Event URN:
252753
Start date:
Wed, 5th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Perranporth Airfield
Trevellan, Goonlaze, St Agnes, Cornwall, TR5 0XL
The airfield is best reached by driving the Perranporth to At Agnes road the B3285 its then a right turn following the brown signs. On reaching the airfield turn left where parking will be marked out. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Penzance Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Roderick James
Inish Rath
Alverton Road
Penzance
Cornwall
TR18 4TQ
01736360477
rodjames51@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
The Cornish Series is a new cycling circuit race league being hosted by Penzance Wheelers, One and All Cycling and Newquay velo cycling clubs

The races will be held at two locations: RAF Portreath, off the main A30 just outside Redruth – a popular circuit, well-known to regular Cornish racers; and Perranporth Aerodrome which is just on the coast next to the town of Perranporth.

This exciting series is in its third year. This year we are offering prizes for all races throughout the series. BC ranking points will also be available to all qualifying riders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 U16 Boys Youth Only Youth A 25km / 16m
5 Jun 13 14:00 U16 Girls Youth Only Youth A
5 Jun 13 14:00 U14 Boys Youth Only Youth B
5 Jun 13 14:00 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Trevellan,
Goonlaze,
St Agnes,
Cornwall,
TR5 0XL

Race: U16 Boys

Online entry closed 2 years 2 months 1 day 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 2 years 2 months 1 day 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 14:00 Youth Only Youth E ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 27 days 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 18:00 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16m

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 27 days 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 18:00 Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 27 days 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40km / 25m

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 27 days 14 hours 57 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jun 13 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 40km / 25m

Provisional Report and Results

Posted 09/06/2013 - British Cycling

Watts makes it two.. [more]


Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Peters One and All Cycling Finished B 3
2 Josef Fitzgerald-Patrick Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Beckham One and All Cycling Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Peters One and All Cycling Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamelia Powell One and All Cycling Finished C 3
2 Millie Revell One and All Cycling Finished C 2
3 Emily Howarth One and All Cycling Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Medlyn One and All Cycling Finished D 3
2 Aaron Martyn One and All Cycling Finished D 2
3 Ruben Ward One and All Cycling Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abby Martyn One and All Cycling Finished E 3

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lyndsey Glazier Hope Factory Racing Finished 2nd 10
2 Sienna Chapman One and All Cycling Finished 3rd 8
3 Alison Hooper Mid Devon CC Finished 3rd 7
4 Penny Colloff One and All Cycling Finished N/A 6
5 Josephine Gilbert One and All Cycling Finished 0
6 Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 4
7 Ruth Davies Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Gower Penzance Wheelers Finished 3rd 10
2 Mark Reckless Plymouth Corinthian CC Finished 4th 8
3 Daniel Strong Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 3rd 7
4 Connor Cranfield Cycle Sport South Hams Finished 4th 6
5 Andrew Banfield Finished 0
6 Gareth Thyer Newquay Velo Finished 3rd 4
7 Graham Roberts Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 4th 3
8 Ross Wildman Plymouth Corinthian CC Finished 4th 2
9 William Hadfield Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished N/A 0
10 Paul Sole Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luc Hesdon One and All Cycling Finished 3rd 10
2 Craig Maude Rock Racing Team UK Finished 3rd 8
3 James Plumb Finished 3rd 7
4 Nick Boyd Finished 3rd 6
5 Philip Coad Finished 3rd 5
6 Hari Slade Penzance Wheelers Finished 3rd 4
7 Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished 3rd 3
8 Graham Sheldon Finished 3rd 2
9 Timothy Mitchell Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished N/A 1
10 Sol Warwick Penzance Wheelers Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Watts Royal Air Force CC Finished 2nd 10
2 Adrian Sluman Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 8
3 Garry James Penzance Wheelers Finished 2nd 7
4 Duncan Heywood One and All Cycling Finished 3rd 6
5 Tim McEvoy Newquay Velo Finished 2nd 5
6 Russell Parkin Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 4
7 Harry Loader Mid Devon CC Finished 3rd 3