20:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:20:000
12.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 01:06:12:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:12:000
13.  Jack Ravenscroft Team Thomsons Cycles Finished Senior 01:06:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:38:000
14.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:06:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:57:000
15.  Billy Harding Silverback OMX Pro Team Finished Senior 01:07:04:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:04:000
16.  Keith Murray SCOTT Racing Finished Senior 01:07:11:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:11:000
17.  Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Racing - Trek Finished Senior 01:07:30:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:30:000
18.  David Montgomery Finished Senior 01:07:37:000 0

18. David Montgomery -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:37:000
19.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Michael Butler BowlPhish Racing Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Thomas Payton Islabikes Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Simon Maudsley Vertex-LifeCycles CC Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Scott Chalmers Felt Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ryan Henry Numplumz Mountainbikers Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Andrew Naylor Fossa Racing Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Scott Wilson Manchester Wheelers Club Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
31.  James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Ben Hallworth Ilkley Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Tim O'regan Finished --- 0

34. Tim O'regan -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Edwyn Oliver-Evans www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Mike Wardle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  James Garrett Rugby Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Matthew Downes MG Cycling Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Matthew Hoyle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Kristian Spreckley Manchester Wheelers Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

Reports

Ian Field and Evie Richards win in round five of National Trophy Series

Posted 18/12/2014 - British Cycling

Ian Field and Evie Richards take victory in round five of the National Trophy in Bradford

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day ( except Under 12s - entry on the day only). Organiser: Fred Rothwell, 07949 710696, fredrothwell@hotmail.co.uk Please note revised timetable for the youth races

The Races

Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 10:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 10:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Men 50+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 10:16 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 10:16
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:00 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 12:00
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:01 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/12/14 – 12:01
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 12:45 Go-Cross None --- 15 mins
Sun 14/12/14 – 12:45
Go-Cross, None
15 mins
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:21 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:21
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 13:22 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/12/14 – 13:22
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/12/14 14:30 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 14/12/14 – 14:30
Category A, CX Band 2
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk