Whitewebbs CC Spring Circuit Races

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 03 Apr 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

634/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 3rd Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lily Wright Unknown 0

1. Lily Wright -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  James Jackson Colchester Rovers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Eliott Jarvis Colchester Rovers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Patrick Rourke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Gibb Unknown E 3

1. Harry Gibb -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Kidd Newbury RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jobe Davies East London Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Tulett Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Dylan Terry Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Hannan Iceni Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jonathan Straus Chelmer CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Felix Barker Pro Vision Cycle Clothing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Joshua Parkin VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Ben Green Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  William Aldridge East London Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ben Lamb Gateway Cycling Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  James Green Queensbury Queens of the Mount... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  George Schwiening Cambridge Triathlon Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Roger Maidment East London Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Hopkins East London Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Benjamin Brown Whitewebbs CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Colin Ward Essex Roads CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Margus Mikson Unknown 0

9. Margus Mikson -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Nick Sparks Unknown 3rd 1

10. Nick Sparks -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Trevor Whittock Lea Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason White MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Thomas Durno Cambridge University CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Andrew Sanders Inverse/ Cycling Components RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Robert Jackson Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jack Kirk Unknown Elite 8

8. Jack Kirk -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Owen Lake Cambridge CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Phill Cloke San Fairy Ann CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Christopher Baldwin Eagle RC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
14.  James Hawkins Unknown 2nd 2

14. James Hawkins -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth --- 20mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
20mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth --- 30mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
30mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:45 Regional B Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 03/04/10 – 12:45

3/4

Regional B, Band 5
50km / 31 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 14:30 National B Band 3 --- 60km / 37 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 03/04/10 – 14:30
National B, Band 3
60km / 37 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

634/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 3rd Apr 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lily Wright Unknown 0

1. Lily Wright -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  James Jackson Colchester Rovers CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Eliott Jarvis Colchester Rovers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jacob Tresham Team Milton Keynes Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Patrick Rourke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Murphy Team Milton Keynes Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Gibb Unknown E 3

1. Harry Gibb -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elinor Baldwin Eagle RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  James Kidd Newbury RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jobe Davies East London Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jez McCann Team Darenth Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Tulett Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Dylan Terry Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Hannan Iceni Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jonathan Straus Chelmer CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Felix Barker Pro Vision Cycle Clothing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Joshua Parkin VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Ben Green Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  William Aldridge East London Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ben Lamb Gateway Cycling Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  James Green Queensbury Queens of the Mount... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  George Schwiening Cambridge Triathlon Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Roger Maidment East London Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Pearl Southend Wheelers Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Alex Peters Cycling Club Hackney Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Hopkins East London Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Benjamin Brown Whitewebbs CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Colin Ward Essex Roads CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Margus Mikson Unknown 0

9. Margus Mikson -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Nick Sparks Unknown 3rd 1

10. Nick Sparks -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Trevor Whittock Lea Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason White MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Thomas Durno Cambridge University CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Andrew Sanders Inverse/ Cycling Components RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Robert Jackson Spokes Bikeshop MTB Club Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jack Kirk Unknown Elite 8

8. Jack Kirk -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Richard da Silva Stevenage CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Owen Lake Cambridge CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Phill Cloke San Fairy Ann CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Christopher Baldwin Eagle RC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
14.  James Hawkins Unknown 2nd 2

14. James Hawkins -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth --- 20mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
20mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:00 Youth Only Youth --- 30mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 03/04/10 – 12:00
Youth Only, Youth
30mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 12:45 Regional B Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 03/04/10 – 12:45

3/4

Regional B, Band 5
50km / 31 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/04/10 14:30 National B Band 3 --- 60km / 37 miles
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 03/04/10 – 14:30
National B, Band 3
60km / 37 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk