Event URN:
269506
Start date:
Sun, 22nd Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Hetton Lyons Country Park
Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR
( View map )
Series:
CX North East Rat Race Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hetton Hawks CC
Event organiser:
Mr David McLean
29 Woodland Terrace
Nettlesworth
Chester Le Street
County Durham
DH2 3PW
01913712439
david.mclean4@tesco.net
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Sep 13 12:45 Under 12/10/8 Go-Cross None Under 12 15 mins
22 Sep 13 12:00 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
22 Sep 13 11:00 Jun/Vet/Women Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-... 40 mins
22 Sep 13 13:30 Senior Open Category B CX Band 4 Senior, Veteran 01 hr

View All

Event Location:

Eppleton Quarry,
Downs Pit Lane,
Hetton-Le-Hole,
Houghton Le Spring,
Tyne And Wear,
DH5 9AR

Race: Under 12/10/8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Sep 13 12:45 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Sep 13 12:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Sep 13 11:00 Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-49, V... 40 mins

Race: Senior Open

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Sep 13 13:30 Category B CX Band 4 Senior, Veteran 01 hr

Posted 23/09/2013 - British Cycling

Stuart Wearmouth makes it two CXNE wins out of three at Hetton... [more]


Confirmed Results

Race name: Under 12/10/8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
2 Hamish Donnelly Beacon Wheelers Finished Under 12 0
4 Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
5 Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Under 12 0
6 Arran Brown Finished Under 12 0
7 Luke Holden Derwentside CC Finished Under 12 0
8 Michael Tait Finished Under 12 0
9 Daniel Robson Derwentside CC Finished Under 12 0
10 Dylan Slack Beacon Wheelers Finished Under 12 0
11 Matthew Brennan Finished 0
12 Leo White Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
13 Toby Simpson Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
14 Joshua Parlour Finished 0
15 Ryan Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
16 Roshan Parker-Mian Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
17 Campbell Donnelly Beacon Wheelers Finished Under 12 0
18 Joe Case Tyneside Vagabonds CC Finished Under 12 0
19 Owen Donaldson Derwentside CC Finished Under 12 0
20 Archie Marston One Life Racing Finished Under 12 0
21 Lucy Glover Finished 0
22 Barnaby Walkinshaw Finished 0
23 Enya Stoves Derwentside CC Finished Under 12 0
24 Katie Hadnum Finished 0
25 Sophie Donaldson Derwentside CC Finished Under 12 0
26 Ethan Rimmer Finished 0
27 Rhys Robson Derwentside CC Finished Under 12 0
28 Daniel Thompson Finished 0
29 Esme Walkinshaw Finished 0
30 Joshua Rimmer Finished 0
31 Seth Marston Finished 0
32 Sufian Parker-mian Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Youth 20
2 Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Youth 16
3 Nicholas Hamilton Teesdale CRC Finished Youth 12
4 Finlay Robertson Derwentside CC Finished Youth 9
5 Feargus Scherczer Derwentside CC Finished Youth 7
6 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished Youth 5
7 Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 4
8 Connie Hurton Beacon Wheelers Finished Youth 6
9 Jacob Blenkinsopp Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 3
10 Matthew Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 2
11 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 1
12 Rhianna Stoves Derwentside CC Finished Youth 4
13 Joshua Craven Tyneside Vagabonds CC Finished Youth 0
14 Christian Worner Teesdale CRC Finished Youth 0
15 Angus Brown Finished Youth 0
16 Simon Timmins Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
17 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished Youth 3
18 Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
19 Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
20 Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
21 Katy Ross Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 2
22 Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished Youth 0
23 Alexandra Rimmer Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 1
24 Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Youth 0
25 Matthew Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
26 Helen Kotch Stockton Wheelers CC Finished Youth 0
27 Aaron Swinton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 20
2 Kenny Johnson Team Scott UK Finished Vet 40-49 16
3 Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished N/A 12
4 James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Junior 6
5 Matthew Worton Blackhawk Bikes Finished Junior 4
6 Morgan Donnelly Beacon Wheelers Finished Vet 40-49 9
7 Greg Tognarelli VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 7
8 Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 5
9 Robert Smith Derwentside CC Finished Vet 40-49 0
10 Elliot Davidson Cestria Cycles RT Finished Junior 3
11 Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 20
12 Stephen Lee Derwentside CC Finished Junior 2
13 John Mein Derwentside CC Finished Vet 40-49 3
14 Colin James Beacon Wheelers Finished Vet 40-49 2
15 Alan King MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 1
16 Brian Johnson Barnesbury CC Finished Vet 40-49 0
17 Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 40-49 0
18 Sean Hoban VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 0
19 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 16
20 Andrew Bennet Finished 0
21 Stephen Brazier MTS Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
22 Michael Hardcastle Royal Air Force CC Finished 0
23 Andy Cosgrove Teesdale CRC Finished Vet 50+ 12
24 Richard Atkinson Hambleton RC Finished Vet 40-49 0
25 Thomas Bardgett Finished N/A 0
26 Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
27 Colin Blacklock Finished N/A 0
28 Martin Worner Teesdale CRC Finished Vet 50+ 5
29 Bradley Tooze Derwentside CC Finished Vet 40-49 0
30 Paul Whitehill Houghton Cycling Club Finished Vet 40-49 0
31 Mark Wilson Infinity Cycles-Cube Store Cyc... Finished Vet 40-49 0
32 Ian Jefferson Infinity Cycles-Cube Store Cyc... Finished Vet 40-49 0
33 Piers Mortimer VC Velocake Finished Vet 40-49 0
34 Richard Lewis Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
35 Clifford Featherstone Finished Vet 50+ 3
36 Derek Hurton Beacon Wheelers Finished N/A 0
37 Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ 2
38 James Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 1
39 Andrew Moss Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Vet 50+ 1
40 Chris Dobson Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
41 Robert Murdoch Teesdale CRC Finished 0
42 Andrew May Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
43 Michelle Caisley Finished 0
44 John Gilling Finished Vet 50+ 0
45 Paul Steadman Finished N/A 0
46 Neville Martin Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished Vet 50+ 0
47 David Linsley Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished N/A 0
48 Nicola Davies Beacon Wheelers Finished N/A 0
49 Philip Bent Border City Wheelers CC Finished N/A 0
50 Bev Blakeman Derwentside CC Finished Senior 3
51 Tim Newton Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
52 Paul Holden Derwentside CC Finished N/A 0
53 Jonathan Allan Finished Vet 50+ 0
54 Steven Bullivant Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
55 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
56 Mark Evans Finished N/A 0
57 Paul Young Finished N/A 0
58 Ian Murray Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
59 Stuart Gordon Stockton Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
60 Karen Robertson One Life Racing Finished N/A 0
61 Robert Wilson Finished 0
62 Howard Davies Finished Vet 40-49 0
63 Edward Buist Bishop Auckland Cycling Club Finished N/A 0
64 Chris Rowley Beamish Odd Sox Finished N/A 0
65 Jeff Codling Derwentside CC Finished N/A 0
66 Peter Abbs Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
67 Louise Hamilton Teesdale CRC Finished N/A 0
68 Stephen Hesler Finished N/A 0
69 Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished Under 12 0
70 Paul Bosomworth MTS Cycle Sport Finished N/A 0
71 Andrew Hendon Finished 0
72 David Jackson Finished 0
73 Emma Renwick Finished N/A 0
David Hopper Derwentside CC Did not finish Vet 40-49 0
Jonathan Kelly Barnesbury CC Did not finish N/A 0
Mark Mather Adept Precision RT/NE Healthca... Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Senior Open

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport Finished Senior 20
2 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 16
3 Colin Ash Blackhawk Bikes Finished Senior 12
4 Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished Senior 9
5 Jonathan Fletcher M Steel Cycle Racing Team Finished Senior 7
6 Carl Donaldson GS Metro Finished Senior 5
7 James Alder Velo29 Events Finished Senior 4
8 Ian Lee Royal Air Force CC Finished Senior 0
9 Colin May Velo Club Edinburgh Finished Vet 40-49 2
10 Joseph Curran Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior 0
11 Darren Binks Blackhawk Bikes Finished Senior 0
12 Darren Gee Teesdale CRC Finished N/A 0
13 Thomas Fowler Malvern Cycle Sport Finished Senior 0
14 Simon Forster Tyne&Wear Fire&Rescue ... Finished Senior 0
15 Neal Wesley Bearded Man/Van Dessel Finished Senior 0
16 Paul Mcnally Finished 0
17 Gavin May Team Trisports Finished N/A 0
18 Paul Errington Finished N/A 0
19 Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
20 Ronnie Batey M Steel Cycle Racing Team Finished N/A 0
21 Clive Upton Hambleton RC Finished Senior 0
22 Lee Sanderson VC Azzurri Finished N/A 0
23 Richard Cowling Blackhawk Bikes Finished N/A 0
24 Nigel Stephenson Beacon Wheelers Finished Vet 40-49 0
25 Jonathan Caisley Northumbria Police Cycling Clu... Finished Senior 0
26 Mark Reed Tyneside Vagabonds CC Finished Senior 0
27 Adam Cooke Bearded Man/Van Dessel Finished Senior 0
28 Henry Aarvold Finished N/A 0
29 Joseph James Finished N/A 0
30 Adam Wilson Finished 0
31 Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
32 Julian Waller Cycleways Sports & Leisure Finished Senior 0
33 Stuart Macdonald Beamish Odd Sox Finished N/A 0
34 Jonathan Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Senior 0
35 Paul Rafferty Finished Vet 40-49 0
36 Graeme Wells Finished 0
37 Paul Maven Finished N/A 0
38 Lee Charlton M Steel Cycle Racing Team Finished N/A 0
39 Christopher Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Andrew Lovell Gosforth RC Did not finish N/A 0
Jamie Pattison Blackhawk Bikes Did not finish Vet 40-49 0