Event URN:
263926
Start date:
Sat, 21st Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Knights Templar Sports Centre
Weston Way, Baldock, Hertfordshire, SG7 6EY
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
CC Ashwell
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Mark Wyer
17 Orchard Road
Melbourn
Royston
Hertfordshire
SG8 6HL
07534281271
markwyer@ntlworld.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£2 or £3 reduction in entry fees for league members. See web site for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 10:45 Under 10s Go-Cross None N/A
21 Sep 13 11:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
21 Sep 13 12:45 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
21 Sep 13 13:45 Juniors Category B CX Band 4 Junior 01 hr

View All

Event Location:

Weston Way,
Baldock,
Hertfordshire,
SG7 6EY

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 10:45 Go-Cross None N/A ---

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 11:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 12:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 13:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Vet 45, Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 11:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Seniors/Jun/Elite Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Sep 13 11:45 Category B CX Band 4 Junior, N/A, Senior,... 40 mins

Provisional Report and Results

Posted 22/09/2013 - British Cycling

Junior Sean Dunlea takes first senior win at Eastern League Round 3 in Baldock.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caelan Miller East London Velo Finished Under 12 0
2 Sam Daniels Finished 0
3 Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
4 Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
6 Joseph Hadslet Finished 0
7 Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
8 Jake Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
9 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
10 Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
11 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
12 Hector Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
13 Bobby Babbs Chelmer CC Finished Under 12 0
14 Lucy Friedlander Finished 0
15 Victoria Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
16 Billy Mingo Finished 0
17 Grace Whitwell West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
18 Sophie Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
19 Peggy Knox Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 0
2 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
3 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
4 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Alex Dale Finished Under 12 0
6 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
7 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
8 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
9 Rowan Baker Gt Yarmouth CC Finished Under 12 0
10 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
11 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
12 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
13 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
14 Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
15 Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
16 Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
17 Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
18 Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
19 Freddie Cooke Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
20 Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
21 Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
22 Colin Mantle Mildenhall CC Finished Under 12 0
23 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
24 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
25 Matthew Whitwell West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
26 Alexander King Chelmer CC Finished Under 12 0
27 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
28 Louis DCruze Welwyn Wheelers CC Finished 0
29 Hugo Clague Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
30 Alfie Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
31 Lianna Denny Finished 0
32 Jack Godber Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 20
2 Finn Barnes Cambridge Triathlon Club Finished Youth 16
3 Mitchell Powell Team Terminator Finished Youth 12
4 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished Youth 9
5 Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished Youth 7
6 Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 5
7 James Jackson Colchester Rovers CC Finished Youth 4
8 Ben Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 3
9 Adam Looker Colchester Rovers CC Finished Youth 2
10 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 1
11 Thomas Timberlake Finished Youth 0
12 Antonio Capasso Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
13 Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
14 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
15 Matthew Baker Gt Yarmouth CC Finished Youth 0
16 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
17 Mostyn Croslatt Finished 0
18 Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished Youth 20
19 Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 16
20 Tom Martin Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
21 Kieran Jarvis Norfolk Cycling Academy Finished Youth 0
22 Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished Youth 12
23 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
24 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
25 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 0
26 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
27 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth 0
28 Matthew Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
29 Fred Gill Chelmer CC Finished Youth 0
30 Daniel King Chelmer CC Finished Youth 0
31 Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
32 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
33 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 9
34 Tim Davies Finished 0
35 Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
36 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Youth 0
37 Holly Hoy Matlock CC Finished Under 12 0
38 Sorcha Barnes Cambridge Triathlon Club Finished Youth 7
39 Nathan Blackmure Finished 0
40 Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 0
41 Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 5
42 Sophie Saberton St Ives CC Finished Youth 4
43 Josh Murad Mildenhall CC Finished Youth 0
44 Emily Sinclair Welwyn Wheelers CC Finished Youth 3
45 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 2
46 Cecilia Hime St Ives CC Finished Youth 1
47 Lottie Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
48 Jack Parrish Kesgrave Panthers CSC Finished Youth 0
49 Chester Tribley Chelmer CC Finished Youth 0
50 Holly Proctor Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
51 Sam Davies Finished 0
52 Harriet Godber Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
53 Ben Dale Finished Youth 0
54 Silas Warren Colchester Rovers CC Finished Youth 0
55 Andrew Lawrence Finished Youth 0
Gareth Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Youth 0
Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish Youth 0
William Raymond Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth 0
Dougal Toms Iceni Velo Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 20
2 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 16
3 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 12
4 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 9
5 James Tapley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 7
6 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 5
7 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 4
8 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 3
9 Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished Junior 2
10 Bryn Davies Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 20
2 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 16
3 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 12
4 Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 9
5 Martin Carter Finished Vet 40-49 7
6 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 5
7 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
8 Stephen Mahon East London Velo Finished Vet 40-49 3
9 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 2
10 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Davies Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 20
2 Richard Muchmore Crest Cycling Club Finished 0
3 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 16
4 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 12
5 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 0
6 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 9
7 Andrew O'Regan Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 7
8 Michael Bowen Finished N/A 0
9 James Stephens London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
10 Steve Woods Finished 0
11 Tony Wilkins Wolsey RC Finished N/A 5
12 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 0
13 Craig Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
14 John McDowall North Road CC Finished N/A 0
15 Stephen Boltz Finished 0
16 David West Amisvelo Racing Team Finished 0
17 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished 0
18 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
19 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
20 Philip Cooper Finished Vet 50+ 4
21 Kevin Looker Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
22 Philip Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
23 Ian Chatten Iceni Velo Finished Vet 40-49 0
24 Graham Hart Essex Roads CC Finished N/A 0
25 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 3
26 Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
27 Bob Flack Ford Cycling Club Finished N/A 0
28 Chris Clague London Phoenix CC Finished N/A 0
29 Steve James North Road CC Finished N/A 0
30 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
31 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
32 Vincent Friedlander Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
33 Chris Murphy Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
34 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
35 Kevin Godber Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
36 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
37 Paul Sparks Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
38 Ian Mortlock West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
39 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 0
40 Kevin Rolt Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
41 Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
42 Philip Keen Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
43 David Carr Cycling Club Hackney Finished 0
44 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
45 Clive Sparkes Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
46 Simon Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
47 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
48 Darren Baker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
49 Barry Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
50 Alan Triggs Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
51 Peter Daniels Finished N/A 0
52 Stephen Simmonds Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
53 Jason Warre Lee Valley Velo Finished N/A 0
54 Simon Best North Road CC Finished Vet 40-49 0
55 Phil Davies Finished 0
56 Gary Boyd Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 0
57 Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
58 Neil Hardy Finished N/A 0
59 Graham Brookman Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
60 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
61 Malcolm Marchant Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
62 Ian Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished N/A 0
63 David Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
64 Philip Williams Finished 0
65 Martin Gill Finished 0
66 Kevin Jennings Cambridge CC Finished Vet 50+ 0
67 Richard Lawrence Finished 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Jun/Elite Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 20
2 Dan Stevens Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 16
3 Ross Tricker XRT - Elmy Cycles Finished Senior 12
4 Jules Birks VC Londres Finished Senior 9
5 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 7
6 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 5
7 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 4
8 Benjamin Lewis Hackney GT Finished Senior 3
9 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 2
10 Wayne Crombie East London Velo Finished Vet 40-49 1
11 Martin Carter Finished Vet 40-49 0
12 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
13 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
14 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 0
15 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
16 George Kangelos Hackney GT Finished N/A 0
17 David Bamford East London Velo Finished Senior 0
18 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
19 Andrew Snowball VC Londres Finished Senior 0
20 Stephen Mahon East London Velo Finished Vet 40-49 0
21 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
22 Federico Bernasconi Finished Senior 0
23 Christopher Ball London Phoenix CC Finished N/A 0
24 Robert Milton Hackney GT Finished Senior 0
25 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
26 James Tapley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
27 Edwin Burden Hackney GT Finished Senior 0
28 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior 0
29 Chris Herring East London Velo Finished Senior 0
30 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 0
31 Josh Maynard Finished 0
32 John McAndrew Ely & District CC Finished N/A 0
33 Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
34 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
35 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
36 John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
37 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 0
38 David Warwick Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0
39 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
40 Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
41 Mike Mooney Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 0
42 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
43 Patrick Stokes Finished Vet 40-49 0
44 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 0
45 John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished Senior 0
46 Kevin Ball Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
47 Ben Whitehead Hackney GT Finished Senior 0
48 Neil Stevens Finished 0
49 Bryn Davies Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
50 Stephen Clark Finished 0
51 Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Senior 0
52 Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 0
53 Joseph Warren Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
54 Keith Stockwell Finished Vet 40-49 0
55 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
56 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
57 Christopher Ridley Maldon & District CC Finished N/A 0
58 Jamie Bishop East London Velo Finished Vet 40-49 0
59 James Davis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
60 Darren Myers Bishops Stortford CC Finished Vet 40-49 0
61 Martin Graves Newmarket Cycling&Triathlo... Finished Vet 50+ 0
62 Richard Stiff West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
63 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
64 William McFarland East London Velo Finished Senior 0
65 James Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
66 Richard Carrington Mildenhall CC Finished Senior 0
67 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
68 Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
69 John Brooks Finished 0
70 Matthew Crees North Road CC Finished Senior 0
71 Craig Hamilton Finished N/A 0
72 Matthew Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
73 Charles Dale Newdales Cycles RT Finished N/A 0
74 Phil Trevillion Finished N/A 0
75 Harry Chavner Lee Valley Velo Finished Junior 0
Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Junior 0
Philip Peacock St Ives CC Did not finish Vet 40-49 0
0 Daniel Pedder Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
Greg Simcock Corley Cycles - Drops RT Did not finish Vet 40-49 0
Simon Young Hitchin Nomads CC Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jayne Williams Stowmarket & District CC Finished Veteran 20
2 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Senior 16
3 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 12
4 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished Junior 9
5 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 7
6 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 5
7 Rebecca Hammond Maldon & District CC Finished Senior 4
8 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 3
9 Suzanne King Chelmer CC Finished N/A 0
10 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
11 Amanda Burchett Mildenhall CC Finished 0
12 Siobhan Butler WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
13 Rachel Clarke Amisvelo Racing Team Finished Veteran 0