Event URN:
265831
Start date:
Sat, 14th Dec 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Glengorm Castle
Tobermory, Isle Of Mull, PA75 6QE
( View map )
Series:
Scottish Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Mull and Iona Junior Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.scottishcyclocross.co.uk
Event organiser:
Mr Davie Graham
Stables
Western Road
Strongarbh
Isle of Mull
Argyllshire
PA75 6RA
davie@cyclocrosser.co.uk
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 10:05 Under 12s Go-Cross Cyclo-Cross Category C Under 12
14 Dec 13 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth
14 Dec 13 11:30 Juniors Category B CX Band 4 Junior
14 Dec 13 11:30 Veteran 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

View All

Event Location:

Tobermory,
Isle Of Mull,
PA75 6QE

Race: Under 12s

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 13 days 3 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 10:05 Go-Cross Cyclo-Cross Category C Under 12 ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 13 days 3 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 10:30 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Juniors

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 11:30 Category B CX Band 4 Junior ---

Race: Veteran 50+

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 13 days 3 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 11:30 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 11:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Vet 40-49

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 13 days 3 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 12:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Senior

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 13 days 3 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 13 13:30 Category B CX Band 4 Senior 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 15/12/2013 - British Cycling

Series finale goes to Dan Whitehead.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Youth 20
2 Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team Finished Youth 16
3 Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 12
4 Calum Grant Peebles CC Finished Youth 9
5 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 7
6 Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished Youth 5
7 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished Youth 6
8 Cameron Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth 4
9 Charlie Johnston Finished Youth 0
10 Jenny Holl Stirling Bike Club Finished Youth 4
11 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished Youth 2
12 Emily Field Stirling Bike Club Finished Youth 3
13 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 1
14 Callum Reid Stirling Bike Club Finished Under 12 0
15 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished Youth 2
16 Katie Allen Team Thomsons Cycles Finished Youth 1
17 Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished Youth 0
18 Sandy Holl Stirling Bike Club Finished Youth 0
19 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 0
20 Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished Youth 0
21 Ross Field Stirling Bike Club Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Johnston Team Thomsons Cycles Finished Junior 6
2 Jamie Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 4
3 Conor Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Junior 3
4 Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished Junior 2
5 Stephen Walker Edinburgh RC Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Veteran 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Roe Finished Vet 50+ 20
2 Howard Perkins Finished Vet 50+ 16
3 Steve Brown Finished 0
4 Robert Bloor Edinburgh RC Finished Vet 50+ 9
5 Russell Owen Horwich CC Finished N/A 0
6 Duncan Warwick Deeside Thistle CC Finished Vet 50+ 5
7 Jim Keenan Isle Of Mull Cycling Club Finished N/A 0
8 William McCord Dundee Thistle RC Finished Vet 50+ 3
9 Gregor Yeoman East Kilbride Road Club Finished N/A 2
Robert Earp Walkers Cycling Club Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Grant Peebles CC Finished Junior 20
2 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished Senior 16
3 Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Senior 12
4 Clare Whitehead Finished N/A 0
5 Elizabeth Adams Glasgow Green Cycle Club Finished Senior 7
6 Marie Meldrum West Highland Wheelers Finished Senior 0
7 Lettie Chambers Stirling Bike Club Finished Senior 4
8 Emma Holgate West Highland Wheelers Finished Senior 0
9 Sian Tovey www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished Senior 2
10 Erika Allen Team Thomsons Cycles Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Jackson Glasgow United CC Finished Vet 40-49 20
2 John Woodrow Sandy Wallace Cycles Finished Vet 40-49 16
3 Simon Muir Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 12
4 Michael Nally Dunfermline CC Finished Vet 40-49 9
5 Ronald Barker Rockhard MBC Finished Vet 40-49 7
6 Crawford Carrick-Anderson Finished 0
7 James Melville Glasgow United CC Finished Vet 40-49 4
8 Gordon Durnan Finished Vet 40-49 3
9 Steve Boyd Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 2
10 Gordon Dickson Rockhard MBC Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Whitehead Finished 0
2 Ewan Thorburn Nevis Cycles Racing Team Finished Senior 16
3 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished Senior 12
4 Ross Mallen Royal Air Force CC Finished N/A 9
5 Richard McDonald Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished Senior 7
6 Edward Addis Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished Senior 5
7 Graeme Warren Finished Senior 4
8 Ian Dunlop Velo Club Moulin Finished Senior 3
9 Ben Thompson Nevis Cycles Racing Team Finished N/A 0
10 Simon Fairfull Velo Club Moulin Finished Senior 1
11 Mark Shilton Finished N/A 0
12 Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Senior 0
13 John McDargie Finished 0
14 Euan Mulhern Finished 0
15 John Reid Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 0
16 Thomas Downie Glasgow MTB Club (GMBC) Finished N/A 0
17 Euan Lindsay www.Hardie-Bikes.com Finished N/A 0
18 Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished Senior 0
19 Ian Hockey East Kilbride Road Club Finished N/A 0
20 David Armitt Finished N/A 0
Chris Di Placito www.Hardie-Bikes.com Did not finish N/A 0