Event URN:
249727
Start date:
Sun, 15th Sep 2013
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Drumoak Bowling Club Hall
Fairfield, Drumoak, Banchory, Kincardineshire, AB31 5QT
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 8th Sep 2013
Event promoted by:
Aberdeen Wheelers CC ( website )
Event website:
http://www.aberdeenwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr Colin Sim
1 New Mains of Ury Cottages
Stonehaven
Kincardineshire
AB39 3QA
07703431764
colinsim@talktalk.net
Cheques payable to:
Colin Sim
Download Entry Form
Info for Riders:
Youth entry fee is £5.00.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 09:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 16km / 10m

View All

Riders will be 'classed' on their previous best 10 mile time, with 8 - 12 riders in each class and prizes for 1st 3 in each.

Event Location:

Fairfield,
Drumoak,
Banchory,
Kincardineshire,
AB31 5QT

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 13 hours 33 minutes 19 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 16km / 10m

Provisional Report and Results

Posted 15/09/2013 - British Cycling

Wallace fastest by 26 seconds at Aberdeen.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Wallace Granite City RT Finished 1st 00:21:11:000 0
2 Joe Nicolson Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:21:37:000 0
3 Robert Brown Sandy Wallace Cycles Finished N/A 00:21:58:000 0
4 Michael Spalding Granite City RT Finished 3rd 00:22:45:000 0
5 Lee Smith Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:23:05:000 0
6 Greg Quinn Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:21:000 0
7 Ian Wilson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:30:000 0
8 Zak Loney Team LFH Finished 2nd 00:23:31:000 0
9 William Bavidge Ythan CC Finished 4th 00:23:32:000 0
10 Iain Watson Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:23:41:000 0
11 James Whyman Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:23:48:000 0
12 Malcolm Young Deeside Thistle CC Finished 4th 00:23:53:000 0
13 Jordan Stronach Ythan CC Finished A 00:24:08:000 0
14 Mark Higgins Granite City RT Finished N/A 00:24:12:000 0
15 Robert Cowie Aberdeen Wheelers CC Finished 3rd 00:24:17:000 0
16 Craig Ward Ythan CC Finished 4th 00:24:25:000 0
17 Michael Giles Ythan CC Finished N/A 00:24:26:000 0
18 Derek Stewart Deeside Thistle CC Finished 4th 00:24:31:000 0
19 Ian Grant Deeside Thistle CC Finished N/A 00:24:37:000 0
20 Jennifer Taylor Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 00:24:43:000 0
21 Austen Bodie Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:25:02:000 0
22 Neil Mosgrove Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:25:05:000 0
23 Darren Stewart Deeside Thistle CC Finished 4th 00:25:08:000 0
24 Rod Cowe Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:25:15:000 0
25 Chris Watt Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:25:21:000 0
26 Ross Hayworth Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:25:28:000 0
27 Kevin Milne Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:25:37:000 0
28 Gordon Smith Deeside Thistle CC Finished N/A 00:25:45:000 0
29 Jacqueline Laing Deeside Thistle CC Finished 4th 00:26:04:000 0
30 Simon Stromberg Deeside Thistle CC Finished 4th 00:26:05:000 0
31 Hamish Cooper Ythan CC Finished A 00:26:14:000 0
32 Carol Middleton Ythan CC Finished N/A 00:26:53:000 0
33 Jennie McColl Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:27:07:000 0
34 Colin Wallace Granite City RT Finished N/A 00:27:08:000 0
35 Graham Ward Ythan CC Finished N/A 00:27:20:000 0
36 John Hunter Aberdeen Wheelers CC Finished 4th 00:27:22:000 0
37 Iain McLeod Denny Road Club Finished 4th 00:27:37:000 0
38 Michael Bibby Aberdeen Wheelers CC Finished A 00:27:59:000 0
39 Kris Jackson Ythan CC Finished N/A 00:29:21:000 0
40 Kirsten Knight Aberdeen Wheelers CC Finished A 00:30:05:000 0
41 Steven Gray Aberdeen Wheelers CC Finished N/A 00:30:14:000 0
42 Debbie Ley Finished N/A 00:32:03:000 0
43 Norman Fraser Ythan CC Finished N/A 00:33:12:000 0