Dave Marsh www.universalcyclecentre TL Scunthorpe

Track League , Scunthorpe – Friday, 06 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

996/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 6th Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A & B 8 Lap Block HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A & B 8 Lap Block HCP - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  David Hampshire Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior A 12 Laps Points Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 12 Laps Points Devil - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Francis Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap Points Race - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 5 Mile Scratch - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap HCP - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap Scratch - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth A 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A 2 Lap Sprint - Results
1.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth B 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth B 2 Lap Sprint - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Youth C 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C 1 Lap Sprint - Results
1.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Harry White Dinnington Racing Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

EL/1/2/3/4/A/B/C/D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None ---
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A & B 8 Lap Block HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior A 12 Laps Points Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Senior B 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None ---
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8km / 5 miles
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8km / 5 miles
Senior B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Youth 4 Lap HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth A 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth B 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth C 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

996/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 6th Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A & B 8 Lap Block HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A & B 8 Lap Block HCP - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  David Hampshire Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior A 12 Laps Points Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 12 Laps Points Devil - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Francis Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap Points Race - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 5 Mile Scratch - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap HCP - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap Scratch - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth A 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A 2 Lap Sprint - Results
1.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth B 2 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth B 2 Lap Sprint - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Youth C 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C 1 Lap Sprint - Results
1.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Harry White Dinnington Racing Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

EL/1/2/3/4/A/B/C/D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None ---
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A & B 8 Lap Block HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior A 12 Laps Points Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Senior B 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None ---
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8km / 5 miles
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8km / 5 miles
Senior B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Youth 4 Lap HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps
Youth A 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth B 2 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth C 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/08/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Fri 06/08/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk