Event URN:
268700
Start date:
Sun, 27th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
The Girl Guides Outdoor Activity Centre
Common Lane, Sheffield, Yorkshire, S11 7TG
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Peak Road Club ( website )
Event organiser:
Mr Dan Cook
11 Rochester Close
Sheffield
Yorkshire
S10 4JL
dancook42@gmail.com
Cheques payable to:
Mr Jordan Cook
Info for Riders:
Lower entry fee applies to Yorkshire Points series subscribers in Senior/Junior/Veteran/Women categories; see www.yorkshirecyclo-cross.org.uk for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 14:00 Senior Category B Cyclo-Cross Category B Senior 01 hr
27 Oct 13 14:00 Juniors Category B CX Band 5 Junior
27 Oct 13 12:30 Veterans 40-49 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49, Vete... 40 mins
27 Oct 13 12:30 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+

View All

Event Location:

Common Lane,
Sheffield,
Yorkshire,
S11 7TG

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 14:00 Category B Cyclo-Cross Category B Senior 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 14:00 Category B CX Band 5 Junior ---

Race: Veterans 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:30 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49, Veteran 40 mins

Race: Veterans 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:30 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:30 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vete... ---

Race: Youth Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 10:30 Category B Cyclo-Cross Category B Youth ---

Race: Youth Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 10:30 Category B CX Band 5 Youth 30 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 11:30 Go-Cross None N/A 15 mins

Provisional Report and Results

Posted 27/10/2013 - British Cycling

Sixteen-year-old Arthur Green takes first senior victory in round seven of the Yorkshire series.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 20
2 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 16
3 Robert Partridge Team UK Youth (UCI Team) Finished Senior 12
4 Simon Maudsley PH-MAS Cycling Finished Senior 9
5 Richard Knowles Finished Senior 7
6 Jiri Klekner Finished Senior 0
7 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 4
8 Tom Hooper All Terrain Cycles Finished Senior 3
9 Edwyn Oliver-Evans www.cxmagazine.com Finished Senior 2
10 David Morris Harrogate Nova CC Finished Senior 1
11 Duncan Warner Airedale Olympic CC Finished Senior 0
12 Andrew Johnson Yorkshire Velo Finished Senior 0
13 Andrew Douglas Finished 0
14 Trevor Schofield Moonglu RT Finished N/A 0
15 Dave Beachill Finished 0
16 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Senior 0
17 Peter Hook Clifton CC Finished Senior 0
18 Ryan Manders York Cycleworks Finished Senior 0
19 Martin Smith Beeston Cycling Club Finished Senior 0
20 Ricky Feather Finished 0
21 Matthew Downes Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Senior 0
22 Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 0
23 Charles Warren Finished Vet 50+ 0
24 Bobbin Gardener Finished 0
25 Jonny Croston Calder Clarion CC Finished Senior 0
26 Paul Stephenson Norton Wheelers Finished N/A 0
27 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0
28 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
29 David Hakes Finished 0
30 Neil Harris Finished 0
31 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 0
32 Andy Benson Finished 0
33 Thomas Hebditch PH-MAS Cycling Finished Senior 0
34 Russell Ellis PH-MAS Cycling Finished Senior 0
35 David Brown Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
36 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0
37 John Peasland Finished 0
38 James Hunt Sheffrec CC Finished Senior 0
39 Karl Wooffindin Finished Senior 0
40 Andrew Doonbor Finished 0
Christopher Clark York Cycleworks Did not finish Senior 0
Richard Smith Did not finish 0
Michael Timmins Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 6
2 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 4
3 Bobbin Gardner Hope Factory Racing Finished Junior 3
4 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 2
5 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 1
6 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 20
2 Dan Cook Peak Road Club Finished Vet 40-49 16
3 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 12
4 John Hick Finished N/A 0
5 Adrian Lawrence Team Elite Finished Vet 40-49 7
6 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 5
7 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 4
8 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
9 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 2
10 John Wood Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 1
11 Richard Binks Clay Cross Road Team Finished Vet 40-49 0
12 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
13 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
14 Michael Burdon Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
15 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
16 Andrew Wainwright Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
17 Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 0
18 David Kinloch Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
19 David Jennaway Finished Vet 40-49 0
20 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
21 Nicholas Dorsey Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
22 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
23 Graham Piccavey Huddersfield Star Whlrs Finished Vet 40-49 0
24 John Savage Clifton CC Finished Vet 40-49 0
25 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 0
26 Dermot Mckee Finished Vet 40-49 0
27 Nick Elder PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
28 Andrew Cook Holme Valley Whls Finished Vet 40-49 0
29 Stephen Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
30 Simon Pickard Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
31 Peter Dukes Huddersfield Star Whlrs Finished N/A 0
32 Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
33 Ian Chapman PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
34 Tim Russon Finished Vet 40-49 0
35 Dave Riley Manchester Velo Cycle Racing C... Finished N/A 0
36 Philip Ingham Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
37 Andrew Harwood Finished N/A 0
38 Philip Wood Finished N/A 0
39 Paul Goulden Here Come The Belgians Finished N/A 0
40 Andrew Wood Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
41 Stuart Minnikin Finished N/A 0
42 David Shaw Huddersfield Star Whlrs Finished Vet 40-49 0
43 Nick Wallis Finished Vet 40-49 0
44 Adam Watts Sheffield Stars CSC Finished Junior 0
45 Richard Brewster Here Come The Belgians Finished N/A 0
46 Nick Waggett Finished N/A 0
47 David Green Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
48 Tim Jackson Clifton CC Finished Vet 40-49 0
49 Michael Hodkinson Out Of The Saddle Finished N/A 0
50 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
51 Andrew Fraser York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
52 Matthew Cook Finished N/A 0
53 Paul Gray Finished N/A 0
54 Chris Croney Finished 0
55 John Hardiman Here Come The Belgians Finished N/A 0
Simon Below Did not finish 0
Neil Pilling Did not finish N/A 0
Alistair Rees Holme Valley Whls Did not finish N/A 0
John Roberts Did not finish 0
John Whiteley Huddersfield Star Whlrs Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Wilkin Finished Vet 50+ 0
2 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 50+ 16
3 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 12
4 Sean Beswick www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 50+ 9
5 Alistair Dow Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Vet 50+ 7
6 Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 5
7 Kevin Holmes Finished N/A 0
8 Charles Warren Finished Vet 50+ 3
9 Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ 2
10 Steve Shepherd Finished N/A 0
11 Timothy Beachill Huddersfield RC Finished N/A 0
12 Michael Scott Sheffield Stars CSC Finished N/A 0
13 James Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
14 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
15 Mick McDermott Finished 0
16 Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
17 John Docker Huddersfield Star Whlrs Finished N/A 0
18 Andy Woodward Huddersfield Star Whlrs Finished Vet 50+ 0
19 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
20 Bob Gardner Finished 0
21 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
22 Brian Marshall Finished 0
23 Jeff Taylor Finished N/A 0
24 Howard Nicholson Finished N/A 0
25 Adrian Speight Finished 0
26 Daren Mellor Finished 0
27 Andrew Akers Huddersfield Star Whlrs Finished 0
28 Steve Webster Corrado/Kingsdale Finished N/A 0
29 David Young York Cycleworks Finished N/A 0
30 Ronald Roberts Wakefield CC Finished N/A 0
31 John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
32 Trish Mellow Finished 0
33 Paul Smielys Finished 0
34 Christopher Beetham West Yorkshire Police CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 20
2 Marie Jackson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Veteran 16
3 Madeline Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 0
4 Lynn Bland Norton Wheelers Finished 0
5 Julie Phelan Club Goldtec Finished Veteran 7
6 Alison Kinloch Ilkley Cycling Club Finished Veteran 5
7 Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 4
8 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 3
9 Marianne Heffron Matlock CC Finished Veteran 2
10 Virginia Roberts Finished 0
11 Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Veteran 0
12 Hilary Bloor Crosstrax Finished Veteran 0
13 Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 0
14 Ruth Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
15 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
16 Emma Peasland Finished N/A 0
17 Sarah Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
18 Sandra Greaves Finished 0
19 Leah Pheasey Kirklees Cycling Academy Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Moses Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Youth 20
2 Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 16
3 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 12
4 Ben Turner Dinnington Racing Club Finished Youth 9
5 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 7
6 Luke Benn Kirklees Cycling Academy Finished Youth 5
7 Liam Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 4
8 Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished Youth 3
9 Eddie Townend Finished 0
10 Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 1
11 George Fox East Bradford CC Finished Youth 0
12 Mason Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Youth 0
13 Nathan Smith Clifton CC Finished Youth 0
14 Avi Bordoley Finished 0
15 Jack Sumner Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
16 Timothy Elsmore-Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
17 Gus Gardner Finished 0
18 Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
19 Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 0
20 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
21 Chris Wilson Finished 0
22 Joe Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
23 Morgan Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Youth 0
24 Tom Wake Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
25 Arran Brayshaw East Bradford CC Finished Youth 0
26 Scott Wolfenden Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
Isaac Williams Wakefield Junior Triathlon Clu... Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Horrocks Hope Factory Racing Finished Youth 6
2 Grace Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 4
3 Juliette Branford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 3
4 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth 2
5 Elizabeth Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 1
6 Annie Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0