Event URN:
269146
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Kincraig Community Hall
Kincraig, PH21 1NB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 1st Sep 2013
Event promoted by:
Cairngorm CC ( website )
Event website:
http://www.cairngorm.cc
Event organiser:
Mr Hamish Irvine
Feoran
Craig Na Gower Avenue
Aviemore
Inverness Shire
PH22 1RW
hamishandgill@gmail.com
Cheques payable to:
Cairngorm CC
Download Entry Form
Info for Riders:
This is event 3 of the Cairngorm Cycling Festival - enter all four events for £40 (Senior), £20 (Junior).
Entry fee for this event: £12 Senior, £6 Junior, Free for U16/U14.
Remaining three events: Cairngorm Hill Climb (7th Sept) Mackie Trophy TT (7th Sept), Cairngorm APR (8th Sept)
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Event Location:

Kincraig,
PH21 1NB

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Steve Cairns stormed to victory by ten seconds in the Kincraig 10-mile TT.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Cairns Perth United Cycling Club Finished N/A 00:21:46:000 0
2 Andy Cowie Moray Firth Cycling Club Finished 00:21:56:000 0
3 Thomas Gordon www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 4th 00:21:58:000 0
4 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished 3rd 00:22:28:000 0
4 Callum Finlayson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:22:28:000 0
6 James Trevor Hull Thursday RC Finished 00:22:34:000 0
7 Steven Liddle Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:22:48:000 0
8 Norman Skene Granite City RT Finished 3rd 00:22:52:000 0
9 Ian Sargent East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:23:01:000 0
10 Tom Broadbent Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 00:23:14:000 0
10 Robert McLean Angus Bike Chain Finished 3rd 00:23:14:000 0
12 John Grant Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:23:16:000 0
13 Jonathan Hunter Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:23:28:000 0
14 Fraser MacBeath Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:23:41:000 0
15 Mel Fowler Finished 00:23:49:000 0
16 Angus Claxton City of Inverness Cycling Club Finished A 00:23:51:000 0
17 Garry Russell Royal Air Force CC Finished 4th 00:23:54:000 0
18 Chris Pitblado Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:24:00:000 0
19 Michael Gordon Cromarty Firth CC Finished 4th 00:24:03:000 0
20 David Stuart Cromarty Firth CC Finished N/A 00:24:07:000 0
21 Eric Davidson Finished 4th 00:24:11:000 0
22 Paul Taylor Cairngorm CC Finished N/A 00:24:23:000 0
23 Marc Anderson Loudoun RC Finished 3rd 00:24:27:000 0
24 Anda-Jay Burgess Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:24:28:000 0
25 Hector Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 4th 00:24:29:000 0
26 Tony Scott Loudoun RC Finished 4th 00:24:32:000 0
27 Philip Richmond Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:34:000 0
28 Stephen Walton Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:44:000 0
29 Calum Cowie Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:50:000 0
30 Keir Greatorex Edinburgh RC Finished 3rd 00:24:52:000 0
31 Tom Fernie Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:24:58:000 0
32 Neil Fleming East Sutherland Wheelers Finished A 00:24:59:000 0
32 Graham Whyte Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:24:59:000 0
34 Les Evans Deeside Thistle CC Finished 4th 00:25:05:000 0
35 Innis Mitchell Ross-Shire RCC Finished N/A 00:25:17:000 0
36 Mark Dryburgh Ross-Shire RCC Finished 4th 00:25:22:000 0
37 Mike Seffers Cairngorm CC Finished N/A 00:25:24:000 0
38 George Findlater Moray Cycle Racing Team Finished 3rd 00:25:29:000 0
39 David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:25:36:000 0
40 Laura Nicolson Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:25:42:000 0
41 Alasdair Washington Caithness CC Finished N/A 00:25:49:000 0
42 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers Finished A 00:25:54:000 0
42 Neil Sharpe Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:25:54:000 0
42 Colin Sutherland Cairngorm CC Finished 00:25:54:000 0
45 Colin Russell Finished 3rd 00:25:55:000 0
46 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished B 00:25:56:000 0
46 Anne Murray Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 00:25:56:000 0
48 Sandy Fraser Forres CC Finished N/A 00:26:01:000 0
49 Brian Fraser Finished 00:26:33:000 0
50 Andrew Melton Team Bicycles Finished 4th 00:26:34:000 0
51 Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:26:36:000 0
52 Derek Gunn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:26:50:000 0
53 Katherine Wren Stirling Bike Club Finished 3rd 00:26:54:000 0
54 Robert Shaw Cromarty Firth CC Finished N/A 00:26:55:000 0
55 Kara Griffiths Deeside Thistle CC Finished 4th 00:26:58:000 0
56 Cameron Greatorex Edinburgh RC Finished A 00:27:00:000 0
57 John Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:14:000 0
58 Roy Slingsby Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:27:27:000 0
59 Andrew Wilson St Christopher's CC Finished N/A 00:27:36:000 0
60 Steven Grier Loudoun RC Finished N/A 00:27:44:000 0
60 John Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:27:44:000 0
62 Craig MacDiarmid Moray Firth Cycling Club Finished N/A 00:27:59:000 0
63 Elena Melton Team Bicycles Finished A 00:28:01:000 0
64 Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:06:000 0
65 Eric Soane Cromarty Firth CC Finished N/A 00:28:17:000 0
66 Hugh Muir Loudoun RC Finished N/A 00:28:21:000 0
67 Mary Eagleson Ross-Shire RCC Finished N/A 00:28:27:000 0
68 Michael Bibby Aberdeen Wheelers CC Finished A 00:28:35:000 0
69 Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:37:000 0
70 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Finished A 00:28:45:000 0
71 Alan Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:28:52:000 0
72 Fiona Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished 4th 00:29:02:000 0
73 Ronnie Macrae East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:29:08:000 0
74 George Macleod Finished 00:29:18:000 0
75 Helen Paxton-Steele Stirling Bike Club Finished 4th 00:29:30:000 0
76 Alana Ross Finished 4th 00:29:52:000 0
77 Kyle Anderson Loudoun RC Finished B 00:29:55:000 0
78 Les Christie East Sutherland Wheelers Finished 4th 00:30:29:000 0
79 Donald Fraser Caithness CC Finished N/A 00:30:36:000 0
80 Fiona Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:31:04:000 0
81 Ellen Thornell Deeside Thistle CC Finished N/A 00:31:34:000 0
82 Hazel Lyon East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:31:47:000 0
83 Lillian Macrae East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:24:000 0
84 Kirsteen Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:32:25:000 0
85 Alexander Kinsley Edinburgh RC Finished 2nd 00:32:49:000 0
86 Murray Grant Forres CC Finished N/A 00:34:36:000 0