Road: BCWT win for young Lansley

Navigation:
Home » Road racing


Location: Hayes, Hillingdon
Event: 8 September 2012
Report: Snowdon Sports


Matt Lansley (Palmer Park Velo) was first under 16 home in race 23 of the BC West Thames series, followed by Hillingdon Slipstreamer Jake Howes.

Lansley’s team mate, Megan Lewis, was first in the girls under 16 with Anna Marie Hughes of Prestige runner up.

Tom Yiangou (Chelmer CC) was the victorious under 14 on the day, with Beeline Bicycles’ Emily Wadsworth winning the corresponding girls race.

In the under 12s, it was Harry Tadman ( Hillingdon Slipstreamers) and Bethany Lewis (Palmer Park Velo) who were quickest.

Duncan Pritchard of Palmer Park Velo and Abigail Old of Hillingdon Slipstreamers topped the podiums of the under 10s and in the under 8s, Elliot Moreve ( Hillingdon Slipstreamers) and (Florence Miller Palmer Park Velo) took the honours.

Results:

U16 Boys:
1 Matt Lansley Palmer Park Velo
2 Jake Howes Hillingdon Slipstreamers
3 Josh Mitchell Bicester Millenium CC
4 Felix Loftus Zappi
5 David Lansley Palmer Park Velo
6 Oliver Clark Didcot Phoenix CC
7 Chris Jackson Strada Sport
8 Joe Newbould Hillingdon Slipstreamers
9 Jordan Mooney Welwyn Wheelers
U16 Girls:
1 Megan Lewis Palmer Park Velo
2 Anna Marie Hughes Prestige
U14 Boys:
1 Tom Yiangou Chelmer CC
2 Anthony Anderson Kingston Wheelers
3 Joseph Linehan Palmer Park Velo
4 Tim Torrie Chelmer CC
5 Louis Rose Davies Hillingdon Slipstreamers
6 Ben Moriarty Hillingdon Slipstreamers
7 Sam Oliver Palmer Park Velo
8 Chris Freeman Palmer Park Velo
9 Cameron Thomson Palmer Park Velo
10 Oliver Dixon VO2 Development
11 Jack Algar VO2 Development
12 Dylan Thomas Palmer Park Velo
13 Harry Rose Davies Palmer Park Velo
14 Danny Griffith Palmer Park Velo
U14 Girls:
1 Emily Wadsworth Beeline Bicycles
2 Emma Pitt Palmer Park Velo
3 Emma Clarke Palmer Park Velo
U12 Boys:
1 Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers
2 Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers
3 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC
4 Angus Hawkins Palmer Park Velo
5 Owen Williams Lee Valley Youth CC
6 Alex Reynolds Palmer Park Velo
7 Isaac Costley CC Hackney
8 Jan Corsten Palmer Park Velo
9 Damon King Palmer Park Velo
10 Max Reed Palmer Park Velo
U12 Girls:
1 Bethany Lewis Palmer Park Velo
2 Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers
3 Anna Marie Linehan Palmer Park Velo
4 Megan Panton Catford CC
U10 Boys:
1 Duncan Pritchard Palmer Park Velo
2 Ewan MacLeod Palmer Park Velo
3 Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers
4 Joshua Goraya Hillingdon Slipstreamers
5 Bradley King Palmer Park Velo
6 Matthew Reynolds Palmer Park Velo
7 Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers
8 Jamie Pullen Palmer Park Velo
9 Orus Miller Palmer Park Velo
10 Harry Towning Welwyn Wheelers
U10 Girls:
1 Abigail Old Hillingdon Slipstreamers
2 Anna Marie Wadsworth Palmer Park Velo
3 Maddie Wadsworth Palmer Park Velo
4 Alexa Hawkins Palmer Park Velo
5 Emily Conn Palmer Park Velo
U8 Boys:
1 Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers
2 George Gray Zappi
3 Arlo Carey Palmer Park Velo
4 Harry Clarke Palmer Park Velo
5 James Brown Palmer Park Velo
6 Jamie Gostick Palmer Park Velo
7 Mateo Filisetti Palmer Park Velo
8 Ashton King Palmer Park Velo
9 Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers
10 Finn Hawkins Palmer Park Velo
U8 Girls:
1 Florence Miller Palmer Park Velo
2 Greta Carey Palmer Park Velo
3 Natasha Miller Palmer Park Velo
4 Elise Hawkins Palmer Park Velo
5 Cerys Barber Hillingdon Slipstreamers
6 Eleanor Barber Hillingdon Slipstreamers


British Cycling would like to thank the organising team, officials and everyone else who helped promote this event. Our sport could not exist without the hundreds of people, many of them unpaid volunteers, who put in many hours of hard work running events, activities and clubs.

British Cycling Lazer Helmets