Event URN:
263924
Start date:
Sat, 7th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Basildon Sporting Village
Gloucester Park North, Cranes Farm Road, Basildon, Essex, SS14 3GR
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Essex Roads CC ( website )
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Graham Hart
42 Porchester Road
Billericay
Essex
CM12 0UQ
01277 630075
coach@essexroads.com
Cheques payable to:
Essex Roads CC
Info for Riders:
£2 or £3 reduction in entry fees for league members. See web site for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:45 Under 10s Go-Cross None Under 12
7 Sep 13 11:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
7 Sep 13 11:45 Vet 45, Vet 50+ Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49, Vet ... 40 mins
7 Sep 13 11:45 Women Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior,... 40 mins

View All

Event Location:

Gloucester Park North,
Cranes Farm Road,
Basildon,
Essex,
SS14 3GR

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 11:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Vet 45, Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 12:45 Category B Cyclo-Cross Category B Youth 30 mins

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 13:45 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Seniors/Jun/Elite Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 13:45 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Eastern League season opener ends with victory for Dean Shannon.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caelan Miller East London Vélo Finished Under 12 0
2 Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
3 Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
4 Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
6 Oliver Reynolds Kesgrave Panthers CSC Finished Under 12 0
7 Jake Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
8 Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
9 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
10 Jeremy Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
11 Oliver Wright Kesgrave Panthers CSC Finished Under 12 0
12 Harley Gregory Finished Under 12 0
13 Victoria Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
14 Evie Stepney Finished 0
15 Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
16 Kieron Higham Welwyn Wheelers CC Finished 0
17 Lucy Friedlander Finished 0
18 Isabella Djuve-Wood Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
19 Bobby Babbs Chelmer CC Finished Under 12 0
20 Nathaniel Marsh Finished Under 12 0
21 Shaun Dockerill Finished Under 12 0
22 Jason Dockerill Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
2 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 0
3 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
4 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
5 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
6 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
7 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
8 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
9 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
10 Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
11 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
12 Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
13 Lewis Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished Under 12 0
14 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
15 Angus Toms Iceni Velo Finished Under 12 0
16 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
17 Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
18 Archie Faulkes Finished 0
19 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
20 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
21 Alexander King Chelmer CC Finished Under 12 0
22 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
23 George Gill Chelmer CC Finished Under 12 0
24 Alfie Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
25 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 20
2 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 0
3 Michael Bowen Finished Veteran 0
4 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 16
5 Andrew O'Regan Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 12
6 Andrew Hill Finished Vet 50+ 9
7 Philip Buick Iceni Velo Finished Vet 50+ 7
8 Richard Muchmore Crest Cycling Club Finished N/A 0
9 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished N/A 0
10 Terry Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
11 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 4
12 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 0
13 Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
14 Geoff Bores Ford Cycling Club Finished N/A 0
15 Steve Woods Cambridge CC Finished N/A 0
16 John McDowall North Road CC Finished N/A 0
17 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
18 Philip Cooper Finished Vet 50+ 0
19 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
20 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 0
21 Mark Simmonds Finished N/A 0
22 Craig Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
23 Clive Quantrill Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
24 Paul Speller Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ 0
25 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
26 Bob Flack Ford Cycling Club Finished N/A 0
27 Jonathan Periam Finished N/A 0
28 Mark Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
29 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
30 Trevor Ormes Velo Schils - Interbike RT Finished Vet 40-49 0
31 Liam Tripp Essex Roads CC Finished N/A 0
32 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 0
33 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
34 Vincent Friedlander Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
35 Peter Newell Colchester Rovers CC Finished N/A 0
36 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
37 Paul Sparks Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
38 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
39 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
40 David Triggs Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
41 Duncan Chenery Finished N/A 0
42 Clive Sparkes Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
43 Tony Low Ford Cycling Club Finished N/A 0
44 Gary Wood Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
45 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
46 Ian Mortlock West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
47 Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
48 Stephen MacVicar Essex Roads CC Finished N/A 0
49 Barry Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
50 David Hales VC Revolution Finished N/A 0
51 Jason Warre Lee Valley Velo Finished N/A 0
52 Stephen Simmonds Hadleigh Cycling Club Finished N/A 0
53 Terence Whalley Ford Cycling Club Finished N/A 0
54 Paul Barry West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
55 Stephen Nichols Finished N/A 0
56 Graham Brookman Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
57 Lawrence Brenchley Finished N/A 0
58 Philip Davies Finished N/A 0
59 Malcolm Marchant Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
60 David Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
61 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 0
62 Philip Williams Finished N/A 0
63 Gary Boyd Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 0
64 Richard Nobbs Finished N/A 0
65 Martin Gill Chelmer CC Finished N/A 0
66 Robert Whiting Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
67 David O'Carroll Essex Roads CC Finished N/A 0
68 Richard Lawrence Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior 20
2 Jayne Williams Finished Veteran 16
3 Imogen Buick Newdales Cycles RT Finished Senior 12
4 Susan Wood Maldon & District CC Finished Veteran 9
5 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 7
6 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished Junior 5
7 Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 0
8 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 3
9 Kathleen Short Finished Senior 2
10 Gemma Irvine Finished 0
11 Elaine Tribley Chelmer CC Finished 0
12 Suzanne King Chelmer CC Finished N/A 0
13 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished Youth 20
2 James Jackson Colchester Rovers CC Finished Youth 16
3 Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 12
4 Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 9
5 Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished Youth 7
6 Antonio Capasso Ipswich Bicycle Club Finished Youth 5
7 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 4
8 Pierce Bacon Ipswich CSC Finished Youth 3
9 Matthew Baker Gt Yarmouth CC Finished Youth 2
10 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth 1
11 Jordan Denyer Chelmer CC Finished Youth 0
12 Tom Martin Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
13 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
14 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
15 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
16 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
17 Cameron Hurst Colchester Rovers CC Finished Youth 0
18 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
19 Matthew Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
20 Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 3
21 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
22 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 2
23 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth 0
24 Fred Gill Chelmer CC Finished Youth 0
25 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 0
26 Tim Davies Finished 0
27 Max Bidewell West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
28 Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 0
29 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Youth 0
30 Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 0
31 Chester Tribley Chelmer CC Finished Youth 0
32 Tyler Brinkhoff Kesgrave Panthers CSC Finished Youth 0
33 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 1
34 Samuel Rowling Chelmer CC Finished Youth 0
35 Jack Parrish Kesgrave Panthers CSC Finished Youth 0
36 Iain Dockerill Essex Roads CC Finished Youth 0
37 Silas Warren Colchester Rovers CC Finished Youth 0
38 Andrew Lawrence Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 20
2 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 16
3 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 12
4 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
5 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 7
6 Ian Watson CC London Finished Vet 40-49 5
7 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 4
8 Len Delicaet London Phoenix CC Finished Vet 40-49 3
9 Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 2
10 John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 1
11 Stuart Clark Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
12 Christopher Bulley Lee Valley Velo Finished Vet 40-49 0
13 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
14 Jamie Bishop East London Vélo Finished Vet 40-49 0
15 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
16 Philip Peacock St Ives CC Finished Vet 40-49 0
17 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
18 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
19 Graham Freer Hackney GT Finished Vet 40-49 0
20 Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
21 Alex Stepney Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished N/A 0
22 Bryan Holland North Road CC Finished N/A 0
23 Joseph Warren Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
24 David Fraser Finished 0
25 Keith Stockwell Finished Vet 40-49 0
26 Richard Lofthouse Eagle RC Finished Vet 40-49 0
27 James Davis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
28 Karl Chapman Finished Vet 40-49 0
29 Richard Stiff West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
30 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
31 Darren Myers Bishops Stortford CC Finished Vet 40-49 0
32 James Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
33 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
34 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 0
35 Martin Archer Finished 0
36 Craig Hamilton Finished N/A 0
37 Matthew Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
38 Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
39 Andrew Sinclair Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 20
2 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 16
3 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 12
4 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 9
5 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 7
6 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 5
7 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 4
8 Henry Periam Finished N/A 3
9 Lewis Harcastle City Of Norwich Triathlon &... Finished Junior 2
10 Harry Chavner Lee Valley Velo Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Seniors/Jun/Elite Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished Senior 01:00:25:000 20
2 Andrew Nichols Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 00:00:03:000 16
3 Dan Stevens Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 00:00:12:000 12
4 Philip Cooper Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 00:00:16:000 9
5 Matthew Webber Hackney GT Finished Senior 00:00:47:000 7
6 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 00:01:07:000 5
7 Jules Birks VC Londres Finished Senior 00:01:23:000 4
8 Benjamin Lewis Finsbury Park CC Finished Senior 00:01:41:000 3
9 Daniel Bell Ellmore Factory Racing Finished Senior 00:01:45:000 2
10 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:02:09:000 1
11 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 0
12 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 0
13 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
14 Neil Ellison WDMBC/Beyond/Specialized Finished Senior 0
15 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
16 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
17 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
18 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 0
19 Andrew Snowball VC Londres Finished Senior 0
20 Robert Milton Hackney GT Finished Senior 0
21 Ian Watson CC London Finished Vet 40-49 0
22 Sean Downey WDMBC/Beyond/Specialized Finished Senior 0
23 Robert Chenery Finished N/A 0
24 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
25 Len Delicaet London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
26 Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
27 Federico Bottarelli Finished 0
28 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
29 John Polak Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
30 Stuart Clark Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
31 Christopher Bulley Lee Valley Velo Finished Vet 40-49 0
32 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
33 Jamie Bishop East London Vélo Finished Vet 40-49 0
34 Edwin Burden Hackney GT Finished Senior 0
35 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
36 Philip Peacock St Ives CC Finished Vet 40-49 0
37 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
38 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
39 Kevin Ball Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
40 Richard McLellan North Road CC Finished N/A 0
41 Graham Freer Hackney GT Finished Vet 40-49 0
42 Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior 0
43 James Hockridge Finished Senior 0
44 Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0
45 Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
46 Alex Stepney Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished N/A 0
47 Bryan Holland North Road CC Finished N/A 0
48 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
49 Joseph Warren Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
50 Ben Lovegrove Finished 0
51 David Fraser Finished 0
52 Jonathan Pool Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 0
53 Keith Stockwell Finished Vet 40-49 0
54 Richard Lofthouse Eagle RC Finished Vet 40-49 0
55 James Davis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
56 Karl Chapman Finished Vet 40-49 0
57 Andrew Newman London Phoenix CC Finished Senior 0
58 Richard Stiff West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
59 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
60 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
61 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 0
62 Darren Myers Bishops Stortford CC Finished Vet 40-49 0
63 Henry Periam Finished N/A 0
64 William Tripp Finished Junior 0
65 James Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
66 Anthony Marsh Finished N/A 0
67 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
68 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 0
69 Martin Archer Finished 0
70 Andrew Hopper Colchester Rovers CC Finished Senior 0
71 Lewis Harcastle City Of Norwich Triathlon &... Finished Junior 0
72 Craig Hamilton Finished N/A 0
73 Matthew Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
74 Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
75 Andrew Sinclair Finished 0
76 Harry Chavner Lee Valley Velo Finished Junior 0