Event URN:
269508
Start date:
Sun, 6th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Gateshead International Stadium
Neilson Road, Gateshead, Tyne And Wear, NE10 0EF
( View map )
Series:
CX North East Rat Race Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 4th Oct 2013
Event promoted by:
Derwentside CC ( website )
Event organiser:
Mr John Mein
5 Knoll Rise
Gateshead
Tyne and Wear
NE11 9QQ
01914601171
johnmein@virginmedia.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 12:45 Under 12/10/8 Go-Cross None Under 12 15 mins
6 Oct 13 12:00 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
6 Oct 13 11:00 Women Category B CX Band 5 Junior, Senior,... 40 mins
6 Oct 13 11:00 Juniors Category B CX Band 5 Junior

View All

Event Location:

Neilson Road,
Gateshead,
Tyne And Wear,
NE10 0EF

Race: Under 12/10/8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 12:45 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 6 months 19 days 18 hours 39 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 6 months 19 days 18 hours 39 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 11:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Juniors

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 11:00 Category B CX Band 5 Junior ---

Race: Veterans 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 11:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Veterans 40-49

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 11:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Senior Open

View Entrants

Online entry closed 6 months 19 days 18 hours 39 minutes 8 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Oct 13 13:30 Category B CX Band 4 Senior, Veteran 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 06/10/2013 - British Cycling

Under-23 Adam Martin shows way.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 12/10/8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
2 Hugo Lutz-Atkinson Marton Race Team Finished Under 12 0
3 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Under 12 0
4 Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
5 Michael Tait Finished Under 12 0
6 Max Lutz-Atkinson Marton Race Team Finished Under 12 0
7 Arran Brown Finished Under 12 0
8 Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished Under 12 0
9 Luke Holden Derwentside CC Finished Under 12 0
10 Dylan Slack Beacon Wheelers Finished Under 12 0
11 Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished Under 12 0
12 Owen Donaldson Derwentside CC Finished Under 12 0
13 Ellis Murray Team Scott UK Finished Under 12 0
14 Beau Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Under 12 0
15 Thomas Maddison Finished Under 12 0
16 Sophie Donaldson Derwentside CC Finished Under 12 0
17 Jack Newton Newcastle Phoenix Cycling Club Finished Under 12 0
18 Lucy Glover Finished 0
19 Archie Marston One Life Racing Finished Under 12 0
20 Cody Lee Finished 0
21 Lewis Gee Finished 0
22 Katie Hadnum Finished 0
23 Amelia Cleathero Barnesbury CC Finished Under 12 0
24 Esme Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Under 12 0
25 Daniel Thompson Finished 0
26 Rosa Walsh Finished 0
28 Tom Brennan Finished 0
29 Ethan Pattison Finished 0
30 Sebastian Waller Finished 0
31 Thomas Waller Finished 0
32 Harvey Nicod Finished 0
33 Seth Marston Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bev Blakeman Derwentside CC Finished Senior 6
2 Karen Robertson One Life Racing Finished N/A 0
3 Megan Hoper Derwentside CC Finished Junior 3
4 Louise Hamilton Teesdale CRC Finished N/A 0
5 Pamela Glover Derwentside CC Finished N/A 0
6 Kendra White PSUK Cycle Race Team Finished Veteran 0
7 Jackie Brady Derwentside CC Finished N/A 0
8 Nina Walkingshaw Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Worton Blackhawk Bikes Finished Junior 6
2 James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Junior 4
3 Elliot Davidson Cestria Cycles RT Finished Junior 3
4 Stephen Lee Derwentside CC Finished Junior 2
5 James Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 1
6 Joe Mann Derwentside CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 20
2 Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ 16
3 Colin Blacklock Finished N/A 0
4 Andy Cosgrove Teesdale CRC Finished Vet 50+ 9
5 Steve Wilson Finished Vet 50+ 7
6 Robert Murdoch Teesdale CRC Finished 0
7 Clifford Featherstone Finished Vet 50+ 4
8 Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ 3
9 John Gilling Finished Vet 50+ 2
10 Tony Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
11 Paul Robson Houghton Cycling Club Finished Vet 50+ 0
12 Neville Martin Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished Vet 50+ 0
13 Aidan MacDermott GS Metro Finished Vet 50+ 0
14 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
15 Jonathan Allan Finished Vet 50+ 0
16 Wayne Coates Derwentside CC Finished N/A 0
17 Stuart Gordon Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
18 David Jackson Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
19 Daniel Winthorpe Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kenny Johnson Team Scott UK Finished Vet 40-49 20
2 James Anderson Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 40-49 16
3 Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 12
4 Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished N/A 9
5 David Hopper Derwentside CC Finished Vet 40-49 7
6 Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 40-49 5
7 Keith Ashbridge VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 4
8 James Powlesland Finished Vet 40-49 3
9 Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 40-49 2
10 Steven Smales www.cxmagazine.com Finished Vet 40-49 1
11 Greg Tognarelli VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 0
12 Robert Smith Derwentside CC Finished Vet 40-49 0
13 Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
14 Sean Hoban VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 0
15 Michael Hardcastle Royal Air Force CC Finished 0
16 Rob Powell Finished 0
17 Richard Atkinson Hambleton RC Finished Vet 40-49 0
18 Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
19 Paul Whitehill Houghton Cycling Club Finished Vet 40-49 0
20 Richard Lewis Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
21 Piers Mortimer VC Velocake Finished Vet 40-49 0
22 Stephen Smith Finished N/A 0
23 Colin Murray Finished N/A 0
24 Andrew May Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
25 David Linsley Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished N/A 0
26 Paul Holden Derwentside CC Finished N/A 0
27 Paul Steadman Finished N/A 0
28 Darren Maddison Darlington CC Finished Vet 40-49 0
29 Kevin Allen Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
30 Simon Rhodes Hamsterley Trailblazers Finished N/A 0
31 Tim Newton Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
32 David Swainson Derwentside CC Finished N/A 0
33 Michael Askwith Finished N/A 0
34 Howard Davies Finished Vet 40-49 0
35 Paul Young Finished N/A 0
36 Chris Rowley Beamish Odd Sox Finished N/A 0
37 Jeff Codling Derwentside CC Finished N/A 0
38 Peter Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
39 Iain Robertson One Life Racing Finished Vet 40-49 0
40 Nicholas Armstrong Finished N/A 0
41 Stuart Bruce Gosforth RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Open

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Martin Metaltek KUOTA RT Finished Senior 20
2 Tony Fawcett Team Scott UK Finished Senior 16
3 Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport Finished Senior 12
4 Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished Senior 9
5 Ian Lee Royal Air Force CC Finished Senior 0
6 Keith Murray Team Scott UK Finished Senior 5
7 Jonathan Fletcher M Steel Cycle Racing Team Finished Senior 4
8 Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished Senior 3
9 Darren Binks Blackhawk Bikes Finished Senior 2
10 Thomas Fowler Malvern Cycle Sport Finished Senior 1
11 Darren Gee Teesdale CRC Finished N/A 0
12 Dean Penfold Finished Senior 0
13 Thomas Ramsay Crosstrax Finished Senior 0
14 Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
15 Neal Wesley Bearded Man/Van Dessel Finished Senior 0
16 Paul Errington Finished N/A 0
17 Matthew Webb Houghton Cycling Club Finished Senior 0
18 Tom Harcourt Blackhawk Bikes Finished Senior 0
19 Simon Davison Blackhawk Bikes Finished Senior 0
20 Ronnie Batey M Steel Cycle Racing Team Finished N/A 0
21 Stephen Walton Gosforth RC Finished N/A 0
22 Eddie Halstead Finished N/A 0
23 Damien Kelly Finished Senior 0
24 Neil Ross Finished N/A 0
25 Tom England Finished 0
26 Matthew Wilson Durham University Cycling Club Finished Senior 0
27 Benjamin Othen Barnesbury CC Finished N/A 0
28 David Charman Blackhawk Bikes Finished Senior 0
29 James Verrill Marton Race Team Finished Senior 0
30 Steward Nicholson Finished 0
31 Mark Armstrong Finished 0
32 Jason Cutler Swindon CSC Finished Youth 0
33 Henry Aarvold Finished N/A 0
34 Duncan Scott Finished Senior 0
35 Andrew Lovell Gosforth RC Finished N/A 0
36 Jonathan Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Senior 0
37 Julian Waller Cycleways Sports & Leisure Finished Senior 0
38 Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
39 Stuart Macdonald Beamish Odd Sox Finished N/A 0
40 Lee Charlton M Steel Cycle Racing Team Finished N/A 0
41 Paul Rafferty Finished Vet 40-49 0
42 Sven Richardson Finished 0
43 Raimon Marin Finished N/A 0
44 Robert Liddell Ferryhill Wheelers CC Finished N/A 0
45 Paul Maven Finished N/A 0
46 Ian Yeowart Finished N/A 0
47 Kevin Ball Finished 0
48 Michael Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0