Road: Tibbutt times it just right for Hillingdon victory

Road: Tibbutt times it just right for Hillingdon victory

Navigation:
Home » Road racing


Location: Hillingdon, Hayes, West London
Event: 23 March 2013
Report: Snowdon Sports



The Isle of Wight rider was the main animator in the 54-km race, run off in a biting cold wind and flurries of snow, and went off the front on his own after an attack ten minutes into the action.

A group of around ten chasers got across to him after a few laps of freedom, but Tibbutt tried again and, with Holloway for company this time, opened up a lead of around a minute before there was any reaction from behind.

Holloway led out the final sprint, but Tibbutt came round to cross the line two lengths clear with Ellison Albert (VC Meudon) taking third place at the head of a chasing trio just a few seconds later.

Results:

2/3/4:
1 Matt Tibbutt (Wightlink-LCM Systems CRT)
2 Phil Holloway (Southdown Bikes CC)
3 Ellison Albert (VC Meudon)
4 Clive Nicholls (BC Private Member)
5 George Withers (AW Cycles)
6 Michael Fuller (WDMBC Beyond Mountainbikes/Specialized)
7 Robin Parker (East Grinstead CC)
8 James Norris (High Wycombe CC)
9 Dave Arthur
10 Michael Skipsey (TMGH Horizon)
4:
1 Sam Morwan (London Phoenix)
2 David Beckett (London Dynamo)
3 Thomas Gilbey (SWR)
4 David Harris (London Dynamo)
5 Ashley Russell (London Dynamo)
6 Ben Howard (Primera-TBCUK)
7 Zubair Mughal (London Dynamo)
8 Simon Potter (WyndyMilla)
9 Christos Kollaros (London Dynamo)
10 James McCoy (BC Private Member)
Women:
1 Abbie Dentus (De Ver Cycles)
2 Vittoria Bussi (Zappi’s Ladies Team)
3 Emily Barnes (Condor Cycles)
4 Catriona Ross (PSUK CRT)
5 Emily Mellor (Voz Development Team)
Under-16:
1 Lewis Stevens (Team Velo Velocity)
2 Charles Page (Hillingdon Slipstreamers)
3 Harry Lock (Cardiff Ajax CC)
4 Josh Murphy (Hillingdon Slipstreamers)
5 Jack Billyard (Swindon RC)
6 Matthew Thorne (Towy Riders)
Girl:
Ellie Buckroyd (Hillingdon Slipstreamers)
Under-14:
1 Carl Jolly (Hillingdon Slipstreamers)
2 Louis Rose-Davies (Hillingdon Slipstreamers)
3 Tom Durkin (Welwyn Wheelers)
Girl:
Harriet Mellor (Hillingdon Slipstreamers)
Under-12:
1 Gabriel Banner (Hillingdon Slipstreamers)
2 Oisin Murphy (Hillingdon Slipstreamers)
3 Nathan George (Hillingdon Slipstreamers)
Girl:
Becky Surridge (Hillingdon Slipstreamers)
Under-10:
1 Kye Lewis (Willesden CC)
Under-8:
1 Daniel Lloyd (Hillingdon Slipstreamers)
2 Joseph Hadsley (Bedfordshire Roads CC)


Please credit www.britishcycling.org.uk and link back if you use any of our race results.


British Cycling would like to thank the organising team, officials and everyone else who helped promote this event. Our sport could not exist without the hundreds of people, many of them unpaid volunteers, who put in many hours of hard work running events, activities and clubs.

Register with British Cycling and win a Cervello S5