Event URN:
250408
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Cranfield University Sports Hall
Folley Lane, Cranfield, Bedfordshire, MK43 0AL
( View map )
Series:
Eastern Road Race League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Spirit Bikes Racing Team ( website )
Event organiser:
Mr Russell Rowles
07738 477597
spencer@apsleycontrols.com
Cheques payable to:
Spirit
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:30 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 72km / 45m
8 Sep 13 13:00 E/1/2/3 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 144km / 90m

View All

Event Location:

Folley Lane,
Cranfield,
Bedfordshire,
MK43 0AL

Race: 3/4

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 72km / 45m

Race: E/1/2/3

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 13:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 144km / 90m

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Stewart Bonito Squadra Corse Finished 3rd 15
2 William Scott Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
3 Riko Sibbe London Dynamo Finished 2nd 10
4 Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 2nd 0
5 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 6
6 Michael Fuller Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 5
7 Shaun Rouse North Road CC Finished 3rd 4
8 James Archibald G.S. Henley Finished 3rd 3
9 George Georgallides Finchley Racing Team Finished 3rd 2
10 Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished 3rd 1
11 James Wright Finished 3rd 0
12 Steve Lovell Bonito Squadra Corse Finished 4th 0
13 Christiaan Smith Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
14 Robin Burrow Kenilworth Wheelers CC Finished 4th 0
15 Willem de Boer Cambridge CC Finished 3rd 0
16 Will Bamber VC Norwich Finished 3rd 0
17 Campbell Noon Virgin Active Finished 3rd 0
18 Alan Galloway CC Luton Finished 3rd 0
19 Bjorn Krylander Cambridge CC Finished 3rd 0
20 Tim Edwins LBRCC Finished 3rd 0
21 Charlie Bratt St Ives CC Finished 4th 0
22 Stephen Morrell Aylesbury CC Finished 3rd 0
23 Michael D'Arcy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
24 Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
25 Matthew Foreman CC Luton Finished 3rd 0
26 Stuart Tillbrook LBRCC Finished 3rd 0
27 Chris Cassell Rapha Condor Cycling Club Finished 4th 0
28 David Reilly Finished 4th 0
29 David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
30 Costa Pierides Finchley Racing Team Finished 3rd 0
31 Paul Williams WDMBC/Beyond/Specialized Finished 3rd 0
32 Daniel Hazlewood Bonito Squadra Corse Finished 3rd 0
33 Richard Ostler St Neots CC Finished 3rd 0
34 Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
35 Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 3rd 0
36 Ben Howell Strada-Sport Finished 3rd 0
37 James Frew Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
38 Robert Tillott St Ives CC Finished 4th 0
39 Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
40 Jonny Revis Cowley Road Condors Finished 3rd 0
41 Joshua Vinden Team Milton Keynes Finished 4th 0
42 Shaun Holbrow Haverhill Cycling Club Finished 4th 0
43 Simon Parks Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
44 Edward Holland Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 2nd 60
2 Martin Ford Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 52
3 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 45
4 Jake Hales Team IG - Sigma Sport Finished Elite 40
5 Michael Smith Team Corley Cycles Finished 1st 35
6 Matthew Clarke Wheelbase Altura MGD Finished 1st 31
7 Conor Ryan Equipe CMI Finished 1st 27
8 Ashley Cox CC Luton Finished Elite 23
9 Liam Stones MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 20
10 Sebastian Baylis Madison Genesis Finished 1st 17
11 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished 1st 15
12 James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished Elite 13
13 Anthony Moye Velo29 Events Finished 1st 11
14 Joshua Green Glendene CC Finished 2nd 9
15 Martin Smith AW Cycles Finished Elite 7
16 Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 6
17 Unknown Rider Finished 0
18 William Goulbourne Team V-Sprint Racing Finished 1st 3
19 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 2
20 Callum Grieve Loughborough Students CC Finished 2nd 1
21 Stephen Nunn Finchley Racing Team Finished 2nd 0
22 Malcolm Smith St Ives CC Finished 1st 0
23 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 1st 0
24 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 0
25 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 0
26 Peter Hargreaves Strada-Sport Finished 2nd 0
27 Owen Marsden VC Norwich Finished 3rd 0
28 Kieran Brady City Cycle Centre.com Finished 2nd 0
29 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0
30 Joe Clarke Fenland Clarion CC Finished 2nd 0
31 Jim Moffatt Virgin Active Finished 2nd 0
32 Christopher Palfreeman Leeds University Cycling Team Finished 2nd 0
33 Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
34 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
35 Matthew Ullmer Stratford Cycle Studio - RPC Finished 2nd 0
36 Paul Carr Club Corley Cycles Finished 2nd 0
37 Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
38 Tim Carter Virgin Active Finished 2nd 0
39 Douglas Coleman CC Luton Finished 1st 0
40 Simon Brooks VC St Raphael Finished 1st 0
41 Ian Knight Team Corley Cycles Finished Elite 0
42 Matthew Jones Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
43 Jamie Scott MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
44 Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 0
45 Wojciech Szlachta Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
46 Lubomir Belak St Ives CC Finished 2nd 0
47 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
48 Sean Dines Team Corley Cycles Finished 2nd 0
49 Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Elite 0
50 Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 0
51 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
52 Tom Neale Spalding CC Finished 1st 0
53 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
54 Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
55 Alex Anderson ASFRA Racing Team Finished 2nd 0