Event URN:
268701
Start date:
Sun, 24th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
South Dalton Estate
Pipe & Glass Field, South Dalton, Beverley, HU17 7PN
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Velo Club Beverley ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Martin Smart
23 Eastgate
Beverley
North Humberside
HU17 0DR
07789671264
smarti@smarti.karoo.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Lower entry fee applies to Yorkshire Points series subscribers in Senior/Junior/Veteran/Women categories; see www.yorkshirecyclo-cross.org.uk for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:30 Under 12 Go-Cross None N/A 15 mins
24 Nov 13 10:30 Youth Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins
24 Nov 13 14:00 Juniors Category B CX Band 5 Junior
24 Nov 13 14:00 Senior Category B Cyclo-Cross Category B Senior 01 hr

View All

Event Location:

Pipe & Glass Field,
South Dalton,
Beverley,
HU17 7PN

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:30 Go-Cross None N/A 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 10:30 Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 14:00 Category B CX Band 5 Junior ---

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 14:00 Category B Cyclo-Cross Category B Senior 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 40 mins

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Provisional Report and Results

Posted 24/11/2013 - British Cycling

Paul Cox (Team Pedal Power) scores clear Yorkshire Points victory at South Dalton.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth 20
2 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 16
3 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth 12
4 George Fox East Bradford CC Finished Youth 9
5 Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 7
6 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth 5
7 Nathan Smith Clifton CC Finished Youth 4
8 Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth 3
9 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 2
10 Alex Foley Leeds Mercury Cycling Club Finished Youth 1
11 William Turley Team Fulford Cycles Racing Finished Youth 0
12 Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
13 Luke O'Connell East Bradford CC Finished Youth 0
14 Lucy Horrocks Hope Factory Racing Finished Youth 6
15 Mason Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished Youth 0
16 Luke Benn Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
17 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
18 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
19 Liam Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
20 Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 0
21 Joseph Parker East Bradford CC Finished Youth 0
22 Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth 0
23 Arran Brayshaw East Bradford CC Finished Youth 0
24 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
25 Morgan Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished Youth 0
26 Elizabeth Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 4
27 James Quigley City RC (Hull) Finished Youth 0
28 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 3
29 Amy Hinchcliffe Finished 0
30 James Ince Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
31 Scott Wolfenden Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
32 Annie Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 1
33 Will Thackray Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Small Aire Valley Racing Team Finished Junior 0
2 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 4
3 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 3
4 Scott Woolley Clifton CC Finished Junior 2
5 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Cox Pedal Power Loughborough Finished Senior 20
2 Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Senior 16
3 James Dalton Pedalsport Cycling Club Finished Senior 12
4 Richard Knowles Finished Senior 9
5 David Morris Harrogate Nova CC Finished Senior 7
6 Simon Maudsley PH-MAS Cycling Finished Senior 5
7 Robert Pope Finished N/A 0
8 Ricky Feather Finished 0
9 Tom Hooper All Terrain Cycles Finished Senior 2
10 Christopher Clark York Cycleworks Finished Senior 1
11 Tom Ramsay Finished 0
12 Peter Hook Clifton CC Finished Senior 0
13 Tom Atkinson Finished 0
14 Tom England Finished 0
15 Ryan Manders York Cycleworks Finished Senior 0
16 Edwyn Oliver-Evans www.cxmagazine.com Finished Senior 0
17 Tim Small Aire Valley Racing Team Finished Junior 0
18 Trevor Schofield Moonglu RT Finished N/A 0
19 Matthew Downes Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 0
20 Sam Streeton York Cycleworks Finished Senior 0
21 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0
22 Dave Wilby Finished 0
23 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 0
24 Neil Harrison Crosstrax Finished Senior 0
25 David Brown Finished 0
26 Scott Woolley Clifton CC Finished Junior 0
27 Charles Cuss Finished Senior 0
28 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0
29 Jonny Croston Calder Clarion CC Finished Senior 0
30 Chris Cuckson Finished 0
31 Pete Lambert Finished N/A 0
32 David Oliver Finished Senior 0
33 Daniel Wright Finished Senior 0
34 Iain Sharp Finished 0
35 Dave Beachill Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 20
2 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 16
3 Jessica Bacon Clifton CC Finished N/A 12
4 Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 9
5 Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 7
6 Sarah Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
7 Donna Short Army Cycling Union Finished Senior 4
8 Hilary Bloor Crosstrax Finished Veteran 3
9 Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 2
10 Maria David Dulwich Paragon CC Finished Veteran 1

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 20
2 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 16
3 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 12
4 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 9
5 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 7
6 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 0
7 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 4
8 Michael Burdon Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 3
9 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
10 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 1
11 Robin Powell Finished 0
12 Nicholas Dorsey Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
13 Paul Mace High Wycombe Cycling Club Finished Vet 40-49 0
14 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 0
15 John Wood Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
16 Damien Hill Condor RC (Calderdale) Finished Vet 40-49 0
17 Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 40-49 0
18 David Jennaway Finished Vet 40-49 0
19 Matthew Enticknap Malton Wheelers Road Club Finished Vet 40-49 0
20 John Savage Clifton CC Finished Vet 40-49 0
21 Jonathon Watson Finished Senior 0
22 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
23 Paul Golden Finished 0
24 Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
25 Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 40-49 0
26 Richard Cutsforth Finished 0
27 Ian Holmes York Cycleworks Finished N/A 0
28 Simon Pickard Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
29 Keith Davies Finished 0
30 Philip Ingham Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
31 Nick Waggett Finished N/A 0
32 Philip Wood Finished 0
33 David Green Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
34 Andrew Tones Finished N/A 0
35 Neil Kerry Clifton CC Finished N/A 0
36 Gareth Busso Finished 0
37 Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
38 Stuart Minnikin Finished N/A 0
39 Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
40 Kevin Allen Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
41 Jonathan Breen Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
42 Tim Tharratt Finished Vet 40-49 0
43 Andrew Wood Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
44 David Clarke Finished 0
45 Rob Brooke Finished 0
46 Paul Gray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
47 Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
48 Dinesh Kaulgud Seacroft Wheelers Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 50+ 20
2 Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Vet 50+ 16
3 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 12
4 John Gallay Finished 0
5 Steve Shepherd Finished N/A 0
6 Kevin Holmes Finished N/A 0
7 Alistair Dow Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50+ 4
8 Justin Morgan Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
9 Charles Warren Finished Vet 50+ 2
10 Tim Beachhill Finished 0
11 Michael Scott Sheffield Stars CSC Finished Vet 50+ 0
12 Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
13 John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Vet 50+ 0
14 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
15 Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
16 Neil Mclaughin Finished 0
17 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
18 John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
19 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
20 David Young York Cycleworks Finished N/A 0
21 Steve Webster Corrado/Kingsdale Finished N/A 0
22 Kenneth Wilby Wetherby Wheelers Finished N/A 0
23 Howard Nicholson Finished N/A 0
24 Fred Rothwell Bury CSC Finished N/A 0
25 Richard Fenn Calder Clarion CC Finished N/A 0