Sarah Storey makes it a perfect ten at the road time trial

Sarah Storey makes it a perfect ten at the road time trial

Navigation:
Home » Road racing

  |    |    | 


Four medals for Paralympic GB on day one of road competition were headlined by Sarah Storey who won her tenth Paralympic gold medal and her third of the Games, taking the C5 time trial on day one of road race competition. In the other time trials Mark Colbourne and Karen Darke won silver in the C1 and H 1-2, respectively and David Stone ended the day on a high with bronze in the mixed T 1-2 time trial.

After completing the 16km race around Brands Hatch, decimating her nearest rival by over a minute and winning her third gold at London 2012, Storey celebrated with, and paid tribute to husband Barney.

"A huge, huge thanks to Barney because he's worked so hard with me all summer and over the past four years since Beijing to make my position better, make my power better, to get me in tip top condition.

"I really wanted to nail this one here today. Having watched the success of the Olympic team on the road, Bradley Wiggins winning the time trial and Chris Froome getting the bronze medal, I just wanted to make sure I added my name to that list of success and I just can't believe it."

Mark Colbourne was also pleased with a silver medal in what he admitted was a secondary event, away from his primary focus on the track where he had already won two medals.

He was beaten by a narrow margin of 12 seconds in the men's C1 time trial, but was the only other athlete to achieve a time under 26 minutes on a windy and draining course.

Earlier in the morning, Jon-Allan Butterworth's challenge in the C5 time trial was hampered by an injury sustained after he crashed with a tandem in training the day previous. Covered in bandages and riding in a visibly awkward position, he finished 13th having battled against the course for nearly 37 minutes and gave a modest assessment of his performance.

"I don't think it's four-and-a-half minutes' worth of pain - I definitely wouldn't have won anyway - but it definitely had an impact on my performance."

Butterworth went on to describe his crash.

"Going down one of the descents I was on the racing line, I got taken out by a tandem."

"I went down pretty heavily, at about 50kph something like that. Ankle, knee, hip, back, shoulder, arm and quite deep (cuts) on my elbow. I didn't know if I was going to ride today”, he continued. “It's been quite sore resting on my wounds on the TT bike.”

The incident curtailed his reconnaissance of the circuit and he rode tentatively as a result.

"My session was cut short," he added. “The first lap I was taking it a bit easy, I didn't know how fast to go on corners. It was quite long and quite tough."

Result - Paralympic road cycling - day 1

Men's Mixed T 1-2 Time Trial Finals

RankBibAthleteGenderTimeNation
1 395 COOKE Carol W 13:50.54 AUS
2 381 DURST Hans-Peter M 14:11.95 GER
3 380 STONE David M 14:25.66 GBR
4 376 AUBAGUE Quentin M 14:30.96 FRA
5 383 FARRONI Giorgio M 14:50.49 ITA
6 378 AYALA AYALA Nestor M 15:00.81 COL
7 384 VILJOEN Gerhard M 15:26.41 RSA
8 379 VONDRACEK David M 15:52.29 CZE
9 385 PEACE Steven M 15:57.69 USA
10 377 WINTERLEITNER Helmut M 16:17.65 AUT
11 390 GAUTIER Shelley W 16:50.61 CAN
12 399 CARINUS Madre W 16:54.16 RSA
13 398 KADETOVA Lenka W 16:55.30 CZE
14 373 ALILOVIC Mario M 17:18.53 CRO
15 375 OROZA FLORES Aitor M 17:26.88 ESP
16 382 KOTZIAS Stamatios M 18:11.90 GRE
17 374 SCHMIDT Alan M 18:45.77 DEN
18 391 MATICKOVA Simona W 23:35.54 SLO
  396 CROTEAU Marie-Eve W DNS CAN

Women's individual H1-2 Time Trial Finals

RankBibAthleteTimeNation
1 169 DAVIS Marianna 31:06.39 USA
2 163 DARKE Karen 33:16.09 GBR
3 166 SCHWALLER Ursula 34:56.55 SUI
4 165 FENOCCHIO Francesca 35:35.46 ITA
5 168 DANA Alicia 37:14.18 USA
6 164 SCHULER Claudia 37:23.61 ITA
7 167 OROSZOVA Anna 38:04.16 SLO

Women's individual H3 Time Trial Finals

RankBibAthleteTimeNation
1 177 GRAF Sandra 33:21.61 SUI
2 178 BASCIO Monica 33:39.26 USA
3 176 MOSHKOVICH Svetlana 34:08.48 RUS
4 175 REID Susan 36:00.46 NZL
5 173 MORRIS Rachel 36:38.97 GBR
6 171 NIKIEMA Kadidia 43:15.64 BKF
7 174 KIM Jung Im 43:25.32 KOR
8 172 LAMBERT Murielle 45:38.01 FRA

Women's individual B Time Trial Finals

RankBibAthletePilotTimeNation
1 147 GOEKEN Kathrin VAN DIJK K 35:02.73 NED
2 149 GRAY Phillipa THOMPSON L 35:07.68 NZL
3 146 WALSH Catherine MEEHAN F 35:29.56 IRL
4 139 WELDON Robbi BESSETTE L 35:47.94 CAN
5 145 DUNLEVY Katie George FITZGERALD S 35:48.06 IRL
6 140 BENITEZ GUZMAN Josefa NORIEGA M 36:23.26 ESP
7 142 TURNHAM Lora DUNCAN F 36:29.27 GBR
8 138 OUELLET Genevieve ROY E 36:46.14 CAN
9 148 HAKKER Joleen VAN STEENIS S 37:27.87 NED
10 141 CHAUDIER Martine GIRARD L 38:16.05 FRA
11 137 FIADOTOVA Iryna DRAZDOVA A 38:21.40 BEL
12 143 HANDRUP Henrike HEINY E 38:41.74 GER
  144 CHALKIADAKI Adamantia MILAKI A DNF GRE

Men's individual C5 Time Trial Finals

Pos Bib AthleteTime, Nation
1 130   DEMENTYEV Yegor 32:12.98 UKR
2 118   LIU Xinyang 32:21.03 CHN
3 114   GALLAGHER Michael 33:12.03 NZL
4 126   TARLAO Andrea 33:15.94 ITA
5 127   GRUPPEN Bastiaan 33:25.75 NED
6 115   EIBECK Wolfgang 33:43.81 AUT
7 117   GOHR Soelito 33:53.36 BRA
8 119   MINIER CASTILLO Rodny 34:35.42 DOM
9 116   SCHWINDT FILHO Joao Alberto 35:03.39 BRA
10 123   SACHER Wolfgang 35:13.84 GER
11 124   MILLER Cathal 35:14.82 IRE
12 128   ROSS Chris 36:17.18 NZL
13 122   BUTTERWORTH Jon-Allan 36:56.39 GBR
14 121   RAMASSAMY Cedric 37:30.89 FRA


Men's indivdual C3 Time Trial Finals

RankBibAthleteTimeNation
1 68   NICHOLAS David 23:22.13 NZL
2 82   BERENYI Joseph 23:31.73 USA
3 77   FUJITA Masaki 23:55.54 JAP
4 79   JOHANSEN Glenn 24:09.26 NOR
5 75   BARGNA Roberto 24:34.39 ITA
6 72   McKEOWN Shaun 24:44.37 GBR
7 73   WARIAS Steffen 24:57.06 GER
8 81   OBYDENNOV Alexsey 24:58.19 RUS
9 71   GALLETAUD Jacky 24:59.52 FRA
10 80   SMITH Nathan 24:59.69 NZL
11 70   GUTIERREZ BERENGUEL Juan Emilio 25:05.22 ESP
12 78   JIN Yong Sik 25:38.03 KOR
13 76   VIGANO Paolo 26:05.59 ITA
14 74   SMYTH Enda 27:30.64 IRL

Men's indivdual C1 Time Trial Finals

RankBibAthleteTimeNation
1 39   TEUBER Michael 25:16.43 GER
2 38   COLBOURNE Mark 25:29.37 GBR
3 36   LI Zhang Yu 26:23.11 CHN
4 40   WINKLER Erich 26:38.87 GER
5 37   MENDEZ Juan Jose 26:40.96 SPA
6 33   LOPEZ Rodrigo Fernando 27:42.75 ARG
7 34   McDOUGALL Brayden 28:17.49 CAN
8 41   ZAHN Anthony 29:18.28 USA
9 35   MILLEY Jaye 29:25.57 CAN

Women's individual C5 Time Trial Finals

RankBibAthleteTimeNation
1 354   STOREY Sarah 22:40.66 GBR
2 357   HARKOWSKA Anna 24:14.94 POL
3 360   CROWLEY Kelly 25:14.51 USA
4 361   NEIMANAS Greta 25:25.51 USA
5 356   SOUTHORN Fiona 26:00.81 NZL
6 362   SCHUBLE Jennifer 26:32.88 USA
7 355   BRACHTENDORF Kerstin 26:34.61 GER
8 359   TRETOLA Sara 27:07.57 SUI
9 353   LANE Crystal 27:33.44 GBR
10 358   SCHILLIG Annina 28:40.72 SUI
Membership discount for club members