Event URN:
270917
Start date:
Sat, 28th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Shipley Country Park
Hq: Shipley Hall Cricket Club, Heanor, DE75 7JH
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Entry close date
Tue, 24th Sep 2013
Event promoted by:
Heanor Clarion CC ( website )
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mr John Gott
65 Old Coppice Side
Heanor
Derbyshire
DE75 7DJ
07946 121588
johngott@gmx.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 11:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
28 Sep 13 11:25 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
28 Sep 13 12:00 U14 Boys Category B CX Band 5 Youth 30 mins
28 Sep 13 12:00 U14 Girls Category B CX Band 5 Youth

View All

Event Location:

Hq: Shipley Hall Cricket Club,
Heanor,
DE75 7JH

Race: Under 9

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 11:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 11:25 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 12:00 Category B CX Band 5 Youth 30 mins

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 12:00 Category B CX Band 5 Youth ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 12:00 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 12:00 Category B CX Band 5 Youth ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 13:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 14:30 Category B CX Band 6 Junior 50 mins

Race: Veteran Men 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 12:00 Category B CX Band 4 Senior, Vet 50+ ---

Race: Veteran Men 40-49

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 7 months 29 days 6 hours 26 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 14:30 Category B CX Band 4 Senior 50 mins

Provisional Report and Results

Posted 28/09/2013 - British Cycling

Jonathan Harper rides to first victory since 2005 in the SRAM Notts and Derby League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Under 12 0
2 Louis Swindell Matlock CC Finished Under 12 0
3 George Timmins Finished 0
4 Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
5 Finley Bass Newark Castle CC Finished Under 12 0
6 Adam Hague Heanor Clarion CC Finished 0
7 Owen Prince Cycle Derby CC Finished Under 12 0
8 Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Under 12 0
9 Joe Ward Finished 0
10 Harriet Limb Matlock CC Finished Under 12 0
11 Ben Marsh Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
12 Thomas Prince Finished 0
13 Holly Hoy Matlock CC Finished Under 12 0
14 Sam Hadfield Finished 0
15 Samuel Thomas Finished 0
16 Archie White Finished Under 12 0
17 Wolmes Lewis Finished 0
18 Dillon Air Finished 0
19 Ben Johnson Finished 0
20 Amelia Corke Finished 0
21 Tia Carr Lichfield City CC Finished Under 12 0
22 Oliver Roberts Finished 0
23 Jacob Steed Finished 0
24 Rosie Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
25 Sam Chapman Finished Under 12 0
26 Seb Varley Finished 0
27 Oscar Atkinson Finished 0
28 Liam Lee Finished 0
29 Jacob Simpson Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
30 Oliver Hodgkinson Finished 0
31 Oliver Crane Derby Mercury RC Finished Under 12 0
32 Riley Howe Finished 0
33 Evie Steed Finished 0
34 Eddie Morgan Finished 0
35 George Cooper Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
36 Rosa Billsborow Finished 0
37 Arthur Limb Finished 0
38 Ben Oholloran Finished 0
39 Lara Husselbee Finished 0
40 Rosa Walsh Finished 0
41 Luke Campbell Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
42 Thomas Silvester Finished 0
43 Dillon Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
44 Lucy Egginh Finished 0
45 Charlotte Connoley Finished 0
46 Hugo Atkinson Finished 0
47 Alfie Steed Finished 0
48 Ruby Lee Finished 0
49 Max Atkinson Finished 0
50 Lola Wania Finished 0
51 Iris Billsborow Finished 0
52 Max Horsefield Finished 0
53 Amelie Johnston Finished 0
54 Harry Tyler Finished 0
55 Lewis Billington Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Under 12 0
2 Ava Oxley Finished 0
3 Christian Boon Belper BC Finished Under 12 0
4 Jack Husselbee Belper BC Finished Under 12 0
5 Edward Warbrick Belper BC Finished Under 12 0
6 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
7 Sarah Briggs Matlock CC Finished Under 12 0
8 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
9 Harry Large Matlock CC Finished Under 12 0
10 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
11 Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished Under 12 0
12 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished Under 12 0
13 Amelie Wayte Matlock CC Finished Under 12 0
14 Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Under 12 0
15 Amber Scales Derby Mercury RC Finished Under 12 0
16 Sam Gould Matlock CC Finished Under 12 0
17 Elizabeth Webster Matlock CC Finished Under 12 0
18 Ben Conibear Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
19 Daniel Carter Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
20 Archie Wania Finished 0
21 Joshua Pine Finished 0
22 Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
23 Elliot Palmer Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
24 Daniel Reynolds Finished 0
25 Fred Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished Under 12 0
26 Alice Crane Derby Mercury RC Finished Under 12 0
27 William Towse Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
28 Stani Chmiel Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
29 Robert Miller Cycle Derby CC Finished Under 12 0
30 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
31 Libby Smith Matlock CC Finished Under 12 0
32 Jack Watson Finished 0
33 Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished Under 12 0
34 Codie Strickland VC Long Eaton Finished Under 12 0
35 Matthew Woolley Newark Castle CC Finished Under 12 0
36 Ella Rastel Finished 0
37 Grace Fishleigh Finished 0
38 Alex Gordon Finished 0
39 Nathan Gould Matlock CC Finished Under 12 0
40 Dylan Richardson Finished 0
41 Henry Pawson Finished 0
42 Tom Hadfield Finished 0
43 Iden Air Cycle Derby CC Finished Under 12 0
44 Elliot Barnes Newark Castle CC Finished Under 12 0
45 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
46 Samuel Morgan Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
47 Amber Linede Finished 0
48 Ethan Rastall Finished 0
49 Khian Vasain Finished 0
50 Richard Lewis Finished 0
51 Finlay Hill Finished 0
52 Noah O'connell Finished 0
53 Finlay Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
54 Caitlin McGuigan Bolsover & District Cyclin... Finished Under 12 0
55 Holly Bailey Finished 0
56 Ella Gregory Finished 0
57 James Silvester Finished 0
58 Rose Price Derby Mercury RC Finished Under 12 0
59 Ben Kerry Finished 0
60 Charlotte Crane Derby Mercury RC Finished Under 12 0
61 Dominic Hubnor Finished 0
62 William Trafford Finished 0
63 Aidan Fretter Finished 0
64 Louis Connley Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 6
2 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth 4
3 Elena Smith Matlock CC Finished Youth 3
4 April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth 2
5 Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
6 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
7 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth 0
8 Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth 0
9 Olivia Stone Cycle Derby CC Finished Youth 0
10 Isobel Conibear Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
11 Ella Ingram Matlock CC Finished Youth 0
12 Lana Horsfield Nottingham Clarion CC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 6
2 Isabelle Boon Derby Mercury RC Finished Youth 4
3 Ria Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 3
4 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth 2
5 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 1
6 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
7 Jessica Willett Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
8 Charlotte Broughton MG Decor Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Bell Squadra Donne Finished Senior 20
2 Melissa Mather www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 16
3 Sarah Lomas IKON - Mazda Finished Junior 12
4 Christine Howard Matlock CC Finished Veteran 9
5 Sarah Naylor Fossa Racing Finished Senior 7
6 Marianne Heffron Matlock CC Finished Veteran 5
7 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Veteran 4
8 Louise Wainwright Matlock CC Finished Veteran 3
9 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 2
10 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
11 Mandie James Ashfield RC Finished N/A 0
12 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior 0
13 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
14 Karen Partington Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
15 Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
16 Lucy Kong Finished Senior 0
17 Jill Gould Matlock CC Finished N/A 0
18 Melanie Berry Beeston RC Finished Veteran 0
19 Tiffany Fletcher VC Long Eaton Finished 0
20 Charlotte Jolly Derby Mercury RC Finished N/A 0
21 Holly Gould Matlock CC Finished Junior 0
22 Joanne Mallinson Beeston RC Finished Senior 0
23 Andrea Atkinson Finished 0
24 Susan Smith Beeston Cycling Club Finished N/A 0
25 Christine Kelly Derby Mercury RC Finished N/A 0
26 Amanda Davies Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
27 Diane Moss www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished N/A 0
28 Michelle Rodger Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 3
2 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished Junior 2
3 Toby Fletcher VC Long Eaton Finished N/A 0
4 Jack Symmond Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 20
2 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 16
3 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 12
4 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 9
5 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 7
6 Christopher Rowe Team Zenith Finished Vet 50+ 5
7 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 4
8 Paul Hodgkinson Matlock CC Finished N/A 0
9 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
10 Shaun Warbrick Belper BC Finished N/A 0
11 Brian Swindell Derby Mercury RC Finished N/A 0
12 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
13 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
14 Craig Turner Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 50+ 0
15 Owen Core Lichfield City CC Finished N/A 0
16 Mick Mcdermalt Finished 0
17 Graham Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished 0
18 Karl Brown Finished N/A 0
19 Steve Cox Finished 0
20 Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
21 Anthony Williamson Scunthorpe RC Finished N/A 0
22 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
23 Terence Taylor Matlock CC Finished N/A 0
24 Gary Ditheridge Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
25 Simon Whitaker Finished 0
26 Nick Hook South Pennine RC Finished N/A 0
27 Alan Maddocks Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
28 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
29 Christopher Thacker TFN Triathlon Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 20
2 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 16
3 Christopher Rathbone Finished Vet 40-49 12
4 Kristian Bravin Leicestershire Road Club Finished Vet 40-49 9
5 Chris Bradley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 7
6 Richard Binks Clay Cross Road Team Finished Vet 40-49 5
7 Matthew Crouch Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 4
8 Robert Wimble www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 3
9 Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 2
10 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 1
11 Andrew Thomson Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 40-49 0
12 Harvey Levann VC Charnwood Finished Vet 40-49 0
13 Marcus Spenser Finished 0
14 Richard Gould Matlock CC Finished N/A 0
15 Nigel Gregory Finished 0
16 Richard Edge Naked Bikes Hai-Bikes Imp Spor... Finished Vet 40-49 0
17 Alan Billington Finished N/A 0
18 Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 40-49 0
19 Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 0
20 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
21 Simon Whitham Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
22 Ricky Wildman Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
23 Andy Riley Finished 0
24 Richard Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished 0
25 Simon Avery Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
26 Justin Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Vet 40-49 0
27 Karl Webster Matlock CC Finished N/A 0
28 Paul Dobson Ashfield RC Finished N/A 0
29 Mark Garreti Finished 0
30 Simon Dunsby Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
31 Stephen Seamark Beeston Cycling Club Finished N/A 0
32 Robert Orr Matlock CC Finished Vet 40-49 0
33 Nolan Rivers Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
34 Richard Lewis Finished 0
35 John Hind Finished 0
36 Christopher Hunt TFN Triathlon Club Finished N/A 0
37 Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A 0
38 Craig Ingram VC Long Eaton Finished N/A 0
39 Peter Hoy Finished 0
40 David Husselbee Belper BC Finished N/A 0
41 Ian Gregson TFN Triathlon Club Finished N/A 0
42 Nicholas Morgan Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
43 John Billsborrow Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
44 Conor McGuigan Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
45 Michael Dodson Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
46 Simon Hookway Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 40-49 0
47 Ben Crane Derby Mercury RC Finished N/A 0
48 Dominic Limb Matlock CC Finished Vet 40-49 0
49 Robert Carr Finished Vet 40-49 0
50 Steve Vaughan Finished 0
51 Martin Boddy VC Long Eaton Finished N/A 0
52 Julian Stiff Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
53 James Simons-Boswell Kettering CC Finished 0
54 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
55 Tim Doyle TFN Triathlon Club Finished 0
56 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
57 Darren Kerry Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
58 Rod Egging Finished 0
59 Charles Shields Movilla CC Finished N/A 0
60 Tim Jackson Finished 0
61 Graeme Scott Finished 0
62 Andrew Briggs Finished 0
63 Ian Fairy Finished N/A 0
64 David Barber Finished 0
65 Nicholas Weatherall Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
66 Michael Townend Finished Vet 40-49 0
67 Chris Dussek Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
68 Mike Barrie Finished 0
69 Lee Perry Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
70 Craig Devonshire Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
71 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
72 David Rudin Finished 0
73 Gary Peckover Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
74 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
75 Dale Swain Mansfield Triathlon Club Finished N/A 0
76 Glyn Horsfield Finished 0
77 Matt Arnold Finished 0
78 Steven Bloor Ashbourne Cycling Finished N/A 0
79 James Ransome TFN Triathlon Club Finished N/A 0
80 Brian Lindecke Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
81 Matt Ingram Finished 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Harper Mansfield RC Finished Senior 20
2 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 16
3 Lee Shunburne Fossa Racing Finished Senior 12
4 Matthew Barrett Finished Senior 9
5 Nathan Miller Team Zenith Finished Senior 7
6 Paul Cox Finished Senior 5
7 Robert Parkin Team Zenith Finished Senior 4
8 Kyle Burleigh Fossa Racing Finished Senior 3
9 Andrew Nichols Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 2
10 Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 1
11 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Senior 0
12 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 0
13 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 0
14 Freddy Griffiths Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
15 Aban Duncan Finished 0
16 Christopher Hayes Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
17 Chi Tang Team Zenith Finished Senior 0
18 James Hedleysimon Finished 0
19 Andrew Hilton Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
20 Robert Howden Beeston Cycling Club Finished N/A 0
21 Lewis Tarnaiwilson Finished 0
22 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
23 Martin Smith Beeston Cycling Club Finished Senior 0
24 Craig Wood Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
25 Craig Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
26 Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
27 David Steed Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
28 Andy Harwood Finished 0
29 David Archer Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
30 Damon Hammond Finished N/A 0
31 Toby Blackman Finished Senior 0
32 Stephen Plowgath Finished 0
33 Lee Hibbett Beeston Cycling Club Finished N/A 0
34 David Franklyne Brixton Cycles Club Finished Senior 0
35 Russell Beardmere Finished 0
36 Trevor Allt Finished N/A 0
37 Daniel Lewin Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
38 Jonathan Radford Finished Senior 0
39 Pete Crawford Finished 0
40 Richard Gamble Hinckley Cycle Racing Club Finished Senior 0
41 Alex McCristal Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 0
42 Rob Akinson Finished 0
43 Robert Poulton Finished 0
44 John Dyer Finished 0
45 Steven Brown Beeston RC Finished Senior 0