Event URN:
268695
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Hambleton Leisure Centre
Brompton Road, Northallerton, DL6 2UZ
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hambleton RC ( website )
Event organiser:
Mr Allan Waton
139 Bankhead Road
Northallerton
North Yorkshire
DL6 1JB
01609776390
alandil@waton.org
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Lower entry fee applies to Yorkshire Points series subscribers in Senior/Junior/Veteran/Women categories; see www.yorkshirecyclo-cross.org.uk for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Youth Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins
8 Sep 13 12:30 Vets/Women Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior,... 40 mins
8 Sep 13 14:00 Juniors Category B Cyclo-Cross Category C Junior
8 Sep 13 14:00 Senior/Junior Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior,... 01 hr

View All

Event Location:

Brompton Road,
Northallerton,
DL6 2UZ

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

Race: Vets/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... 40 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 14:00 Category B Cyclo-Cross Category C Junior ---

Race: Senior/Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 14:00 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Paul Oldham takes victory in the second round of the Yorkshire Points held in Northallerton.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Moses Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Youth 20
2 Robert Scott East Bradford CC Finished Youth 16
3 Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth 12
4 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Youth 9
5 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 7
6 Ben Turner Dinnington Racing Club Finished Youth 5
7 Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 4
8 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 3
9 Benjamin Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 2
10 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth 1
11 Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
12 Nathan Allatt Holme Valley Whls Finished Youth 0
13 Lucy Horrocks Hope Factory Racing Finished Youth 6
14 Liam Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
15 George Fox East Bradford CC Finished Youth 0
16 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
17 Alex Foley Leeds Mercury Cycling Club Finished Youth 0
18 Nathan Smith Clifton CC Finished Youth 0
19 Jack Sumner Eastlands Velo Finished Youth 0
20 Joseph Parker East Bradford CC Finished Youth 0
21 Mason Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Youth 0
22 Sophie Thackray Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Youth 4
23 Luke Benn Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
24 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 0
25 Eddie Townend Finished 0
26 Anna Docherty Clifton CC Finished Youth 3
27 Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth 0
28 Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth 0
29 Tom Townend Finished 0
30 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
31 Isaac Waton Finished Under 12 0
32 Lewis Gardiner Huddersfield Star Whlrs Finished Youth 0
33 Arran Brayshaw East Bradford CC Finished Youth 0
34 Elizabeth Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 1
35 Juliette Branford Finished 0
36 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth 0
37 Grace Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
38 Amy Hinchliffe Finished 0
39 Annie Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
40 Morgan Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Vets/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Taylor Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 20
2 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 16
3 Noel Clough Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 12
4 Andrew Peace Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 9
5 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 7
6 Seth Smith Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 5
7 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 4
8 Richard Binks Clay Cross Road Team Finished Vet 40-49 3
9 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 2
10 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 1
11 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
12 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 0
13 David Kinloch Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
14 Rob Powell Richardsons Cycle Club Finished N/A 0
15 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 0
16 Jonathan Watson Charge Bikes Finished Vet 40-49 0
17 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis Finished N/A 0
18 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
19 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
20 David Jennaway Finished Vet 40-49 0
21 Mark Jacobi Peak Road Club Finished N/A 0
22 Paul Mace High Wycombe Cycling Club Finished Vet 40-49 0
23 Michael Burdon Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
24 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 0
25 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
26 Stefan Macina Ilkley Cycles Finished N/A 0
27 Nicholas Dorsey Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
28 John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 0
29 John Wood Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
30 Paul Lehan Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 0
31 Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Vet 40-49 0
32 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 20
33 Charles Warren Finished Vet 50+ 16
34 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 50+ 12
35 Alistair Dow Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Vet 50+ 9
36 Steve Shepherd Finished N/A 0
37 Kevin Holmes Finished N/A 0
38 Justin Morgan Finished N/A 0
39 Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 3
40 Nick Elder PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
41 Timothy Bull Ilkley Cycling Club Finished N/A 0
42 Simon Pickard Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
43 Andrew Tones Finished N/A 0
44 Simon Wilson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 0
45 Timothy Beachill Huddersfield RC Finished N/A 0
46 Glyn Baines Lune RCC Finished N/A 0
47 Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50+ 1
48 David Green Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
49 Philip Ingham Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
50 Paul Nutton Finished Vet 40-49 0
51 Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
52 Nikola Butler VC St Raphael Finished Senior 20
53 Richard Pennock Harrogate Nova CC Finished N/A 0
54 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
55 Nick Waggett Finished N/A 0
56 Phillip Wood Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
57 Stephen Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished N/A 0
58 Paul Roberts Finished 0
59 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
60 Kevin Hickie Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
61 Jonathan Breen Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
62 Keven Allen Rossington Wheelers Finished 0
63 Marie Jackson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Veteran 16
64 Philip Jones Scottish MTB Leaders Associati... Finished N/A 0
65 Stuart Minnikin Finished N/A 0
66 Nigel Hollyman Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
67 Paul Reed Finished N/A 0
68 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
69 Gary Jackson Huddersfield Star Whlrs Finished 0
70 Andrew Wood Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
71 Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ 0
72 Jonathan Robinson Finished N/A 0
73 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 12
74 Ralph Bentley Otley CC Finished Vet 50+ 0
75 Hannah Saville North Midlands Youth Squad Finished Junior 9
76 Stephen Robinson 3RT Finished Vet 40-49 0
77 Martyn Bradford Finished N/A 0
78 Richard Fisk Finished 0
79 Howard Nicholson Finished N/A 0
80 Andrew Akers Huddersfield Star Whlrs Finished 0
81 Charlotte Warren Finished 0
82 John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
83 David Clarke Harworth & District CC Finished N/A 0
84 Peter Bradford Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 0
85 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 5
86 Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
87 Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 4
88 Hilary Bloor Crosstrax Finished Veteran 3
89 Glenn Lambert Finished 0
90 Andrea Rogers Clayton Velo Finished N/A 0
91 Martin Jones Finished 0
92 Sarah Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
93 Christopher Beetham West Yorkshire Police CC Finished N/A 0
94 Steve Webster Finished 0
95 Garry Marsh Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 0
96 Clare Daniel Finished 0
97 Richard Fenn Calder Clarion CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Harding Orange Monkey Pro Team Finished Junior 6
2 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Junior 4
3 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 3
4 Bobbin Gardner Hope Factory Racing Finished Junior 2
5 Tim Small Aire Valley Racing Team Finished Junior 0
6 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
7 Josh Bennett Seacroft Wheelers Finished Junior 0
8 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0
9 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior/Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 20
2 Billy Harding Orange Monkey Pro Team Finished Junior 16
3 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Senior 12
4 Dieter Droger Pioneer Scott Syncros Finished Senior 9
5 Daniel Storey RST Racing Team Finished Senior 7
6 Robert Thackray Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Senior 5
7 Simon Maudsley PH-MAS Cycling Finished Senior 4
8 Edwyn Oliver-Evans Boneshakers Race Team Finished Senior 3
9 David Morris Harrogate Nova CC Finished Senior 2
10 Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Senior 1
11 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Senior 0
12 Rob Nelson Finished 0
13 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Junior 0
14 Benjamin Pygott Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Senior 0
15 Tom Hooper All Terrain Cycles Finished Senior 0
16 David Beachill Finished Senior 0
17 Andrew Johnson Yorkshire Velo Finished Senior 0
18 Thomas Atkinson Dennis Distribution Finished Senior 0
19 Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 0
20 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 0
21 Bobbin Gardner Hope Factory Racing Finished Junior 0
22 Duncan Warner Airedale Olympic CC Finished Senior 0
23 Ryan Manders York Cycleworks Finished Senior 0
24 Ady Rudd PH-MAS Cycling Finished Senior 0
25 Sam Streeton York Cycleworks Finished 0
26 Clive Upton Hambleton RC Finished Senior 0
27 Tim Small Aire Valley Racing Team Finished Junior 0
28 Robert Senior Harrogate Nova CC Finished N/A 0
29 Neil Harris University of York CC Finished Senior 0
30 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
31 Jonny Croston Calder Clarion CC Finished Senior 0
32 Josh Bennett Seacroft Wheelers Finished Junior 0
33 Scott Ward Finished Senior 0
34 James Raw Finished 0
35 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0
36 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0
37 Trevor Schofield Moonglu RT Finished N/A 0