Event URN:
252736
Start date:
Tue, 30th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
1 Ballaquinnea Cottages
Braaid Road
Glen Vine
Isle of Man
Isle of Man
IM4 2AS
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Novices Non-Ranking None A, B, C, D, E
30 Apr 13 18:30 Born 2008 & Later Non-Ranking None E
30 Apr 13 18:30 Born 2007 Non-Ranking None E
30 Apr 13 18:30 Born 2006 Non-Ranking None E

View All

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None A, B, C, D, E ---

Race: Born 2008 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2007

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2002 & Earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None A, B, C ---

Race: Under 10 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:45 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: Under 12 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None C, D, E ---

Race: Under 16 Racing bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 13 18:30 Non-Ranking None A, B ---

Posted 03/05/2013 - British Cycling

Conditions at the National Sports Centre last Tuesday night were near perfect for the 384 young cyclists who competed in round f.. [more]


Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlyn Hampson Finished 0
2 Tiana Kelly Finished 0
3 Chloe Hampson Finished 0
4 Emma Nippress Finished 0
5 Ryan Batty Finished N/A 0
6 William Lomas Finished 0
7 Molly Hinds Finished 0
8 Lili Stewart Finished 0
9 Harrison Skillan Finished 0
10 Leon Murphy Finished 0
11 Zarina Honeyman Finished 0
12 Casey Mcdonald Finished 0
13 Stanley Kinnish Finished 0
14 Robbie Valerga Finished 0
15 Joseph Barker Finished 0
16 Lily-ann Scott Finished 0
17 Conor Madsen-mygdal Finished 0
18 Aaron Kinvig Finished 0
19 Lexi Faragher Finished 0
20 Kelly Domingo Finished 0
21 Caleb Quayle Finished 0
22 Fin Mckeirnan Finished 0
23 Faye Mayers Finished 0
24 Megan Callin Finished 0
25 Matthew Higgins Finished 0
26 Lewis Cannon Finished 0
27 Anna Boardman Finished 0
28 Cormac Doherty Finished 0
29 Hugo Howland-smith Finished 0
30 Robert Harvey Finished 0
31 Graihagh Morgan Finished 0
32 Mian Watterson Finished 0
33 Kadie Watterson Finished 0
34 Jamie Gibson Finished 0
35 Oliver Shaw Finished 4th 0
36 Danny Garside Finished 0
37 Max Messenger Finished 0
38 Milly Jennings Finished 0
40 Lula Kinnish Finished 0
41 Niamh Smith Finished 0
42 Rubi Skillen Finished 0
43 Louis Cassidy-soriano Finished 0
44 Dylan Honeyman Finished 0
45 Zac Lund Finished 0
46 Alfie Tummon Finished 0
47 Emily Cowell Finished 0
48 Oliver Townell Finished 0
49 Alannah Farrell Finished 0
50 Isla Palmer Finished 0
51 Gabriel Corran Finished 0
52 Deena Barker Finished 0
53 Alesha Challenor Finished 0
54 Ronan Wilson Finished 0
55 Jasper Skillicorn Finished 0
56 Holly Cowell Finished 0
57 Florrie Thomas Finished 0
58 Daniel Matthews Finished 0
59 Maria Moore Finished 0
60 Charlie Valerga Finished 0
61 Josie Quirk Finished 0
62 Isabella Clarke Finished 0
63 Lacey Skillen Finished 0
64 Thomas Hutchinson Finished 0
65 Faye Wilson Finished 0
66 Herbie Hampton-france Finished 0
67 Caoimbe Hall Finished 0
68 Taylor Moore Finished 0
69 Ellie Price Finished 0
70 Ava Harrison Finished 0
71 Astrid Duncan Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2008 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Myles Le Geyt Finished 0
2 Tj Teare Finished 0
3 Fearne Bregazzi Finished 0
4 Lennon Moore Finished 0
5 George Kinnish Finished 0
6 Ollie Eyres Finished 0
7 Edward Field Finished 0
8 Summer Peters Finished 0
9 Alec Sorby Finished 0
10 Ethan Skillicorn Finished 0
11 Colby Newbold Finished 0
12 Freddie Griffin Finished 0
13 Dylan Larrosa Finished 0
14 Nicole Delooze Finished 0
15 Ryan Nelson Finished 0
16 Eddy Dillon Finished 0
17 Dolyn Bettridge Finished 0
18 Finneley Richards Finished 0
19 jack warren Finished 0
20 Holly Mcevoy Finished 0
21 Charlotte Geldart Finished 0
22 Millie Price Finished 0
23 Jacob Stephenson Finished 0
24 Lewis Quirk Finished 0
25 Jarno Davidson Finished 0
26 Keelan Redfearn Finished 0
27 Ella Hurt Finished 0
28 Pearce Carey Finished 0
29 Collie Cubbon Finished 0
30 Callum Christian Finished 0
31 Jasmine Dillon Finished 0
32 Sebastien Garroud Finished 0
33 Cameron Hounsell Finished 0
34 Poppy Bregazzi Finished 0
35 Jack Cain Finished 0
36 Ethan Watt Finished 0
37 Samuel Corkill Finished 0
38 Taylor Hodgson Finished 0
39 Phoenix Tate Finished 0
40 Max Robbins Finished 0
41 Leyleh Radcliffe Finished 0
42 Ella Darnill Finished 0
43 Leah Prentice Finished 0
44 Thomas Price Finished 0
45 Cai Lewis Finished 0
46 Ava Duncan Finished 0
47 Noah Chambers Finished 0
48 Liam Barker Finished 0
49 Ben Coole Finished 0
50 Bradley Le Geyt Finished 0
51 Harrison Lockwood Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Howard Finished 0
2 Orry Lund Finished 0
3 Archie Dunn Finished 0
4 Sam Cowin Finished 0
5 Florence Griffin Finished 0
6 Jemma Quayle Finished 0
7 Ellana Skillan Finished 0
8 Ben Davies Finished 0
9 Rio Kelly Finished 0
10 Zack Bellhouse Finished 0
11 George Kearns Finished 0
12 Charlie Morris Finished 0
13 Sophie Hindson Finished 0
14 Charlie Scarffe Finished 0
15 Tadgh Hall Finished 0
16 Ed Coole Finished 0
17 Ashton Marsh Finished 0
18 Adam Garside Finished 0
19 Sophie Keen Finished 0
20 Lily Price Finished 0
21 Dexter Russell Finished 0
22 Jack Smith Finished 0
23 James Kinrade Finished 0
24 Greg Kelly Finished 0
25 Thomas Monaghan Finished 0
26 Owen Pilley Finished 0
27 Summer Curphey Finished 0
28 Eve Carey Finished 0
29 Daniel Sutherland Finished 0
30 Jessica Rich Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
31 Vincent Bevan Finished 0
32 Lewin Scarffe Finished 0
33 Izzy Craig Finished 0
34 Samuel Barker Finished 0
35 Aalin Tyrer Finished 0
36 Liam Bedford Finished 0
37 Joseph Devereau Finished 0
38 Regan Corrin Finished 0
39 Kai Kiernan Finished 0
40 Oliver Guest Finished 0
41 Ruby Palmer Finished 0
42 Josh Crabtree Finished 0
43 Ryan Sheridan Finished 0
44 Matty Valerga Finished 0
45 Jessica Falconer Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Jackson Finished 0
2 Ivan Sorby Manx Mountain Bike Club Finished E 0
3 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
4 Harry Corkish Finished 0
5 Corey Peters Finished 0
6 Thomas Sutherland Finished 3rd 0
7 Harry Eyres Finished 0
8 Logan Glover Finished 0
9 Harry Price Finished 4th 0
10 Owen Collins Finished 0
11 Jenson Artus Finished 0
12 Dominik Stawny Finished 0
13 Tomas Flowers Finished 0
14 Sophie Smith Finished A 0
15 Samuel Devereau Finished 0
16 Joseph Corlett Finished 0
17 Caleb Pease Finished 0
18 Orry Purcell Finished 0
19 Rebecca Cooil Finished E 0
20 Hayden Richards Finished 0
21 Ruby Mccubbin Finished 0
22 Lucy Field Finished 0
23 Tom Darnill Finished 0
24 Oscar Norman Finished 0
25 Aaron Rielly Finished 0
26 Callum Larkin Finished 0
27 James Moore Finished 0
28 Jack Robbins Finished 0
29 Hayden Freestone Finished 0
30 Grace Gawne Finished 0
31 Annabel Messenger Finished 0
32 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
33 Tom Clague Finished 0
34 Thomas Reed Finished 0
35 Sophie Whitmore Finished 0
36 Callum Clague Finished B 0
37 Harry Harding Finished 0
38 Ethan Bratty Finished 0
39 Sinead Moore Finished 0
40 Lily-rose Gawne Finished 0
41 Tristan Stewart Finished 0
42 Lula Thomas Finished 0
43 Molly Larkin Finished 0
44 James Harvey Finished 0
45 Freddie Quilliam Finished 0
46 Orry Wilson Finished 0
47 Ryan Wren Finished 0
48 Oscar Jones-lee Finished 0
49 Jacob Holohan Finished 0
50 Jessica Dallimore Finished 0
51 Cristen Corran Finished 0
52 Evelyn Heyworth Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Oliver Sykes Finished 0
3 Harry Kneen Finished 0
4 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
5 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
6 Teddy Dunn Finished 0
7 Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
8 Harry Boyle Mid Lancs BMX Finished E 0
9 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
10 Ella Griffin Finished 0
11 Monty Russell Finished 0
12 Luca Moretta Finished 0
13 Josh Holden Finished 0
14 George Killip Finished 0
15 Frank Kinnish Finished 0
16 Alexander Deering Finished 0
17 Bradley Calvert Finished 0
18 Callum Salisbury Finished 0
19 Ryan Corrin Finished 0
20 Daniel Martin Finished 0
21 Tommy Ralston Finished 0
22 Harvey Coole Finished 0
23 Louis Creer Finished 0
24 Joey Magee Finished 0
25 Luke Denton Finished 0
26 Juan Domingo Finished 0
27 Claire Mason Finished 0
28 Matthew Young Finished 0
29 Harley Howland-smith Finished 0
30 Callum Freestone Finished 0
31 William Teare Finished 0
32 Alisha Faragher Finished 0
33 Eimear Boyle Finished 0
34 Josef Bell Finished 0
35 Jacob Brookes Finished 0
36 Adam Wheeler Finished 0
37 Jack Barry Finished 0
38 Grace Gelling Finished 0
39 Rachel Kneale Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zac Walker Finished 0
2 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished D 0
3 Ralf Holden Isle Of Man Cycling Associatio... Finished D 0
4 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Billy Kennedy Finished 0
6 Toby Craig Finished 0
7 Kiera Prentice Finished 0
8 Ben Boyle Finished 0
9 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Oliver Harrison Finished 0
11 Annabel Corkill Finished 0
12 Nancy Wheeler Finished 0
13 Amy Quayle Finished 0
14 Rhys Norman Finished 0
15 Benjamin Woodall Finished 0
16 Megan Boardman Finished 0
17 James Devereau Finished 0
18 Ben Keig Finished 0
19 Philip Bridson Finished 0
20 Olivia Nicholl-clarke Finished 0
21 Joseph Teare Finished 0
22 Tahlia Nicholl-clarke Finished 0
23 Bailey Fox Finished 0
24 Aimee Christian Finished 0
25 Emma Cunningham Finished 0
26 Lucy Callow Finished 0
27 Eleanor Mitchell Finished 0
28 Cameron Strickett-morling Finished 0
29 Caitlin Matthews Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Matthew Black Finished 0
4 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished D 0
5 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Joshua Glover Finished 0
8 Thomas Young Finished 0
9 Freddie Ralston Finished 0
10 Darcy Cain Finished 0
11 Emily Kinley Finished 0
12 Thomas Skillicorn Finished 0
13 Stephen Arnold Finished 0
14 Kieran Bratty Finished 0
15 Kai Jones Finished 0
16 Sam Cunningham Finished 0
17 Seth Coole Finished 0
18 Reece Freestone Finished 0
19 Lucy Gaylor Finished 0
20 Cate Atkinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002 & Earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Mudie Finished B 0
2 Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
3 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Emma Draper Finished 0
5 James Harrison Finished 0
6 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
8 Nicholas Kissack Finished 0
9 Liam Crellin Finished 0
10 Thomas Kermode Finished C 0
11 Owen Hurt Finished 0
12 Carrick Thompson Finished 0
13 Libbie Christian Finished 0
14 Kyle Batty Finished 0
15 Jamie Comaish Finished 0
16 Fin Samson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Zac Walker Finished 0
3 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Matthew Black Finished 0
6 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished D 0
7 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
9 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Ralf Holden Isle Of Man Cycling Associatio... Finished D 0
11 Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
12 Alex Lace Finished 0
13 Joshua Kelly Finished 0
14 Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
15 Kiera Prentice Finished 0
16 Darcy Cain Finished 0
17 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
18 Oliver HarrisonĀ  Finished 0
19 Teddy Dunn Finished 0
20 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
21 Oliver Corkish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
22 Jack Sowerby Finished D 0
23 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
24 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished D 0
25 Callum Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
26 Seth Coole Finished 0
27 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
28 Chloe Comaish Finished 0
29 Adam Holt Finished 0
30 Mia Warren Finished 0
31 Jake Black Finished 0
32 Sam Mitchell Finished 0
33 Mckenzie Callister Finished 0
34 Spencer Walker Finished 0
35 Harvey Coole Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Max Walker Finished 0
3 Emily Bridson Jersey Cycling Association Finished C 0
4 Adam Scarffe Finished 0
5 Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
6 James Harrison Finished 0
7 Will Corkill Finished 0
8 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
9 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
10 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
11 Jessica Hill Finished 0
12 Emma Draper Finished 0
13 Charlie Moss Finished 0
14 Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
15 Daniel Sowerby Finished C 0
16 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
17 Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
18 Thomas Kermode Finished C 0
19 Eban Davies Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
20 Samuel Gordon Castle Bikes Cycle Club Finished D 0
21 Libbie Christian Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Racing bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
2 Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
3 Joseph Haddock Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
4 Michael Moss Finished 0
5 Nathan Draper Finished 0
6 Matthew Draper Finished 0
7 Elizabeth Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
8 Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
9 Thomas Bostock Finished 0
10 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
11 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
12 Joe Harris Finished 0
13 Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
14 Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
15 Adam Kelly Finished 0
16 Lucas Mudie Finished B 0
17 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
18 Callum Clague Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
19 Daniel Ward Finished 0
20 Callum Davies Towy Riders Finished D 0
21 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
22 Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
23 Megan Comaish Finished 0
24 Ciara Sowerby Finished B 0