Scottish Cycling National Track League

Track League , Glasgow – Wednesday, 20 Feb 2013

Event Summary

Event Overview

This track league will be run with 5 groups according to ability.    If you are an established track league rider please enter the group you have been placed in previously.    The League at present is Scratch Races, Devils and Points races.   Racing starts at 7.00 with riders being able to access the track for warm up from 6.00.  Sign on closes at 6.40 prompt.

Event Details

Event URN:

250580

Start Date:

Wed, 20th Feb 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
View map

Entry close date

Sat, 16th Feb 2013

Results

Confirmed Results

Race 1 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 - Youth Scratch - Results
1.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 00:03:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:37:400
2.  Simon Howlett Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Koniji Finished --- 0

3. Alexander Koniji -

Points: 0 | Status: Finished

Race 2 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 - D Scratch - Results
1.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th 00:03:24:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:24:970
2.  Stuart Davis Edinburgh RC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Euan Gordon Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 3 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 - C Scratch - Results
1.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 00:03:52:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:52:260
2.  George Roberts VC Glasgow South Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Murty Finished 4th --- 0

3. Gavin Murty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 4 - Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 - Youth Points - Results
1.  Alexander Kaniji Finished 00:05:21:690 0

1. Alexander Kaniji -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:21:690
2.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 5 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 - B Scratch - Results
1.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd 00:03:10:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:10:730
2.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 6 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 - A Scratch - Results
1.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd 00:09:07:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:09:07:760
2.  Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Murdoch GTR Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Race 7 - Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 - Youth Devil - Results
1.  Alexander Koniji Finished 00:07:23:650 0

1. Alexander Koniji -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:23:650
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 8 - D Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 8 - D Devil - Results
1.  Bob Gray Finished N/A 00:06:40:890 0

1. Bob Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:40:890
2.  Euan Gordon Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 9 - C Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 - C Devil - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 4th 00:04:04:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:04:810
2.  Stuart Grady Finished 3rd --- 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Flora Gillies Team ASL360 Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 10 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 - Youth Scratch - Results
1.  Stuart Paterson Glasgow Couriers Finished A 00:03:31:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:31:260
2.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Konijn Finished --- 0

3. Alexander Konijn -

Points: 0 | Status: Finished

Race 11 - B Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 - B Points - Results
1.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd 00:06:42:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:42:010
2.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 12 - A Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 - A Points - Results
1.  Mark Stewart Team ASL360 Finished 2nd 00:15:25:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:120
2.  Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Peacock GTR Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 13 - D Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 - D Points - Results
1.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A 00:06:50:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:50:240
2.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Hunter VC Glasgow South Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 14 - C Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 - C Points - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 4th 00:06:53:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:53:010
2.  Jason Roberts Glasgow Whlrs Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 15 - B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 - B Devil - Results
1.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:07:07:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:07:010
2.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 16 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 - D Scratch - Results
1.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th 00:03:31:170 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:31:170
2.  Jenny MacDougall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 17 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 17 - C Scratch - Results
1.  Brian Skinner Finished N/A 00:03:23:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:23:290
2.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alwyn Joy Finished 3rd --- 0

3. Alwyn Joy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 18 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 18 - A Scratch - Results
1.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:16:16:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:16:260
2.  Benjamin Peacock GTR Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 19 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 - B Scratch - Results
1.  Richard Konijn Finished 00:09:52:420 0

1. Richard Konijn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:52:420
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 6pm on Sunday before each meeting. All riders must have been have a gone through the track accreditation process for the Sir Chris Hoy Velodrome (through Glasgow Life) or have accreditation to another track in the UK.

The Races

GROUP A (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP A (Seniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
GROUP B (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP B (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
GROUP C (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP C (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
GROUP D (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP D (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
SENIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
YOUTH and JUNIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
YOUTH ONLY GROUP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Youth Only Track League Youth --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
03 hr
Race 1 - Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:01 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:01
Youth Only, None
Race 2 - D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:02 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:02
Regional C, None
Race 3 - C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:03 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:03
Regional C, None
Race 4 - Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:04 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:04
Youth Only, None
Race 5 - B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:05 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:05
Regional C, None
Race 6 - A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:06 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:06
Regional C, None
Race 7 - Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:07 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:07
Youth Only, None
Race 8 - D Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:08 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:08
Regional C, None
Race 9 - C Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:09 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:09
Regional C, None
Race 10 - Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:10 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:10
Youth Only, None
Race 11 - B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:11 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:11
Regional C, None
Race 12 - A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:12 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:12
Regional C, None
Race 13 - D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:13 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:13
Regional C, None
Race 14 - C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:14 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:14
Regional C, None
Race 15 - B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:15 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:15
Regional C, None
Race 16 - D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:16 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:16
Regional C, None
Race 17 - C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:17 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:17
Regional C, None
Race 18 - A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:18 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:18
Regional C, None
Race 19 - B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:19 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:19
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

This track league will be run with 5 groups according to ability.    If you are an established track league rider please enter the group you have been placed in previously.    The League at present is Scratch Races, Devils and Points races.   Racing starts at 7.00 with riders being able to access the track for warm up from 6.00.  Sign on closes at 6.40 prompt.

Event Details

Event URN:

250580

Start Date:

Wed, 20th Feb 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
View map

Entry close date

Sat, 16th Feb 2013

Results

Confirmed Results

Race 1 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 - Youth Scratch - Results
1.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 00:03:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:37:400
2.  Simon Howlett Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Koniji Finished --- 0

3. Alexander Koniji -

Points: 0 | Status: Finished

Race 2 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 - D Scratch - Results
1.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th 00:03:24:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:24:970
2.  Stuart Davis Edinburgh RC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Euan Gordon Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 3 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 - C Scratch - Results
1.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 00:03:52:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:52:260
2.  George Roberts VC Glasgow South Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Murty Finished 4th --- 0

3. Gavin Murty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 4 - Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 - Youth Points - Results
1.  Alexander Kaniji Finished 00:05:21:690 0

1. Alexander Kaniji -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:21:690
2.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 5 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 - B Scratch - Results
1.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd 00:03:10:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:10:730
2.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 6 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 - A Scratch - Results
1.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd 00:09:07:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:09:07:760
2.  Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Murdoch GTR Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Race 7 - Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 - Youth Devil - Results
1.  Alexander Koniji Finished 00:07:23:650 0

1. Alexander Koniji -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:23:650
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 8 - D Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 8 - D Devil - Results
1.  Bob Gray Finished N/A 00:06:40:890 0

1. Bob Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:06:40:890
2.  Euan Gordon Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 9 - C Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 - C Devil - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 4th 00:04:04:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:04:810
2.  Stuart Grady Finished 3rd --- 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Flora Gillies Team ASL360 Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 10 - Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 - Youth Scratch - Results
1.  Stuart Paterson Glasgow Couriers Finished A 00:03:31:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:31:260
2.  Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Konijn Finished --- 0

3. Alexander Konijn -

Points: 0 | Status: Finished

Race 11 - B Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 - B Points - Results
1.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd 00:06:42:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:42:010
2.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 12 - A Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 - A Points - Results
1.  Mark Stewart Team ASL360 Finished 2nd 00:15:25:120 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:15:25:120
2.  Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Peacock GTR Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 13 - D Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 - D Points - Results
1.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A 00:06:50:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:50:240
2.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Colin Hunter VC Glasgow South Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 14 - C Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 - C Points - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 4th 00:06:53:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:53:010
2.  Jason Roberts Glasgow Whlrs Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 15 - B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 - B Devil - Results
1.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:07:07:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:07:010
2.  Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 16 - D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 - D Scratch - Results
1.  Fraser MacDougall VC Glasgow South Finished 4th 00:03:31:170 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:31:170
2.  Jenny MacDougall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Brown Falkirk Bicycle Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 17 - C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 17 - C Scratch - Results
1.  Brian Skinner Finished N/A 00:03:23:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:23:290
2.  Richard Warnock Glasgow Green Cycle Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alwyn Joy Finished 3rd --- 0

3. Alwyn Joy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 18 - A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 18 - A Scratch - Results
1.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:16:16:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:16:260
2.  Benjamin Peacock GTR Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 19 - B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 - B Scratch - Results
1.  Richard Konijn Finished 00:09:52:420 0

1. Richard Konijn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:52:420
2.  Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 6pm on Sunday before each meeting. All riders must have been have a gone through the track accreditation process for the Sir Chris Hoy Velodrome (through Glasgow Life) or have accreditation to another track in the UK.

The Races

GROUP A (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP A (Seniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
GROUP B (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP B (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
GROUP C (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP C (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
GROUP D (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
GROUP D (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
SENIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
YOUTH and JUNIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Regional C None --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Regional C, None
03 hr
YOUTH ONLY GROUP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:00 Youth Only Track League Youth --- 03 hr
Wed 20/02/13 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
03 hr
Race 1 - Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:01 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:01
Youth Only, None
Race 2 - D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:02 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:02
Regional C, None
Race 3 - C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:03 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:03
Regional C, None
Race 4 - Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:04 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:04
Youth Only, None
Race 5 - B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:05 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:05
Regional C, None
Race 6 - A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:06 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:06
Regional C, None
Race 7 - Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:07 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:07
Youth Only, None
Race 8 - D Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:08 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:08
Regional C, None
Race 9 - C Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:09 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:09
Regional C, None
Race 10 - Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:10 Youth Only None ---
Wed 20/02/13 – 19:10
Youth Only, None
Race 11 - B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:11 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:11
Regional C, None
Race 12 - A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:12 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:12
Regional C, None
Race 13 - D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:13 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:13
Regional C, None
Race 14 - C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:14 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:14
Regional C, None
Race 15 - B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:15 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:15
Regional C, None
Race 16 - D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:16 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:16
Regional C, None
Race 17 - C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:17 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:17
Regional C, None
Race 18 - A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:18 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:18
Regional C, None
Race 19 - B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/02/13 19:19 Regional C None ---
Wed 20/02/13 – 19:19
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk